filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 22 lutego 2018, 15:10

autor: Piotr Doroń

Annihilation - pierwsze recenzje wychwalają film

Ex Machina to jeden z ciekawszych filmów science fiction ostatnich lat. Kolejne dzieło Aleksa Garlanda - Anihilacja z udziałem Natalie Portman, mająca zadebiutować na Netfliksie 12 marca - spotkało się z jeszcze lepszym odbiorem wśród krytyków. Czy obraz dołączy do klasyków kina sci-fi?

Potwierdziły się niedawne zapowiedzi krytyków, według których Anihilacja – najnowszy film science fiction Aleksa Garlanda z Natalie Portman w roli głównej, stworzony na podstawie pierwszej części trylogii The Southern Reach Jeffa VanderMeera – to produkcja ze wszech miar udana. Po zniesieniu embarga w sieci opublikowanych zostało kilkadziesiąt tekstów, z których zdecydowana większość ma bardzo pozytywny wydźwięk.

Czy Anihilacja dołączy do klasyków kina sci-fi? - Annihilation - pierwsze recenzje wychwalają film - wiadomość - 2018-02-22
Czy Anihilacja dołączy do klasyków kina sci-fi?

Aktualnie Anihilacja może się pochwalić średnią notą 86 punktów w serwisie Metacritic.com oraz 91% pozytywnych recenzji na portalu Rotten Tomatoes (przy przeciętnej ocenie 8,2/10). Czyni to z dzieła Aleksa Garlanda, reżysera doskonałej Ex Machiny, jeden z najlepiej ocenianych filmów tego roku.

Anihilacja chwalona jest przede wszystkim za sprawnie poprowadzoną historię, w czym duży udział ma umiejętnie budowane napięcie, a także fenomenalne, jak twierdzi wielu krytyków, zakończenie. Recenzenci z uznaniem wypowiadają się również o zgrabnym połączeniu cech rozmaitych gatunków filmowych – poczynając na science fiction, przez przygodę, thriller, horror, a kończąc na arcyciekawej intrydze. Niemal wszyscy są zdania, że Garland stanął na wysokości zadania i dostarczył odważny, dojrzały, piękny i momentami szokujący film sci-fi.

Negatywne głosy to rzadkość. Redaktor New York Daily News sugeruje, że film często wystawia cierpliwość widza na próbę, nie angażując go wystarczająco w opowieść. Z kolei zdaniem recenzenta Chicago Tribune, film wygląda na sztucznie wydłużony krótki metraż.

Anihilacja opowiada o wydarzeniach rozgrywających się w miejscu tajemniczej katastrofy ekologicznej. Wysłany tam oddział żołnierzy zostaje zdziesiątkowany – z życiem uchodzi jedynie ciężko ranny mąż Leny. Pani biolog organizuje wraz z innymi ochotniczkami kolejną wyprawę do strefy, aby dowiedzieć się, co tak naprawdę się stało. W filmie grają Natalie Portman (Czarny łabędź, Jackie), Jennifer Jason Leigh (Nienawistna ósemka), Gina Rodriguez (Żywioł: Deepwater Horizon), Tessa Thompson (Creed, Thor: Ragnarok), Tuva Novotny (Borg/McEnroe), Oscar Isaac (Star Wars: The Force Awakens). Autorem muzyki jest Geoff Barrow, znany ze skomponowania ścieżki dźwiękowej do Ex Machiny.

Poza granicami Stanów Zjednoczoncyh Anihilacja będzie dystrybuowana wyłącznie drogą cyfrową za pośrednictwem platformy Netflix. Premiera zapowiadana jest na 12 marca. Natomiast w USA obraz zawita do kin, gdzie będzie można go obejrzeć począwszy od jutra.

  1. Annihilation na Facebooku

Piotr Doroń

Piotr Doroń

Z wykształcenia dziennikarz i politolog. W GRYOnline.pl od 2004 roku. Zaczynał od zapowiedzi i recenzji, by po roku dołączyć do Newsroomu i już tam pozostać. Obecnie szef tego działu, gdzie zarządza zespołem złożonym zarówno ze specjalistów w swoim fachu, jak i ambitnych żółtodziobów, chętnych do nauki oraz pracy na najwyższych obrotach. Były redaktor niezapomnianego emu@dreams, gdzie zagnała go fascynacja emulacją i konsolami, a także recenzent magazynu GB More. Miłośnik informacji, gier (długo by wymieniać ulubione gatunki), Internetu, dobrej książki sci-fi i fantasy, nie pogardzi również dopieszczonym serialem lub filmem. Mąż, ojciec trójki dzieci, esteta, zwolennik umiaru w życiu prywatnym.

więcej

filmy i seriale filmy Paramount Netflix Alex Garland Annihilation / Anihilacja (film) recenzje filmów i seriali