Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 14 lipca 2015, 11:18

autor: Kamil "Góral" Zwijacz

ARK: Survival Evolved - doradzamy, jak uzyskać lepszą wydajność

ARK: Survival Evolved to dobra, ale cierpiąca na słabą optymalizację produkcja. Mamy jednak dla Was prostą poradę, dzięki której macie szansę na poprawienie sytuacji i zwiększenie wydajności produkcji.

ARK: Survival Evolved, survivalowa gra z dinozaurami, okazała się jednym z największych hitów ostatnich miesięcy. Tytuł, pomimo iż dostępny jest tylko na PC-tach w ramach wczesnego dostępu w sklepie Steam, sprzedał się w ciągu kilku tygodni w nakładzie przekraczającym milion egzemplarzy. Produkcji studia Wildcard jednak jeszcze daleko do ideału i wielu graczy boryka się z problemami technicznymi i słabą optymalizacją. Do czasu oficjalnej premiery, która ma się odbyć w połowie przyszłego roku, sytuacja z pewnością ulegnie poprawie, ale w międzyczasie trzeba sobie jakoś radzić samemu. W związku z tym mamy dla Was pewną poradę, pozwalającą na polepszenie obecnej wydajności ARK: Survival Evolved.

Pierwsze kroki, jakie należy uczynić w tym celu, to wejście we właściwości produkcji. By to zrobić, klikamy prawym klawiszem myszy na grze widniejącej w steamowej bibliotece, wybieramy zakładkę Właściwości – Ogólne – Ustaw Opcje Uruchamiania i w okienku, które się pojawi wklejamy następującą komendę:

  • -USEALLAVAILABLECORES -sm4 -d3d10

Zatwierdzamy przyciskiem OK i włączamy grę, czekając spokojnie aż się załaduje.

ARK: Survival Evolved znane jest ze swoich problemów z wydajnością. - ARK: Survival Evolved - doradzamy jak uzyskać lepszą wydajność - wiadomość - 2015-07-14
ARK: Survival Evolved znane jest ze swoich problemów z wydajnością.
ARK: Survival Evolved w skrócie:
  • Gatunek: survival sandbox
  • Deweloper: Studio Wildcard
  • Platformy sprzętowe: PC, PS4, XOne
  • Data premiery: pełna wersja ukaże się w połowie 2016 roku

W ten sposób sprawimy, że ARK: Survival Evolved zacznie wykorzystywać wszystkie rdzenie procesora. Jeżeli jednak tak się nie stanie, to warto wrócić do stanu początkowego, gdyż mogą wystąpić problemy z tnącą animacją. Oprócz tego powyższa komenda wymusza na grze używanie Shader Model 4 zamiast Shader Model 5 (grafika nie zmienia się diametralnie, ale zwiększa się wydajność), sprawia, że zamiast bibliotek DirectX 11, tytuł wykorzystuje DirectX 10 (znowu to samo – zmiany graficzne niewielkie, a lepsza wydajność).

ARK: Survival Evolved - tak gra wygląda z Shader Model 4.0 na DX10.

Dodatkowo, jeżeli nie dysponujecie przynajmniej 16 GB pamięci RAM, to zamiast wcześniejszej komendy wklejcie tą:

  1. -USEALLAVAILABLECORES -sm4 -d3d10 -nomansky -lowmemory

W ten sposób uruchomicie tytuł z niższymi detalami na niebie i mniejszym zapotrzebowaniem na RAM.

To właściwie wszystko. Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pozwolą Wam bardziej cieszyć się grą, która zapowiada się naprawdę bardzo dobrze. Liczymy także, że optymalizacja ARK: Survival Evolved zostanie poprawiona jak najszybciej, by nie trzeba było stosować podobnych trików.