Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 20 listopada 2013, 14:01

Xbox One – opublikowano pierwsze recenzje nowej konsoli

W najbliższy piątek nowa konsola Xbox One będzie miała swoją rynkową premierę. Jednak część serwisów branżowych już teraz opublikowała recenzje sprzętu i pierwsze wrażenia z jego użytkowania.

Wstępne recenzje Xbox One są przychylne. - Xbox One – pojawiły się pierwsze recenzje nowej konsoli - wiadomość - 2013-11-20
Wstępne recenzje Xbox One są przychylne.
Wybrane oceny Xbox One:
  • Polygon – 8/10.
  • Kotaku – Not yet.
  • PC World – 4/5.

W najbliższy piątek 22 listopada odbędzie się premiera konsoli Xbox One. Tego dnia nowy sprzęt wyprodukowany przez firmę Microsoft znajdzie się na półkach sklepowych w USA i części krajów Europy. Tymczasem niektóre serwisy branżowe już teraz umieściły swoje pierwsze opinie na temat nowej konsoli. Wiele z recenzji pozbawionych jest ostatecznej oceny, a ich autorzy ograniczyli się do luźniejszych refleksji. Nie powinno to jednak dziwić – w końcu sprzęt testowali od niedawna.

W recenzjach często pada stwierdzenie, że Xbox One to przyszłościowy sprzęt, choć z jeszcze niewykorzystanym potencjałem. „Obecnie jest on niekoniecznym luksusem, ale takim, który ma jasną przyszłość” – pisze recenzent The Telegraph. Zdaniem innych próba skonstruowania sprzętu, który przejmie kontrolę nad całym pokojem dziennym „prawie” się udała.

Duży tekst umieścił na swojej stronie serwis Polygon. Rozmiarami i efektownością przypomina on recenzję PlayStation 4, aczkolwiek różni się oceną końcową – Xbox One otrzymał notę 8/10, a konsola Sony 7,5/10. W recenzji omówiono m.in. kontroler Kinect czy oprogramowanie. Wśród zalet wymieniono interaktywność sprzętu, który dobrze współpracuje z telewizją. Doceniono także działanie kontrolera Kinect, aczkolwiek inne serwisy narzekały np. na niezbyt dokładne wykrywanie przez niego użytkowników.

Xbox One to udane połączenie hardware’u z softwarem, które podnosi poprzeczkę względem tego, czego oczekujemy od sprzętu w pokoju dziennym. Xbox One sprawia wrażenie, jakby był z przyszłości – pointuje serwis Polygon.

Z kolei popularny portal Kotaku dał konsoli ocenę „not yet”. Oznacza to, że serwis nie podjął jeszcze ostatecznej opinii, czy sprzęt dostanie „yes” czy „no”. Wśród wad wymieniono np. fakt, że konsola nie ostrzega przed utratą zapisu stanu rozgrywki: jeśli zatrzymamy grę i włączymy kolejną, to utracimy dotychczasowy progres. A przy możliwościach kontrolera Kinect da się to zrobić wymawiając nazwę gry. Podsumowanie nie jest jednak całkiem krytyczne:

Podziwiam to, co Microsoft próbuje osiągnąć z Xbox One, trzymam więc za nich kciuki, aby ostatecznie popchnęli konsolę w dobrym kierunku. Bo całość jest już prawie gotowa. Kinect działa prawie tak dobrze, abym stale go używał. Integracja z TV jest prawie tak płynna, abym podpiął konsolę do serca swojego salonu. Multitasking działa prawie tak efektywnie, żebym przeglądał Internet w czasie grania.

Właściwe oceny Xbox One pojawią się pewnie dopiero z czasem. Na razie dla wielu graczy podstawową kwestią pozostaje lista gier, w które można zagrać na nowej konsoli. A ta na razie, co nie może dziwić, nie jest ogromna. Recenzenci zwrócili na to także uwagę. „Sami musicie zdecydować czy ten sprzęt jest warty swojej ceny. Jeśli jeszcze nie, to poczekajcie. Xbox One będzie dostępny, kiedy poczujecie taką potrzebę” – możemy przeczytać na portalu Destructoid.

Lista dostępnych pierwszych wrażeń i recenzji XONE: