Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 3 kwietnia 2014, 11:46

autor: Meehow

Windows 8/8.1 – nadchodzą usprawnienia interfejsu i... menu Start

Podczas Microsoft Build Developer Conference 2014 zapowiedziano aktualizację do systemów Windows 8 oraz Windows 8.1, która usprawni interfejs oraz uczyni bardziej przyjaznym i znajomym dla użytkowników poprzednich wersji oprogramowania firmy Microsoft. W przyszłości, bo najprawdopodobniej jeszcze nie w Update 1, powróci menu Start. Aktualizacja stanie się ogólnodostępna 8 kwietnia.

Pasek zadań w Windows 8/8.1 - Windows 8/8.1 – nadchodzą usprawnienia interfejsu i... menu Start - wiadomość - 2014-04-03
Pasek zadań w Windows 8/8.1

W środę, w trakcie tegorocznej Microsoft Build Developer Conference w San Francisco, zapowiedziana została duża aktualizacja oprogramowania – Update 1 – dla Windows 8 oraz Windows 8.1, wprowadzająca dość znaczne zmiany do interfejsu, najwidoczniej kierowane do użytkowników poprzednich wersji systemu Windows. Wielu użytkownikom brakowało menu Start w ósmej edycji Windowsa, a zastępujący je ekran Start dla niemałej ich części był raczej nietrafioną zmianą. Firma Microsoft najwyraźniej wzięła sobie do serca uwagi swoich klientów i zapowiedziała modyfikacje swojego najnowszego oprogramowania.

Uznanie powrotu menu Start za najważniejszą z nich nie jest przesadą, bowiem zmienia ono kompletnie sposób (a właściwie przywraca sprawdzony), w jaki można użytkować Windows 8(.1). Obok funkcjonalności znanych z Windows XP oraz Windows 7, takich jak lista programów czy pasek wyszukiwania, nowe menu Start będzie zawierać także dynamicznie aktualizowane kafelki. Niestety, menu Start najprawdopodobniej nie wejdzie w skład Update 1 i przyjdzie nam na nie jeszcze trochę poczekać. Myślę jednak, że warto, wziąwszy pod uwagę, jak wielu użytkowników Windows 8(.1) przesiadło się nań z Windows XP czy Windows 7 i właśnie tego elementu brakowało im w nowym Windowsie.

Ekran Start również poddany zostanie zmianom. Użytkownicy uzyskają dostęp do podstawowych opcji po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na wybranym kafelku, zaś aplikacje interfejsu Modern (Metro) będzie można przypiąć do paska zadań lub umieścić do nich skrót na pulpicie. Ponadto w prawym górnym rogu pojawi się przycisk zasilania oraz wyszukiwarka. Brzmi dość znajomo, nieprawdaż?

Zaktualizowany Windows 8(.1) po uruchomieniu nie pokaże, jak dotychczas, ekranu Start, a pulpit (prawdopodobnie będzie można wybierać między tymi wariantami). Z jego poziomu będzie można przełączać między pełnoekranowymi aplikacjami (jak np. Skype czy Xbox) i minimalizować je. Wprowadzony do nich zostanie również dostęp do klasycznego paska tytułu z przyciskami zamknięcia i minimalizacji (jak w programach desktopowych) po najechaniu na górną krawędź ekranu. W podobny sposób można wywołać pasek zadań przy użyciu dolnej krawędzi ekranu.

Update 1 optymalizuje również sam system, obniżając jego wymagania sprzętowe do 1 gigabajta pamięci operacyjnej oraz 16 gigabajtów wolnej przestrzeni dyskowej. Aktualizację tę będzie można pobierać od 8 kwietnia.