Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS

Newsy i ciekawostki na temat Disco Elysium: The Final Cut

Jeden z najlepszych izometrycznych RPG w sierpniowym Humble Choice [Aktualizacja]

grim_reaper, 1 sierpnia 2023, 19:33

W sierpniu ofertę Humble Choice wzbogaca prawdziwa perełka wśród izometrycznych RPG-ów - Disco Elysium - a także siedem innych gier, w tym Trek to Yomi oraz Chivalry 2.

Disco Elysium miało trafić do Ubisoftu lub Microsoftu, twórca gry ujawnia nowe szczegóły

Karol Laska, 30 maja 2023, 13:39

Robert Kurvitz w wywiadzie z Chrisem Brattem podał oficjalny powód jego zwolnienia wystosowany przez firmę ZA/UM – chodziło o próbę kradzieży marki Disco Elysium. Deweloper zdementował jednak te doniesienia.

100 osób pracuje nad Disco Elysium 2, ale przez trwającą aferę los gry jest niepewny

Entelarmer, 29 maja 2023, 22:51

Afera wokół twórców Disco Elysium jeszcze nie dobiega końca, zagrażając kontynuacji tej udanej gry RPG. Szczegóły sprawy, tym rozmowy z deweloperami, przedstawia nowy, obszerny materiał wideo.

Bez tej powieści nie byłoby Disco Elysium, wreszcie można przeczytać ją nie po estońsku

grim_reaper, 13 maja 2023, 12:00

Po wielu latach osoby nieposługujące się językiem estońskim mogą w końcu przeczytać powieść Roberta Kurvitza, która położyła fundament pod uniwersum hitowej gry Disco Elysium. Książka pt. Sacred and Terrible Air została przetłumaczona na język angielski.

Ojciec Disco Elysium przeczy, jakoby afera gasła z braku dowodów; będzie dalej walczyć

Bebop, 18 marca 2023, 12:44

Kolejne próby zaradzenia konfliktom ze zwolnionymi twórcami Disco Elysium podejmowane przez obecne władze ZA/UM spełzają na niczym. Byli pracownicy studia zaprzeczyli ostatnim doniesieniom prasowym i zapowiedzieli dalszą walkę o swoje prawa.

Nieoczekiwana aktualizacja Disco Elysium dodała nowy, kreatywny tryb gry

ZuzoliK, 16 marca 2023, 18:31

Disco Elysium niespodziewanie otrzymało aktualizację z nową funkcją. Tryb kolażowy pobudzi Waszą wyobraźnię poprzez możliwość tworzenia oryginalnych scen.

Afery wokół twórców Disco Elysium powoli rozchodzą się po kościach

ZuzoliK, 14 marca 2023, 21:03

Spór między studiem ZA/UM odpowiedzialnym za Disco Elysium a jego byłymi pracownikami najwyraźniej powoli ma się ku końcowi. Kaur Kender ustosunkował się do sądowych nakazów zapłaty związanych z wniesionym przez niego pozwem, który został wycofany w grudniu.

Producent Disco Elysium wycofał pozew przeciwko ZA/UM

hexx0, 8 grudnia 2022, 19:50

Zwolniony z ZA/UM producent Disco Elysium Kaur Kender wycofał pozew, który złożył kilkanaście dni wcześniej przeciwko blisko związanej ze studiem firmie Tütreke. Jej prezes twierdzi, że sprawa była bezpodstawna.

Dwa z najlepszych izometrycznych RPG ostatnich lat po 36 zł na GOG

Agnieszka Adamus, 5 grudnia 2022, 19:17

Przez najbliższy tydzień na GOG.com trwa wyprzedaż gier izometrycznych. W niższych cenach zakupicie między innymi dwie świetne pozycje – Disco Elysium i Pillars of Eternity 2.

W sądzie toczy się batalia z Disco Elysium 2 w tle; znamy szczegóły

grim_reaper, 27 listopada 2022, 12:48

Sytuacja Disco Elysium 2 staje się coraz bardziej skomplikowana. W trakcie trwającej obecnie batalii sądowej wychodzą na jaw kolejne informacje związane z potencjalnie nieuczciwą działalnością włodarzy studia ZA/UM.

Dramat Disco Elysium: „korporacyjna intryga CEO” i „toksyczny autor”

Entelarmer, 9 listopada 2022, 20:45

Afera u twórców Disco Elysium przyćmiła dyskusje na temat kontynuacji. Zarówno byli pracownicy ZA/UM, jak i zarząd studia rzucili nowe światło na sprawę.

Producent Disco Elysium zwolniony z ZA/UM, afery ciąg dalszy

hexx0, 9 listopada 2022, 14:30

Afery w estońskim studiu ZA/UM ciąg dalszy. Martin Luiga poinformował, że szeregi zespołu odpowiedzialnego za Disco Elysium niedobrowolnie opuściła kolejna osoba. Tym razem padło na producenta gry, Kaura Kendera.

Twórca Disco Elysium poszedł do sądu, pozwał studio ZA/UM

hexx0, 24 października 2022, 11:41

Robert Kurvitz, reżyser kreatywny gry Disco Elysium, pozwał estońskie studio ZA/UM. Sprawa ma związek z niedawną aferą i rzekomo niedobrowolnym odejściem trzech osób z zespołu deweloperskiego.

„Fani mają prawo o tym wiedzieć”. Współtwórca Disco Elysium mówi nam o dramacie ZA/UM

Karol Laska, 6 października 2022, 15:15

Smutne wieści o rozwiązaniu wspomnianego kolektywu artystycznego ZA/UM i wyrzuceniu ze studia odpowiedzialnego za Disco Elysium kluczowych dla projektu twórców zabolały graczy. Skontaktowaliśmy się z człowiekiem, który te wieści przekazał.

ZA/UM odpowiada na aferę wokół Disco Elysium 2 i odejścia weteranów

Entelarmer, 3 października 2022, 20:32

Studio stojące za Disco Elysium wydało oświadczenie, z którego wynika, że skupia się na kolejnym projekcie i nie bardzo chce mówić o odejściu kluczowych twórców tego udanego RPG.

Ciemne chmury nad Disco Elysium 2? Weteranów „jedynki” zmuszono do odejścia

Bebop, 2 października 2022, 16:45

Okazało się, że kluczowi deweloperzy odpowiedzialni za sukces Disco Elysium od roku nie są członkami zespołu deweloperskiego ZA/UM. Prawdopodobnie decyzja o odejściu nie należała do nich.

Nowa gra twórców Disco Elysium może zabrać nas w kosmos

hexx0, 29 lipca 2022, 18:40

Studio ZA/UM, czyli twórcy znakomitego RPG Disco Elysium, pracuje nad nową grą, którą niekoniecznie musi być sequel owego hitu z 2019 roku. Niewykluczone bowiem, że produkcja zabierze nas w kosmos.

Disco Elysium stało się przyjazne dyslektykom, także tym w Polsce

Adrian Werner, 5 lipca 2022, 08:28

Disco Elysium otrzymało aktualizację wprowadzającą ułatwienia dla graczy z dysleksją.

Disco Elysium 2 na Unreal Engine 5? Studio ZA/UM rekrutuje do prac nad nową grą

Maycuzai, 30 marca 2022, 18:20

Ogłoszenia o pracę w studiu ZA/UM mogą zwiastować, że deweloper pracuje obecnie nad sequelem Disco Elysium. Kontynuacja najpewniej będzie działać w oparciu o silnik Unreal Engine 5.

Ekranizacje Disco Elysium i Life is Strange na Prime Video? Amazon zawarł umowę z dj2 Entertainment

Patryk Kubiak, 18 lutego 2022, 12:00

Amazon ma chrapkę na ciekawe rozbudowanie oferty. Właśnie podpisał umowę z dj2 Entertainment, studiem, które pracuje nad ekranizacjami m.in. Disco Elysium, Life is Strange i It Takes Two.

Twórcy Disco Elysium dziękują graczom za owocny rok

Entelarmer, 23 grudnia 2021, 11:04

Nowa aktualizacja pełna sekretów, promocje (w tym pakiet z Control od studia Remedy) – tak twórcy Disco Elysium dziękują graczom za udany 2021 rok.

Polska wersja Disco Elysium zadebiutuje dziś [Aktualizacja: patch już dostępny]

Adrian Werner, 9 grudnia 2021, 15:55

Dzisiaj po południu ukaże się patch z polską wersją językową gry Disco Elysium: The Final Cut, czyli jednego z najlepszych RPG-ów ostatnich lat.

