Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Gry wieloosobowe wykorzystujące lokalną sieć XBOX ONE 2

Prowadzenie rozgrywki wieloosobowej przez sieć lokalną (LAN) to nieco zapomniana już forma wariantu multiplayer, która czasy świetności przeżywała w latach 90-tych XX wieku, gdy niezykle popularne były kafejki internetowe. W sieci lokalnej gracze nie muszą łączyć się przez Internet, bo ich komputery czy konsole są ze sobą bezpośrednio sprzężone (bezprzewodowo lub z użyciem kabli sieciowych). Jest to forma multiplayera wybierana zwykle przez osoby, które spotykają się w jednym miejscu (tzw. LAN party).

Yu-Gi-Oh! Legacy of the Duelist: Link Evolution
Yu-Gi-Oh! Legacy of the Duelist: Link Evolution

Logiczne 24 marca 2020

Rozszerzona edycja gry Yu-Gi-Oh! Legacy of the Duelist. Tytuł oferuje całą zawartość dodatkową wydaną dla oryginalnego wydania i dodaje ponad dwa tysiące kart. Ponadto wprowadza najnowsze zasady papierowej gry karcianej Yu-Gi-Oh!, w tym zupełnie nowy typ kart potworów.

XONE

Star Control: Origins
Star Control: Origins

Strategiczne 2021

Produkcja łącząca elementy RPG, gier strategicznych i przygodowych, utrzymana w konwencji kosmicznego sandboxa. Dzieło studia Stardock Entertainment jest prequelem i rozgrywa się czterdzieści trzy lata przed wydarzeniami przedstawionymi w pierwszej części serii. Akcja rozpoczyna się więc w roku 2112, wraz z pierwszym kontaktem z obcą cywilizacją, a gracze wcielają się w kapitana statku należącego do ziemskiej floty. Star Control: Origins oferuje wielką swobodę eksploracji, z którą idą w parze zróżnicowane metody realizacji zadań. Rozgrywka polega na odkrywaniu kosmosu, gromadzeniu surowców i handlu z innymi rasami, a także na toczeniu bitew w przestrzeni międzygwiezdnej. Ponadto w trakcie zabawy prowadzimy rozmowy z innymi postaciami i dbamy o stosunki dyplomatyczne. Dopełnieniem tego wszystkiego jest możliwość ulepszania i modyfikowania oddanego w nasze ręce okrętu. Oprócz trybu dla pojedynczego gracza tytuł oferuje szeroki wachlarz multiplayerowych wariantów rozgrywki. Z uwagi na fakt, że gra działa w oparciu o zaawansowaną technologię Nitrous autorstwa studia Oxide, jej oprawa graficzna prezentuje wysoką jakość.

XONE

Reborn
Reborn

RPG prace wstrzymane

Trzecioosobowy RPG akcji niezależnego studia Elemental-Labs. Reborn osadzone jest w cyberpunkowej wersji Japonii z roku 2188. Protagonistą gry jest Musashi Miyamoto, futurystyczny odpowiednik słynnego mistrza miecza, a jego głównym przeciwnikiem - korporacja Nexus Roku, której przywódczyni usiłuje uwolnić pradawnego demona. Świat gry jest mroczny, pełen nierówności społecznych i rywalizujących karteli, a za sprawą cybernetycznych wszczepów coraz bardziej zaciera się granica między człowiekiem a maszyną. Kampania fabularna składa się z serii liniowych misji. Pewną swobodę oferuje jednak rozwój postaci oparty na punktach i poziomach doświadczenia, a także wspomnianych cyberwszczepach. Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia ekwipunku zbieranego po pokonanych wrogach. Choć przeciwników spotykamy tu sporo, nie zawsze musimy wdawać się w otwartą walkę, jako że nasz bohater potrafi się skradać oraz szybko uciekać – taktyka, jaką przyjmujemy, ma odzwierciedlenie w relacjach z bohaterami niezależnymi. Same starcia są bardzo dynamiczne, a główną bronią pozostają samurajskie miecze. Reborn umożliwia wspólną rozgrywkę dla maksymalnie 4 osób.

XONE

Riptide GP: Renegade
Riptide GP: Renegade

Wyścigi 24 lutego 2017

Wyścigi futurystycznych skuterów wodnych, zaprojektowane przez studio Vector Unit, twórców dwóch poprzednich odsłon oraz Hydro Thunder Hurricane i Beach Buggy Racing. Riptide GP: Renegade pozwala nam się wcielić w kierowcę skuterów hydro jet. Wykluczony z oficjalnej ligi Riptide GP protagonista bierze udział w nielegalnych zawodach. Są one znacznie bardziej niebezpieczne, gdyż toczą się na nie zawsze dobrze zabezpieczonych trasach, a do tego zawodnicy muszą radzić sobie ze ścigającą ich policją. Hydro jety są w stanie osiągać zabójcze tempo, wyskakiwać na kilkanaście metrów w powietrze i wykonywać imponujące akrobacje. W miarę postępów zdobywamy nowe maszyny, a zarobione pieniądze wydajemy na ich ulepszenie. Riptide GP: Renegade oferuje obszerny tryb kariery, w ramach którego rywalizujemy w nielegalnych wyścigach, walczymy z bossami i powoli umacniamy swoją pozycję w sporcie. Prócz tego w grze pojawia się multiplayer, pozwalający rywalizować w ośmioosobowych wyścigach, oraz rankingowe wyzwania. Wszystko to ukazane jest w atrakcyjnej, trójwymiarowej oprawie graficznej.

XONE

AereA
AereA

Akcji 2 czerwca 2017

AereA to gra od studia Triangle, zaliczająca się do gatunku action RPG. Tytuł stawia na dynamiczne walki rozgrywane w czasie rzeczywistym z dodanymi elementami rozwoju postaci i ich ekwipunku. Gracz wybiera jednego z czterech dostępnych bohaterów i pokonując kolejnych przeciwników stara się przywrócić ład w krainie Aezir. Świat przedstawiony w grze został zainspirowany muzyką - zarówno bohaterowie jak i napotykani przeciwnicy wyglądem nawiązują do instrumentów muzycznych, jak harfa czy akordeon. Doświadczenie zdobywa się poprzez zbieranie nutek, które potem można przeznaczyć na rozwój postaci lub ekwipunku. Duży nacisk został również położony na kooperację do czterech graczy jednocześnie. Rozgrywka multiplayer pozwala na dołączenie się do gry bądź jej opuszczenie w dowolnym momencie. Gra posiada ręcznie rysowaną grafikę.

XONE

Nine Parchments
Nine Parchments

Akcji 7 marca 2018

Poboczna odsłona serii Trine, zrealizowana w formie kooperacyjnej gry akcji z widokiem izometrycznym. Fabuła Nine Parchments osadzona została w baśniowej krainie fantasy i opowiada o przygodach młodych adeptów magii. Zamiast spędzać długie lata na nauce w Astralnej Akademii, ruszają na wyprawę w celu odnalezienia tytułowych dziewięciu pergaminów, które według legend zapewniają swoim posiadaczom wielką moc. Cała gra pełna jest czarnego humoru. Bohaterowie stopniowo uczą się coraz potężniejszych zaklęć, ale ponieważ nie przywiązują zbytniej wagi do zasad bezpieczeństwa, ich działania często mają opłakane konsekwencje dla osób postronnych. Sama rozgrywka przypomina strzelanki. Wydarzenia obserwujemy w rzucie izometrycznym, a zabawa sprowadza się głównie do eliminowania hord wrogów za pomocą zaklęć. Gra oferuje rozbudowany system magiczny oparty na pięciu żywiołach: ognia, lodu, elektryczności, życia i śmierci. Pozwala on na tworzenie oryginalnych kombinacji zaklęć. Nine Parchments zaprojektowano głównie z myślą o trybie współpracy dla czterech osób.

XONE

TT Isle of Man: Ride on the Edge
TT Isle of Man: Ride on the Edge

Wyścigi 6 marca 2018

Opracowana przez twórców z francuskiego studia Kylotonn Games gra wyścigowa, poświęcona cyklicznej i uznawanej za jedną z najniebezpieczniejszych na świecie imprezie motocyklowej, jaką stanowią rozgrywane od 1907 roku wyścigi na Wyspie Man. W latach 1949-1976 wydarzenie to było częścią Motocyklowych Mistrzostw Świata, organizowanych przez federację FIM. Na skutek kontrowersji związanych z bezpieczeństwem zawodów, w 1977 roku impreza wypadła jednak z kalendarza Mistrzostw. Na potrzeby gry TT Isle of Man: Ride on the Edge wiernie odtworzono będący areną imprezy tor wyścigowy o nazwie Mountain Course. Trasa o długości 37 mil (ok. 60 kilometrów) przebiega w całości na publicznych drogach wyspy, które na czas zawodów są wyłączane z ruchu. Dzięki oficjalnej licencji imprezy, uzyskanej na mocy umowy z Rządowym Departamentem Rozwoju Ekonomicznego Wyspy Man, w grze znajdziemy także realnie istniejących motocyklistów wraz z ich drużynami oraz wykorzystywanymi przez nie maszynami.

XONE

Dead Rising 2: Off The Record
Dead Rising 2: Off The Record

Akcji 13 września 2016

Samodzielne rozszerzenie do Dead Rising 2 – rozgrywającej się w otwartym świecie trzecioosobowej gry akcji z elementami survival horroru, stworzonej przez firmę Capcom we współpracy ze studiem Blue Castle Games. W dodatku powraca znany z pierwszej odsłony serii fotoreporter Frank West, który uzbrojony w swój aparat trafia do znanego graczom miasteczka Fortune City. Osią rozgrywki pozostaje oczywiście eliminacja zastępów zombie, których w jednym momencie na ekranie mogą pojawić się tysiące. Prócz tego nasz protoplasta ma jednak do wykonania szereg nowych zadań związanych jego profesją. Na potrzeby dodatku twórcy opracowali nowe rodzaje przeciwników oraz dodatkowe, nieobecne w „podstawce” lokacje. Wprowadzono też nowe pojazdy i bronie, które konstruować możemy samodzielnie, łącząc ze sobą różne znalezione przedmioty. Pod względem technicznym poprawiono optymalizację oraz system zapisywania gry i usprawniono multiplayer, kładąc nacisk na zabawę w trybie kooperacji.

XONE

Dungeon Punks
Dungeon Punks

RPG 26 lipca 2016

Opracowany przez studio Hyper Awesome Entertainment dwuwymiarowy RPG akcji, zrealizowany w konwencji kooperacyjnej bijatyki z klasycznych automatów arcade. Akcja Dungeon Punks toczy się w świecie fantasy, w którym ludzie prowadzą współczesny tryb życia, a rolę technologii przejęła wszechobecna magia. Bohaterami gry są kurierzy, którzy przez przypadek odkrywają mroczne tajemnice firmy ubezpieczeniowej RezCorp, wskrzeszającej swych klientów w wypadku śmierci. Fakt ten ściąga zaś na nich całą masę kłopotów, głównie pod postacią uzbrojonych po zęby przeciwników. Sama rozgrywka przebiega podobnie, jak w klasycznych produkcjach beat’em up, a bawić możemy się zarówno w pojedynkę, jak i w kooperacji z dwoma innymi graczami. Podczas zabawy kontrolujemy naprzemiennie dwie różne postaci, dysponujące odmiennym zestawem zaklęć, zdolności specjalnych oraz ataków drużynowych. Możemy też korzystać z usług wierzchowców oraz czynić użytek z rozmaitych power-upów, zwojów z czarami i mikstur leczących.

XONE

Super Dungeon Bros
Super Dungeon Bros

Zręcznościowe 1 listopada 2016

Ukierunkowana na kooperacyjną rozgrywkę wieloosobową gra zręcznościowa w realiach fantasy, za której powstanie odpowiada ekipa studia React! Games. W grze Super Dungeon Bros jako dzielni rycerze staramy się przebrnąć przez kolejne poziomy, zbliżające nas do ostatecznego celu rozgrywki, jakim jest zemsta na mordercy naszego mentora. Trzon zabawy stanowi tu luźny tryb współpracy, w którym naszym zadaniem jest eksploracja, rozwiązywanie prostych zagadek logicznych, unikanie śmiertelnych pułapek oraz wycinanie w pień hord przeciwników. Swoisty wstęp do rozgrywki właściwej stanowi prosta kampania fabularna, w której zapoznajemy się z podstawowymi mechanizmami zabawy, a część zdobytych tu przedmiotów możemy następnie wykorzystać w trybie wieloosobowym. Całość pozwala na wspólną zabawę użytkownikom różnych platform sprzętowych i okraszona została prostą, lecz niezwykle barwną, trójwymiarową oprawą graficzną w perspektywie izometrycznej oraz dynamiczną, rockową ścieżką dźwiękową.

XONE

BlazBlue: Chrono Phantasma Extend
BlazBlue: Chrono Phantasma Extend

Bijatyki 23 kwietnia 2015

Rozszerzona wersja gry BlazBlue: Chrono Phantasma, która zadebiutowała jesienią 2013 roku na konsolach PlayStation 3. Pod względem mechaniki produkcja łączy w sobie elementy klasycznych dwuwymiarowych bijatyk oraz popularnych w Kraju Kwitnącej Wiśni przygodówek typu visual novel. W fazie przygodowej główny nacisk położony został na opowiadaną historię, a przez większość czasu śledzimy rozwój fabuły, przedstawionej w formie grafik i dialogów. Co pewien czas musimy jednak stoczyć walkę z napotkanym przeciwnikiem, a jej wynik w istotny sposób wpływa na dalszy bieg wydarzeń. Element ten ma postać dynamicznych oraz efektownych pojedynków i zaprojektowany został głównie z myślą o trybie multiplayer. W porównaniu z pierwotną wersją tytułu, edycja Extend niesie ze sobą kilka nowych opcji ułatwiających sterowanie bohaterami, np. odświeżony Guard System czy cztery nowe postawy w ramach Stylish Mode. Listę nowości uzupełniają dwie niedostępne wcześniej postaci oraz nieznacznie odświeżona oprawa graficzna gry.

XONE

#IDARB
#IDARB

Sportowe 30 stycznia 2015

Gra sportowa utrzymana w minimalistycznym stylu, powstała z inspiracji zręcznościówkami z ery konsol 8-bitowych. Cechuje ją nietypowy proces produkcji – tytuł wyewoluował do swojej ostatecznej postaci pod wpływem sugestii fanów, którzy nieustannie podrzucali autorom ze studia Other Ocean pomysły, a ci skrupulatnie wcielali je w życie. Produkcja kładzie nacisk na zmagania w trybie multiplayer. Gracze przystępują do rywalizacji na specjalnej arenie, a celem jest umieszczenie piłki w bramce przeciwnika. Zmagania przywodzą na myśl futurystyczną krzyżówkę koszykówki, piłki nożnej oraz Bombermana i odbywają się w dwóch formatach: 1 na 1 lub 4 na 4. Co znamienne, na boisku niemal wszystkie chwyty są dozwolone. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, aby powalić przeciwnika, wysadzić część areny bądź też skorzystać z jet-packa. Sytuację komplikuje dodatkowo fakt, że gole punktowane są w skali od 1 do 5, w zależności od miejsca oddania strzału i posiadanych mnożników. Tytuł współpracuje z serwisem Twitch, oferując transmisje meczów i aktywny udział publiczności (np. aktywowanie power-upów). Posiada też edytor nowej zawartości.

XONE

Giana Sisters: Dream Runners
Giana Sisters: Dream Runners

Zręcznościowe 19 sierpnia 2015

Kolejna odsłona cyklu dwuwymiarowych platformówek, którego korzenie sięgają 1987 roku. Za jej stworzenie odpowiada zespół Black Forest Games – tym razem studio proponuje graczom multiplayerową, opartą na wyścigach rozgrywkę. Do naszej dyspozycji oddano pięć postaci (tytułowa Giana, wojownik ninja, rycerz, robot oraz sowa), a zmagania toczą się w dziewięciu zróżnicowanych lokacjach. Celem, jaki przyświeca zabawie, jest przekroczenie linii mety na pierwszym miejscu – każdy z zawodników posiada identyczny zestaw umiejętności pokroju prześlizgiwania się pod przeszkodami, obracania wokół własnej osi oraz dopalacza aktywowanego po zebraniu odpowiedniej liczby rozrzuconych po planszy klejnotów. Giana Sisters: Dream Runners charakteryzuje się przyzwoitej jakości, kolorową oprawą graficzną. Tytuł umożliwia wspólną zabawę zarówno w trybie lokalnym, jak i przez Internet.

XONE

Puyo Puyo Champions
Puyo Puyo Champions

Logiczne 7 maja 2019

Puyo Puyo Champions to wzorowana na Tetrisie gra logiczna, nastawiona na rywalizację i szybkie zdobywanie punktów poprzez stawianie obok siebie kulek o tych samych kolorach. Tytuł stworzyło rozwijające serię studio Sonic Team.

XONE

Shikhondo: Soul Eater
Shikhondo: Soul Eater

Akcji 28 sierpnia 2018

Koreański shoot'em up nawiązujący w sposób bezpośredni do rodzimej stylistyki, wierzeń i folkloru. W grze wcielamy się w dziewczynę lub Grim Reapera, których zadaniem jest ściganie zbiegłych z limbo demonów.

XONE

Laser League
Laser League

Sportowe 10 maja 2018

Laser League to opracowana z myślą o pecetach futurystyczna gra sportowa. Pozwala ona wziąć udział w brutalnych rozgrywkach przyszłości, gdzie dwie czteroosobowe drużyny rywalizują na śmierć i życie na mapach pełnych niebezpiecznych laserów. Produkcja przeznaczona jest wyłącznie do zabawy w multiplayerze.

XONE

Hammerwatch
Hammerwatch

RPG 15 grudnia 2017

Hammerwatch to połączenie przygodowej gry akcji oraz klasycznego hack'n'slasha. Fabuła przenosi graczy do zamku Castle Hammerwatch, gdzie drużyna śmiałków rusza w pełną niebezpieczeństw wyprawę, by zabić złego smoka. Rozgrywka nastawiona jest na zabawę w trybie kooperacji dla maksymalnie czterech osób.

XONE

Bombing Bastards
Bombing Bastards

Akcji 18 listopada 2016

Bombing Busters to opracowana z myślą o PlayStation 4 gra akcji w stylu cyklu Bomberman. Zabawa toczy się na mapach mających postać labiryntów, a naszym zadaniem jest zabijanie przeciwników za pomocą bomb. Produkcja pozwala na rozgrywkę solo, jak również w trybie multiplayer przez Internet.

XONE

N++
N++

Zręcznościowe 4 października 2017

Przygotowana przez studio Metanet Software platformowa gra zręcznościowa, będąca rozszerzoną wersją znanego z konsol przenośnych N+. Produkcja nie zmienia podstawowych założeń rozgrywki, a podczas zabawy ponownie wcielamy się w ninję, który przemierza najeżone niebezpieczeństwami etapy, starając się dotrzeć do wyjścia i zebrać przy tym jak najwięcej monet. Ponieważ nasza postać nie jest uzbrojona, to jedynym sposobem na ujście z życiem jest unikanie zagrożeń. Do tego celu wykorzystujemy zaś otoczenie, co w połączeniu z umiejętnościami bohatera daje nam możliwość wykonywania spektakularnych akrobacji. W porównaniu ze swą poprzedniczką, N++ koncentruje się na wprowadzeniu dodatkowej zawartości gry (np. nowe poziomy oraz przeciwnicy) i nieznacznej poprawie wybranych jej elementów. Zmiany dotknęły także liczbę trybów rozgrywki wieloosobowej oraz edytor poziomów, który został rozbudowany o szereg oryginalnych opcji.

XONE

GunWorld 2
GunWorld 2

Zręcznościowe 12 maja 2016

Druga odsłona utrzymanej w stylu retro platformówki z elementami RPG autorstwa amerykańskiego studia m07games. Akcja GunWorld 2 rozgrywa się na tytułowej planecie, na której międzygalaktyczna drużyna superbohaterów dla wspólnego dobra aresztowała jej prezydenta. Wcielamy się w rolę bohatera, wyruszającego na poszukiwania najlepszego strzelca na świecie imieniem Dwayne, który jako jedyny może stawić czoła przeciwnikom i odbić przywódcę z ich rąk. Rozgrywka koncentruje się głównie na walce, a podczas zabawy poruszamy się po platformach, zbierając złoto oraz doświadczenie w starciach z najróżniejszymi przeciwnikami. W trakcie potyczek staramy się unikać obrażeń, chowając się za elementami otoczenia i nieustannie zmieniając położenie. W miarę postępów w grze stopniowo rozwijamy naszego bohatera, a za zdobyte złoto usprawniamy posiadany ekwipunek. Całość okraszona została rozpikselowaną grafiką 2D, nawiązującą do klasyki gatunku.

XONE

Extreme Exorcism
Extreme Exorcism

Zręcznościowe 23 września 2015

Dwuwymiarowa platformówka, w której wcielamy się w egzorcystkę Mae Barrons specjalizującą się w przepędzaniu zjaw. W odróżnieniu od większości kolegów po fachu, Mae do walki z duchami używa wyrzutni rakiet, maczet, czarów i rozmaitych gadżetów. Rozgrywka w Extreme Exorcism opiera się na innowacyjnym pomyśle: pokonanego upiora zastępuje kolejny, który kopiuje ruchy bohaterki wykonywane w poprzedniej walce. W ten sposób każde starcie stanowi nowe wyzwanie, a poczynań przeciwników nie da się po prostu nauczyć na pamięć. Zmusza to też grającego do myślenia perspektywicznego i brania pod uwagę kolejnej potyczki. Extreme Exorcism oferuje kampanię złożoną z dziesięciu plansz. Fabularną część gry da się przejść samotnie lub w trybie kooperacji. Inne warianty zabawy to: zespołowa obrona przed zastępami duchów, tzw. deathmatch oraz wyzwania, w których gracz stawiany jest przed konkretnymi warunkami zwycięstwa. Grafika Extreme Exorcism bazuje na oldskulowej stylistyce pixel art.

XONE

The Golf Club
The Golf Club

Sportowe 19 sierpnia 2014

The Golf Club jest grą sportową poświęconą golfowi. Tytuł, wyprodukowany przez kanadyjskie HB Studios, działa na silniku Unity Engine, co zaowocowało efektowną oprawą graficzną. Specyfiką tego symulatora sportowego jest położenie nacisku na funkcje społecznościowe.

XONE

Hyper Universe
Hyper Universe

Akcji 7 sierpnia 2018

Hyper Universe to przeznaczona do wieloosobowej zabawy side-scrollowa gra akcji 2.5D, pozwalająca graczom na toczenie dynamicznych pojedynków na rozbudowanych arenach. Tytuł ten łączy intensywny, inspirowany klasycznymi bijatykami system walki z drużynową rozgrywką, czerpiącą z popularnego gatunku MOBA.

XONE

Garou: Mark of the Wolves
Garou: Mark of the Wolves

Bijatyki 16 sierpnia 2018

Garou: Mark of Th Wolves to kolejna odsłona słynnej bijatyki 2D, w której spotykają się ze sobą mistrzowie różnorodnych sztuk walki. Akcja nawiązuje do serii Fatal Fury, przywracając jednak jedynie jedną postać z poprzedników.

XONE