Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 2 września 2019, 19:12

autor: Entelarmer

Windows 10 zwalnia po nowej aktualizacji KB4512941

Windows 10 otrzymał niedawno opcjonalną aktualizację. Niestety, przyniosła ze sobą ona poważny błąd, który znacznie spowalnia komputer.

Nowa aktualizacja Windowsa 10 sporo naprawiła, ale nie obyło się bez sporego zgrzytu. - Windows 10 zwalnia po nowej aktualizacji KB4512941 - wiadomość - 2019-09-02
Nowa aktualizacja Windowsa 10 sporo naprawiła, ale nie obyło się bez sporego zgrzytu.

Parę dni temu ukazała się kolejna, opcjonalna aktualizacja systemu Windows 10. Łatka oznaczona numerem KB4512941 nie wprowadziła nowych funkcji, ale miała rozwiązać sporo problemów (m.in. z Windows Sandbox). Szkoda tylko, że miejsce tych błędów zajął kolejny. Jak donosi serwis Guru 3D, pojawiły się informacje (vide Reddit) o zwiększeniu zużycia procesora po instalacji uaktualnienia. I to niemałym, bo obciążenie CPU może wzrosnąć nawet o ponad 40%.

Szybko okazało się, że winowajcą jest Cortana, a dokładniej funkcja wyszukiwania. To właśnie proces SearchUI.exe tak mocno obciąża procesor, mimo że sama opcja najwyraźniej jest niedostępna. Na ten moment jedynym rozwiązaniem jest modyfikacja rejestru użytkownika albo – co zalecamy – odinstalowanie poprawki. Aktualizację możemy usunąć z poziomu menu „Ustawienia”, gdzie wybieramy kategorię „Aktualizacja i zabezpieczenia”, a następnie „Wyświetl historię aktualizacji”. Tam znajdujemy opcję „Odinstaluj aktualizację” i wyszukujemy uaktualnienie KB4512941.

Gigant z Redmond wiedział o błędzie z Cortaną. - Windows 10 zwalnia po nowej aktualizacji KB4512941 - wiadomość - 2019-09-02
Gigant z Redmond wiedział o błędzie z Cortaną.

Co ciekawe, nie są to pierwsze doniesienia na ten temat. Uczestnicy programu Windows Insider mieli okazję przetestować aktualizację i już dwa tygodnie temu zgłaszali błąd z Cortaną. Jednak najwyraźniej Microsoft ani nie rozwiązał tego problemu, ani też nie uznał za stosowne poinformować o nim użytkowników (na oficjalnej stronie aktualizacji nie ma o tym żadnej wzmianki).