Disco Elysium otrzyma polską wersję językową

Entelarmer, 17 listopada 2021, 18:05

Rodzimi gracze wreszcie zagrają w Disco Elysium w polskiej wersji językowej. W zamian będą musieli poczekać dłużej na wydanie pudełkowe na konsolach.

Disco Elysium The Final Cut - dziś premiera, w końcu usłyszymy wszystkie postacie

hexx0, 30 marca 2021, 12:05

Na dzisiaj zaplanowano premierę Disco Elysium – The Final Cut. Ulepszona wersja gry ukaże się na PC, PS4 i PS5. Największą zmianą ma być pełny angielski dubbing.

Disco Elysium The Final Cut zakazane w Australii. Gra zbyt ostra dla władz

Adrian Werner, 19 marca 2021, 11:58

Disco Elysium: The Final Cut okazało się zbyt kontrowersyjne dla australijskiego urzędu ratingowego. Odmówiono klasyfikacji gry, co w praktyce oznacza zakaz sprzedaży wersji konsolowych, pomimo faktu, że Australijczycy mogą ją od dawna kupować na Steam.

Premiera Disco Elysium The Final Cut na PC, PS4 i PS5 30 marca; zwiastun opisuje nowości w grze

Ender, 17 marca 2021, 20:01

Deweloperzy ze studia ZA/UM przedstawili nowy zwiastun Disco Elysium – The Final Cut z datą premiery gry na konsolach PlayStation 4 oraz PlayStation 5 ustaloną na 30 marca. Produkcja posiada nową zawartość, która zostanie udostępniona w tym samym czasie za darmo posiadaczom tytułu na komputerach PC.

Disco Elysium - kolejna część jest praktycznie pewna

Aquma, 17 marca 2021, 08:39

Helen Hindpere – główna scenarzystka stworzonej przez studio ZA/UM gry RPG Disco Elysium – stwierdziła w wywiadzie, że powstanie kontynuacji jest praktycznie pewne.

Nowe zadania zawitają do Disco Elysium dzięki The Final Cut

Aquma, 8 lutego 2021, 10:10

W czasie niedawnej rozmowy z dziennikarzami jednego z serwisów internetowych, deweloper ze studia ZA/UM przedstawił najważniejsze nowości, które trafią do rozszerzonego wydania gry Disco Elysium – tzw. The Final Cut.

Disco Elysium The Final Cut w marcu przyszłego roku. Również na PS5

Karol Laska, 11 grudnia 2020, 02:11

Disco Elysium otrzyma małe rozszerzenie, które rozbuduje wątek fabularny o nowy obszar, misje i postacie. Twórcy pomyśleli także o next-genowej premierze dzieła i rozpoczęciu działalności internetowego sklepu z fantami z gry.

Disco Elysium - zapowiedź czegoś nowego prawdopodobnie na The Game Awards

Aquma, 9 grudnia 2020, 08:40

Ilustracja, która pojawiła się na stronie gry RPG Disco Elysium, sugeruje, że niedługo otrzymamy jakieś nowe wieści od deweloperów. Może chodzić o zapowiedź dodatku lub kontynuacji, ewentualnie datę premiery wersji konsolowych.

Disco Elysium doczeka się telewizyjnej adaptacji

Froozyy, 26 czerwca 2020, 19:21

Właśnie dowiedzieliśmy się, że debiutancki RPG studia ZA/UM - Disco Elysium - doczeka się telewizyjnej adaptacji. Za projekt odpowiadać będzie dj2 Entertainment (pracujące m.in. przy filmie Sonic. Szybki jak błyskawica).

Patch do Disco Elysium obniża wymagania sprzętowe; gra ruszy na dziesięcioletnim PC

Aquma, 13 maja 2020, 10:15

Estońskie studio ZA/UM – twórcy gry RPG Disco Elysium – wypuściło łatkę dla wspomnianej produkcji. Jedną z największych zmian jest zmniejszenie minimalnych wymagań sprzętowych – produkcję odpalimy teraz nawet na niektórych komputerach liczących sobie 10-12 lat. Patch wprowadził też sporo innych poprawek.

Głosujemy na Disco Elysium po polsku

Entelarmer, 11 maja 2020, 21:51

Studio ZA/UM zorganizowało ankietę dotyczącą tłumaczenia Disco Elysium. Wśród dostępnych opcji sporym powodzeniem cieszy się polska wersja językowa.

