Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 7 kwietnia 2021, 10:51

autor: Adrian Werner

Baldur’s Gate 3 - pełna wersja najpewniej dopiero w 2022 roku

Prezes studia Larian poinformował, że zespół czeka jeszcze masa pracy, nim Baldur’s Gate 3 osiągnie wersję 1.0. Możliwe więc, że gra opuści wczesny dostęp dopiero w 2022 roku.

Gra Baldur's Gate III zadebiutowała we wczesnym dostępie w październiku 2020 r. Fani mieli nadzieję, że w tym roku ukaże się wersja 1.0, ale najnowszy wywiad z szefem studia Larian sugeruje, że na pełne wydanie poczekamy do 2022 roku.

W rozmowie z serwisem Destructoid prezes Swen Vincke przyznał, że przed deweloperami jest jeszcze masa pracy. Twórcy nie opracowali jeszcze elementów z końcowych etapów gry. Zapewnił, że produkcja postępuje w dobrym tempie, a zespół wie, co ma zrobić i jak, ale z jego wypowiedzi wynika, iż premiera wersji 1.0 jest odległa.

Należy podkreślić, że premiera dopiero w 2022 r. nie byłaby opóźnieniem, gdyż studio Larian nigdy nie podało, ile czasu gra ma spędzić w Early Access. Fani spodziewali się premiery w tym roku z powodu tego, że poprzednie produkcje zespołu miały stosunkowo krótkie okresy wczesnego dostępu. W przypadku Divinity: Original Sin było to raptem pięć miesięcy, a przy Divinity: Original Sin II gracze czekali rok. Baldur's Gate 3 jest jednak zdecydowanie największą i najbardziej ambitną produkcją tego dewelopera, a sytuacja pandemiczna nie ułatwia prac. Nie byłoby więc zaskoczeniem, gdyby wydanie 1.0 ukazało się dopiero w 2022 r.

W wywiadzie Swen Vincke chwalił także narzędzia analityczne, które studio zbudowało po sukcesie Divinity: Original Sin II. Ułatwiają one pracę twórcom, zapewniając dokładne dane na temat tego, w jaki sposób gracze bawią się w Baldur's Gate III. Pozwala to nie tylko dopasowywać mechanizmy rozgrywki do preferencji społeczności, ale wpływa również na opracowanie fabuły. Autorzy są w stanie znaleźć np. wybory fabularne, która są kompletnie ignorowane przez graczy na rzecz innych decyzji. Muszą się wtedy zastanowić, czy dobrze zaprezentowali alternatywne akcje i czy nie należałoby jakoś tego zmodyfikować.

Przypomnijmy, że Baldur’s Gate 3 zadebiutowało we Wczesnym Dostępie Steam 6 października ubiegłego roku. Produkcja na razie dostępna jest wyłącznie na PC oraz w streamingowej usłudze Google Stadia.

  1. Baldur's Gate 3 w Early Access to na razie fundament pod wielkie RPG
  2. Baldur’s Gate 3 – poradnik