Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikTowarzyskiePCSwitchXONEPS4
Okładka Keep Talking and Nobody Explodes (PS4)
OkładkaKeep Talking and Nobody Explodes (PS4)

Keep Talking and Nobody Explodes

Oryginalna gra logiczna, stworzona przez niezależne studio Steel Crate Games z myślą o kooperacyjnej rozgrywce.

Towarzyskie | FPP | na 2 osoby | indie | kooperacja | eksperymentalne/artystyczne | Oculus Rift/Quest | PlayStation VR

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Keep Talking and Nobody Explodes Premiera

8paź2015

PC

13paź2016

PS4

16sie2018

Switch

17sie2018

XONE

Gry podobne do Keep Talking and Nobody Explodes

We Were Here Expeditions: The FriendShip

We Were Here

We Were Here Together

Keep Talking and Nobody Explodes to wydana na PC, PS4 itd. niezwykła kooperacyjna gra logiczna, w której zadaniem gracza jest rozbrojenie bomby według poleceń korzystających z instrukcji „ekspertów”. Za stworzenie tytułu odpowiedzialne jest niewielkie, niezależne studio Steel Crate Games z Ottawy. Produkcja Kanadyjczyków doczekała się szeregu nagród i wyróżnień branżowych, doceniających przede wszystkim innowacyjność oferowanego modelu zabawy.

Mechanika

Podczas zabawy jeden z graczy wciela się w rolę sapera, który zasiada przed komputerem z zadaniem rozbrojenia tykającej bomby, złożonej z całego szeregu zróżnicowanych modułów. Pozostali uczestniczący w zabawie gracze (lub gracz) mają do dyspozycji (papierową bądź elektroniczną) instrukcję rozbrajania ładunków wybuchowych, a ich rolą jest przekazywanie saperowi wytycznych co do kolejnych podejmowanych działań. Cała nietypowość rozgrywki polega na tym, że przed komputerem znajduje się tylko jedna osoba, zaś pozostali posługują się wyłącznie wspomnianym poradnikiem. Żeby cała zabawa miała sens, ci tzw. „eksperci” nie mogą mieć wglądu w to, co dzieje się na ekranie komputera - powodzenie akcji zależy wyłącznie od sprawnej komunikacji sapera i jego pomocników .

Każda kolejna bomba generowana jest losowo, a w trakcie rozgrywki poziom trudności rośnie, zwiększając liczbę i stopień skomplikowania poszczególnych modułów bomby. Aby pomóc ekspertom w zidentyfikowaniu rodzaju ładunku wybuchowego, musimy zwrócić uwagę na jego cechy charakterystyczne, np. ilość baterii zasilających, rodzaj portów na obudowie, czy konstrukcja numeru seryjnego. Korzystając z tych informacji, eksperci krok po kroku prowadzą gracza poprzez kolejne łamigłówki, mające na celu stopniowe odłączanie kolejnych elementów bomby. Może to być np. konieczność przecięcia odpowiednich kabli, odgadnięcia hasła czy pokonanie labiryntu połączeń. Zdarzają się też czynności, które samodzielnie musi wykonać saper np. odpowiedź na pytanie odwlekające detonację czy konieczność spuszczania pary z zaworu w określonych odstępach czasu. Żeby nie było za łatwo, wszystkim tym działaniom towarzyszy oczywiście bezlitośnie upływający czas.

Tryby gry

Keep Talking and Nobody Explodes jest specyficznym rodzajem gry wieloosobowej, bo choć przed komputerem znajduje się tylko jedna osoba, do zabawy konieczny jest przynajmniej jeszcze jeden gracz. Do gry multiplayer wystarczy tu więc wyłącznie jedna kopia gry oraz wydrukowana wcześniej instrukcja, dostępna na stronie http://www.bombmanual.com/. Podczas zabawy obaj gracze nie muszą (a nawet nie powinni) znajdować się w jednym pomieszczeniu - mogą komunikować się np. za pomocą Skype’a.

Kwestie techniczne

Wydana na PC, PS4 itd. gra Keep Talking and Nobody Explodes odznacza się stosunkowo prostą i pozbawioną jakichkolwiek fajerwerków oprawą graficzną, co jednak w zupełności wystarcza do dobrej zabawy, gdyż w trakcie gry na ekranie interesuje nas głównie rozbrajana właśnie bomba. Produkcja studia Steel Crate Games wspiera jednak zestawy rzeczywistości wirtualnej, a ich zastosowanie w dość oczywisty sposób potęguje wrażenia płynące z rozgrywki.

Ostatnia modyfikacja 11 października 2016

Tryb gry: multiplayer  

Ocena użytkowników: 6,4 / 10 na podstawie 661 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Keep Talking and Nobody Explodes

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.
PC
PS4
Switch
XONE