BAFTA 2020 - Outer Wilds z nagrodą dla gry roku

AlexB, 3 kwietnia 2020, 10:25

Minionej nocy dowiedzieliśmy się, które produkcje otrzymały prestiżowe brytyjskie nagrody BAFTA. Statuetkę dla gry roku zgarnęło Outer Wilds od studia Mobius Digital. Tytuł otrzymał łącznie trzy wyróżnienia, podobnie jak Disco Elysium.

Disco Elysium - uzależnienia i klepanie biedy w trybie hardcore

Adrian Werner, 24 stycznia 2020, 12:34

Disco Elysium, czyli gra roku 2019 redakcji GRYOnLine.pl, otrzymała nowy tryb trudności, który sprawia, że bohater staje się biedniejszy, bardziej pechowy i łatwiej się uzależnia.

Disco Elysium grą roku redakcji GRYOnline.pl

Froozyy, 4 stycznia 2020, 14:45

Najlepszą grą 2019 roku według redakcji GRYOnline.pl zostało Disco Elysium, czyli debiutancki izometryczny RPG od estońskiego studia ZA/UM. Produkcja ta wyróżnia się na tle innych tytułów, wnosząc do gatunku powiew świeżości.

Rok bez szału - Metacritic podsumowuje oceny gier z 2019 roku

Entelarmer, 3 stycznia 2020, 19:58

Serwis Metacritic opublikował zestawienie najlepiej ocenianych gier 2019 roku. Ten okazał się nieco ubogi w naprawdę wybitne produkcje (tj. ze średnią ocen z recenzji powyżej 90/100), mimo wielu tytułów docenionych przez krytyków.

Lista zwycięzców gali The Game Awards 2019

Froozyy, 13 grudnia 2019, 09:10

Za nami tegoroczna gala The Game Awards. Poznaliśmy m.in. najlepszą grę tego roku. Łącznie przyznano 29 statuetek. Pełną listę zwycięzców znajdziecie w tej wiadomości.

Disco Elysium i Postal 4 wśród największych premier października na Steamie

Adrian Werner, 27 listopada 2019, 10:09

Poznaliśmy listę dwudziestu największych premier października na Steamie. Wśród nich znalazły się takie tytuły jak Destiny 2, Disco Elysium czy Postal 4: No Regerts.

Disco Elysium trafi na PS4 i Xboxa One w 2020 roku

Serek, 1 listopada 2019, 08:55

Disco Elysium trafi na PlayStation 4 oraz Xboksa One w przyszłym roku. Taką informacją podzielił się szef projektu, Robert Kurvitz. Niestety nie znamy dokładnej daty premiery tytułu na konsolach.

Premiera i recenzje Disco Elysium - powiew świeżości w gatunku RPG

AlexB, 15 października 2019, 11:50

Dziś na PC debiutuje Disco Elysium, czyli stworzona przez studio ZA/UM silnie nastawiona na narrację produkcja RPG. Tytuł zbiera bardzo pozytywne oceny w mediach branżowych.

Milion słów, 60+ godzin gry - twórcy RPG Disco Elysium chwalą się skalą projektu

Serek, 26 września 2019, 10:10

Studio ZA/UM, odpowiedzialne za nadchodzące izometryczne RPG Disco Elysium, podzieliło się z fanami liczbami pokazującymi, jak ambitny jest to tytuł. Dzięki temu poznaliśmy długość gry, kompleksowość zadań i liczbę napisanych słów czy... substancji psychoaktywnych. Ponoć trzeba będzie ukończyć przygodę co najmniej trzy razy, by zobaczyć większość przygotowanej zawartości.

Data premiery Disco Elysium - unikalnego izometrycznego RPG

Ender, 18 września 2019, 18:04

Producenci unikalnego izometrycznego detektywistycznego RPG Disco Elysium przedstawili oficjalną datę premiery tytułu na komputerach PC. Gra zadebiutuje w serwisach Steam oraz GOG.com w połowie października.

Humble Bundle rozpoczyna działalność wydawniczą

Vergil, 9 lutego 2017, 22:07

Humble Bundle znane jest graczom przede wszystkim dzięki sprzedaży pakietów gier, kosztujących przysłowiowe „grosze”. Firma poinformowała, że zamierza rozpocząć działalność wydawniczą – inicjatywa ma ją kosztować grube miliony dolarów. Wśród pierwszych gier w jej katalogu są Scorn i No Truce with the Furies.