
Anna Garas
Zastępczyni redaktora naczelnego
Liczba publikacji: 33
Ukończyła Kulturoznawstwo na Uniwersytecie Gdańskim, a potem przeniosła się do Krakowa, gdzie na dokładkę skończyła Projektowanie i Badanie Gier Video na Uniwersytecie Jagiellońskim. W GRYOnline.pl szefowała Encyklopedii Gier i filmowej bazie danych Filmomaniaka, od czasu do czasu wspierając newsroomy przy korekcie; obecnie szefowa działu Publicystyki. Po pracy pielęgnuje stale rosnący gąszcz domowych roślin i jednego kota imieniem Zocha. Lubi gry dziwaczne, nietypowe i ponure, choć nie pogardzi cosy gierkami o uroczych zwierzątkach. Na forum pisze pod ksywką kalevatar.
Recenzja The Alters. Oryginalna i piękna gra, która mogłaby być większym wyzwaniem
12 czerwca 2025
The Alters intrygowało od pierwszych chwil – od pamiętnego trailera z muzyką zespołu Kombi. Walka o przetrwanie w kosmosie? Klony? Alternatywne wersje tej samej postaci? Dziś w końcu możemy zobaczyć, z czym to się je (podpowiadam: z pierogami).

Bez niego nie byłoby Geralta. Maciej Kwiatkowski o sztuce, której nie widać, ale bez której nie ma współczesnych gier AAA
6 czerwca 2025
Ile czasu trzeba przeznaczyć na trening, by móc poruszać się jak wiedźmin? Maciej Kwiatkowski wie o tym więcej niż ktokolwiek inny - w końcu to on odpowiada za ruch Geralta z Rivii i za wiedźmińskie sztuki walki!

Najważniejsza polska gra świętuje właśnie 10. urodziny. Wspominamy 10 lat z Geraltem na wiedźmińskim szlaku
19 maja 2025
Potraficie sobie przypomnieć, co robiliście dokładnie 10 lat temu? Jest duża szansa, że czekaliście, aż zainstaluje się Wiedźmin 3: Dziki Gon. Najważniejsza polska gra obchodzi właśnie dziesiąte urodziny!

Recenzja South of Midnight - gry pełnej magii, która boi się zaszaleć
3 kwietnia 2025
Nie mam teraz czasu ani sił na gry długie i ogromne, dlatego na South of Midnight ostrzyłam sobie zęby – zapowiadała się bowiem niedługa przygoda w egzotycznym dla mnie klimacie, wysuwająca na pierwszy plan mroczną opowieść i świetną oprawę audiowizualną.

Survival w świecie, który trudno znieść. Pathologic 3: Quarantine to krótka gra o umieraniu
2 kwietnia 2025
Ten tekst miał być po prostu wrażeniami z Pathologic 3: Quarantine, ale przyznam się Wam do czegoś: nie czuję się dobrze.

Nie zazdroszczę ludziom ze studia ZA/UM - kontrowersje wokół Disco Elysium stawiają ich w trudnym położeniu
11 marca 2025
Odpowiedzialne za Disco Elysium studio ZA/UM już od dawna nie istnieje w oryginalnym kształcie, główni scenarzyści i autorzy uniwersum gry nie mają już praw do tej marki. Jednak samo studio ZA/UM wciąż istnieje – i tworzy. Nie zazdroszczę im.

Nie tylko Gothic Remake - oto najciekawsze wersje demo wyszperane przez nas na Steam Next Fest
28 lutego 2025
Nie samym Gothikiem żyje człowiek. Od startu Steam Next Festu przekopujemy się przez długaśną listę pozycji w nadziei wyłowienia obiecujących gier, które jak dotąd przemknęły nam pod radarem – rzućcie okiem, może coś Was zainteresuje?

Ta gra przypomniała mi, czemu sięgam po produkcje AA. Po zagraniu w South of Midnight w pełni kupiłam ten styl animacji - i martwi mnie tylko jedno
11 lutego 2025
Po zagraniu w nią chwilę zanurzona w folklorze głębokiego południa USA przygodówka akcji South of Midnight wygląda mi na jeden z tych tytułów, przy których zwykle dobrze się bawię – AA oparte na unikatowym pomyśle, w którym całość jest czymś więcej niż sumą poszczególnych części.

„Nowa gra twórców Wiedźmina” - czyli kogo? Dzięki książce Wilczym śladem dowiedziałam się w końcu, komu zawdzięczamy Płotkę na dachu
5 lutego 2025
Jak wzbudzić zainteresowanie zapowiedzią nowej gry? Wystarczą trzy magiczne słowa: „od twórców Wiedźmina”. Tak naprawdę o samej ekipie odpowiadającej za jedną z najważniejszych gier RPG w historii wiedzieliśmy niewiele – przynajmniej do niedawna. Na pomoc przybywa książka Wilczym śladem: Historia powstania gry Wiedźmin 3.

„Wszyscy będziemy musieli wymieniać karty graficzne”. Komentujemy pierwszy konkretny materiał z Wiedźmina 4
13 grudnia 2024
CDP RED postanowiło zakończyć rok z przytupem, dzieląc się pierwszym konkretnym materiałem z Wiedźmina 4. W świetle niedawnej premiery Rozdroża kruków Sapkowskiego aż chce się powiedzieć, że do fanów wiedźmina Święty Mikołaj przyszedł w tym roku już dwa razy, i to jeszcze przed Świętami.

Wiedźmin nieopierzony. Recenzja książki Rozdroże kruków Andrzeja Sapkowskiego
29 listopada 2024
Wiedźmin powrócił - a że w Rozdrożu kruków nawet niewykorzystujący pełni swojej mocy Sapkowski wciąż oferuje świat i postacie o kilka długości lepsze od tego, co wyprawiają scenarzyści Netflixa, to miłośnicy Geralta z Rivii powinni być zadowoleni.

Recenzja gry Dragon Age: Straż Zasłony - w Veilguard są emocje, ale dziś to trochę za mało
28 października 2024
Dragon Age: The Veilguard robi wiele rzeczy, za które gracze pokochali gry BioWare – lecz zarazem przypomina, jak wiele w gatunku RPG da się wykonać znacznie lepiej.

Małe koszmarki trochę irytują. Sprawdziłam tryb coop w Little Nightmares 3 - granie wspólnie nie zawsze działa
3 września 2024
Tryb kooperacji ma być największą nowinką i atutem gry Little Nightmares 3 tworzonej przez Supermassive Games. O tym, jak on działa, miałam okazję się przekonać na gamescomie, gdzie ograłam jeden etap ze wsparciem AI, zaś drugi u boku innego gracza.

Life is Strange Double Exposure chce cofnąć nas w czasie. Po ograniu fragmentu na gamescomie mogę dać twórcom kredyt zaufania
29 sierpnia 2024
Żadna kolejna odsłona Life is Strange nie zdołała powtórzyć sukcesu części pierwszej. Czy powinno więc dziwić, że wraz z Double Exposure studio Deck Nine postanowiło wrócić do korzeni i pozwolić nam znów zagrać jako Max Caulfield?

Grałam w Avowed i odzyskałam wiarę w to, że Obsidian nie zapomniał, jak tworzyć świetne RPG
23 sierpnia 2024
Na gamescomie mogłam ograć godzinne demo Avowed i porozmawiać z Carrie Patel, reżyserką gry. Przynoszę Wam wieści – to jest prawdziwe RPG! Wygląda na to, że Obsidian jednak wie, co robi.

Grałam w Titan Quest 2 i podoba mi się ta odskocznia od Diablo 4, ale mam obawy o wczesny dostęp
22 sierpnia 2024
Titan Quest 2 wydaje się grą o solidnych fundamentach. Jej twórcy z Grimlore Games, z którymi spotkałam się na gamescomie, długo opowiadali o swojej wizji rozgrywki i elastyczności systemu rozwoju postaci. Tylko czy start w early accessie to dobry pomysł?

Black Myth Wukong zapowiada się na fajną grę, chcielibyśmy móc w nią pograć
16 sierpnia 2024
O tej porze powinna pojawić się nasza recenzja gry Black Myth: Wukong - niestety tak się nie stanie. W wersję recenzencką, którą otrzymaliśmy, zwyczajnie nie dało się grać. Póki co możemy jedynie zaoferować nasze pierwsze wrażenia.

„Daj, ja ci przejdę” - obserwowanie redakcyjnych kolegów ogrywających Shadow of the Erdtree przekonało mnie, że Elden Ring to gra zespołowa
21 czerwca 2024
Pewne zachowania są jak rytuał – należy podejść niby mimochodem, zerknąć przez ramię i skrzywić się, a potem zażądać pokazania statsów; należy – niezależnie od tych statsów – powiedzieć „do dupy build”. Fascynujące jest obserwowanie ludzi, którzy widzą, że ktoś tu gra w Elden Ringa.

„Żeby gra była w Polsce kultowa, musi mieć pełny dubbing, i to dobrze zrobiony” - rozmawiamy z Rysławem o przyszłości polskich tłumaczeń, najlepszych lokalizacjach i AI
15 maja 2024
Jak dawniej powstawały lokalizacje gier, a jak to wygląda dzisiaj? Czy AI bardziej tłumaczom pomaga, czy przeszkadza – no i czy zastąpi wkrótce aktorów głosowych? O tym i nie tylko o tym mieliśmy okazję porozmawiać z Ryszardem „Rysławem” Chojnowskim.

Może niepotrzebnie się martwię o gry na podstawie polskiej fantastyki
8 marca 2024
To musiało się stać prędzej czy później – zarówno Pan Lodowego Ogrodu, jak i Thorgal musieli doczekać się własnych gier video. Dlaczego więc dziś, gdy je zapowiedziano – obie naraz! – jakoś nie potrafię się tym cieszyć?
