Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 27 września 2019, 10:50

autor: AlexB

W 25 aplikacjach do obróbki zdjęć na Androida znaleziono malware

Zajmująca się cyberbezpieczeństwem firma Symantec podała, że 25 aplikacji do edytowania zdjęć przeznaczonych na Androida zawiera malware. Jeśli posiadacie którąś z nich, natychmiast ją usuńcie.

Uwaga na szkodliwe oprogramowanie. - W 25 aplikacjach do obróbki zdjęć na Androida znaleziono malware - wiadomość - 2019-09-27
Uwaga na szkodliwe oprogramowanie.

Bawicie się w edytowanie fotografii na urządzeniach z systemem Android? Jeśli tak, to powinien Was zainteresować najnowszy raport przygotowany przez Symantec. Firma ta, oraz kilka innych również zajmujących się cyberbezpieczeństwem, odkryła, że 25 aplikacji do obróbki zdjęć działających na popularnym systemie operacyjnym Google, które pobrano przeszło 2 miliony razy, zawiera malware. W konsekwencji atakowały one użytkowników agresywnymi i częstymi reklamami. Na szczęście niebezpieczne produkty zostały już usunięte ze sklepu Play, lecz wciąż mogą znajdować się na telefonach niektórych pechowców. Zatem jeśli jesteście posiadaczami któregoś z poniższych programów, natychmiast go usuńcie.

Szkodliwe aplikacje do obróbki zdjęć

 1. Auto Blur Photo
 2. Auto Cut Out (Free)
 3. Auto Cut Out Pro
 4. Background Cut Out Pro
 5. Blur Image Plus
 6. Blur Image Plus (1.0)
 7. Blur Image Pro
 8. Cut Paste Photo Editor
 9. Cut Paste Photo Editor (X 1.0)
 10. Face Feature
 11. Fashion Hairstyles Pic Editor
 12. Fashion Hairstyles Pic Editor 2.4.6
 13. Image Blur Editor
 14. Image Blur Editor (Free)
 15. Image Blur Editor (Unlimited)
 16. Hairstyles Photo Editor Plus
 17. Latest Hairstyles (Free)
 18. Motion On Picture
 19. Photo Background Editor Pro
 20. Photo Blur Background Maker 2019
 21. Photo Collage Maker
 22. Photo Cut Studio Professional
 23. Pop Color
 24. SkyCamera for 2019
 25. Yasuo wallpapers

Warto zauważyć, że w niektórych przypadkach twórcy szkodliwego oprogramowania działali w sprytny (w negatywnym tego słowa znaczeniu) sposób. Otóż kopiowali oni zdobywającą popularność aplikację i umieszczali ją w sklepie Play, z taką samą nazwą i ikoną, w nadziei, że ktoś się pomyli i ściągnie zainfekowany program.

W sklepie Google Play trzeba być ostrożnym. - W 25 aplikacjach do obróbki zdjęć na Androida znaleziono malware - wiadomość - 2019-09-27
W sklepie Google Play trzeba być ostrożnym.

Przypominamy, że to nie jedyny przypadek odkrycia szkodliwego oprogramowania w aplikacjach na Androida w ostatnich tygodniach. Na początku miesiąca głośno było o malware Joker, którym zainfekowane były 24 różne aplikacje. Zapisywało ono pechowców na różne płatne subskrypcje. Na podobnej zasadzie działał wirus Trojan-Dropper.AndroidOS.Necro.n znajdujący się w bardzo popularnym programie do skanowania dokumentów i konwertowania ich do plików PDF o nazwie CamScanner - Phone PDF Creator (lub CamScanner-Scanner to scan PDFs). O tej sprawie szerzej pisaliśmy pod koniec sierpnia.

 1. Oficjalna strona Google Play
 2. Najlepszy darmowy antywirus na Android | TOP 2019