Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 14 października 2016, 11:05

ARKTIKA.1 produkcją AAA. 4A Games pracuje nad drugą, "tradycyjną" grą

Andrew Prokhorov ze studia 4A Games wystosował list do społeczności odnośnie nie do końca entuzjastycznego przyjęcia gry ARKTIKA.1. Ukraiński twórca przypomniał, że zespół pracuje także nad drugim, najpewniej bardziej tradycyjnym tytułem, a nadchodząca strzelanka VR będzie wysokobudżetową produkcją.

Kiedy równo tydzień temu studio 4A Games zapowiedziało ARKTIKA.1, część graczy wyraziła swoje niezadowolenie. Jedni narzekali na wydanie gry wyłącznie w wersji na sprzęt firmy Oculus, zamiast na wszystkie zestawy VR. Drudzy poczuli się zawiedzeni, że nową produkcją ukraińskiego zespołu nie jest kolejna odsłona serii Metro. Jeszcze innym nie przypadł do gustu sam koncept wykorzystania rzeczywistości wirtualnej. W związku z tymi krytycznymi głosami, Andrew Prokhorov – dyrektor kreatywny 4A Games – opublikował list na oficjalnej stronie studia, skierowany do społeczności, w którym przypomniał, że zespół informował o trwających pracach nad dwiema produkcjami. Co prawda, twórca nie podał żadnych konkretnych informacji na temat tego drugiego projektu, ale – według niego – ma spodobać się fanom studia. Z pewnością nie będzie to produkcja VR, skoro Prokhorov odniósł się do narzekań związanych z oczekiwaniem „tradycyjnej produkcji na PC/konsole”.

ARKTIKA.1 ma wyróżniać się pośród wielu pomniejszych produkcji VR wysokim budżetem. - ARKTIKA.1 produkcją AAA. 4A Games pracuje nad drugą, "tradycyjną" grą - wiadomość - 2016-10-14
ARKTIKA.1 ma wyróżniać się pośród wielu pomniejszych produkcji VR wysokim budżetem.

Deweloper wyraził też swoje podekscytowanie z wkładu w pierwszą falę gier VR w kontekście późnego debiutu Ukrainy na rynku gier wideo. Podkreślono również, że technologia rzeczywistości wirtualnej stawia na immersję, do której dąży zespół 4A Games w swoich tytułach. Najwyraźniej studio szczerze wierzy w sukces obecnej generacji urządzeń VR, skoro Prokhorov w liście stanowczo stwierdza, że ta technologia „będzie królem immersji”, a „w każdym następnym roku VR będzie nabierać rozpędu”. Przy okazji rozwiano też wątpliwości co do ARKTIKA.1. Nie będzie to bowiem – jak twierdzili niektórzy – niewielka produkcja lub konwersja na VR, jakich wydano lub zapowiedziano mnóstwo, lecz pełnoprawna produkcja z kategorii AAA, od początku tworzona z myślą o rzeczywistości wirtualnej.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GRYOnline.pl rozpoczął w 2015 roku, pisząc w Newsroomie growym, a następnie również filmowym i technologicznym (nie zabrakło też udziału w Encyklopedii Gier). Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat. Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej