Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 13 września 2019, 11:01

autor: Aquma

Aktualizacja Steam poprawia system rekomendowania gier

Steam otrzymał dziś aktualizację, która poprawia system odpowiedzialny za rekomendowanie gier. Zmiany dokonane przez deweloperów powinny ułatwić graczom trafianie na tytuły, które faktycznie będą dla nich interesujące.

Poprawki systemu rekomendacji Steam. - Aktualizacja Steam poprawia system rekomendowania gier - wiadomość - 2019-09-13
Poprawki systemu rekomendacji Steam.

Valve udostępniło dziś nową aktualizację Steama. Łatka koncentruje się na poprawkach dla systemu rekomendowania gier - dzięki wprowadzonym zmianom powinien on działać sprawniej, ułatwiając graczom trafianie na tytuły, które faktycznie mogą im się spodobać. Informacja została przekazana w notce blogowej.

Poprzednio gdy klienci szukali gier, przeglądając listę rekomendacji na dole strony głównej lub dział „Podobne tytuły”, nie widzieli oni tak wielu różnych gier, jak byśmy chcieli. Dodatkowo otrzymaliśmy od was wiele opinii, że dział „Polecane dla ciebie” zbyt często wyświetlał tylko najpopularniejsze gry i nie był zbyt spersonalizowany. Chcieliśmy znaleźć sposób na odpowiedzenie na wasze komentarze, więc zaczęliśmy szukać błędów i wykonaliśmy pewien eksperyment - czytamy.

Jedną z przyczyn problemu były zwyczajne bugi, które dotyczyły tagów oraz tzw. skali czasu, która jest wykorzystywana przy obliczaniu popularności gier.

Znalezione błędy obejmowały np. dział „Podobne wg tagów” na liście rekomendacji, gdzie najlepiej oceniane gry (kategoria, która nie zmienia się zbyt często) miały za duży wpływ na to, co widzieli gracze. Zmieniliśmy to. Odkryliśmy również, że w niektórych miejscach nasza skala czasu wykorzystywana do obliczania popularności była zbyt wąska, co skutkowało nieprzewidzianą widocznością dla niektórych gier. Z tego powodu rozszerzyliśmy okres używany w tych obliczeniach - czytamy dalej.

Valve dowodzi, że modyfikacje systemu okazały się skuteczne. Deweloperzy zmierzyli liczbę gier, których strony były otwierane poprzez dział „Polecane dla ciebie”. W grupie osób testujących omawianą aktualizację odnotowano duży wzrost zarówno w zakresie odwiedzonych unikalnych gier, jak i średniej liczby odsłon. Sugeruje to, że rekomendacje częściej podpowiadają graczom interesujące ich tytuły.

Skuteczność nowego i starego systemu rekomendacji.
Skuteczność nowego i starego systemu rekomendacji.
  1. Steam – strona oficjalna