futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 19 października 2021, 11:45

autor: Adrian Werner

Valve sprawdzi każdą grę ze Steam pod kątem Steam Deck

Valve zapowiedziało, że sprawdzi każdą z ponad 50 tysięcy gier dostępnych na Steamie pod kątem kompatybilności z konsolą Steam Deck.

W SKRÓCIE:
  1. Valve przetestuje wszystkie gry ze Steam pod kątem kompatybilności ze Steam Deck;
  2. gry podzielone zostaną na cztery kategorie: zweryfikowane, grywalne, niegrywalne, status nieznany;
  3. sprawdzane będzie nie tylko to, czy gra w ogóle się uruchamia, ale również sterowanie, wydajność oraz czytelność czcionki na małym ekranie;
  4. wszystko to ma mieć charakter czysto informacyjny – Valve pozwoli instalować na Steam Deck gry, które nie będą działały prawidłowo na tym urządzeniu.

Studio Valve zamierza przetestować wszystkie gry dostępne na Steamie pod kątem kompatybilności z urządzeniem Steam Deck. Oznaczać to będzie konieczność sprawdzenia ponad 50 tysięcy produkcji. To ogromne przedsięwzięcie, dlatego firma zatrudniła wielu dodatkowych pracowników, tworząc nowy zespół przeznaczony do realizacji tego zadania. Ekipa będzie miała ręce pełne roboty, bo do oferty tego sklepu cały czas trafiają nowe tytuły, więc w planach jest utrzymanie tej grupy na stałe.

Jedną z głównych atrakcji Steam Deck ma być możliwość uruchomienia większości gier dostępnych w serwisie studia Valve. Problem tkwi w tym, że urządzenie wykorzystuje system Linux i produkcje z Windowsa uruchamiać będzie za pomocą technologii Proton. To rozwiązanie nie powinno sprawiać problemów z większością produkcji, ale na pewno będą wyjątki. Do tego wiele tytułów posiada system sterowania, który niekoniecznie musi dobrze sprawować się na tej konsoli przenośnej. Stąd konieczność przeprowadzenia testów.

Kryteria testowania gier na Steam Deck

Produkcje, które uruchomią się na Steam Deck, podzielone zostaną na cztery kategorie. Status „zweryfikowana” otrzymają gry, które spełnią następujące kryteria:

  1. wspierają system sterowania urządzenia,
  2. wykorzystują czcionkę, która jest czytelna na ekranie Steam Decka,
  3. obsługują natywną rozdzielczość urządzenia,
  4. oferują konfigurację ustawień graficznych, która pozwoli na płynną rozgrywkę na Steam Deck.

Gry, które nie spełnią jednego lub więcej z tych kryteriów, ale uruchomią się na urządzeniu, oznaczone zostaną jako „grywalne” (ang. Playable), a gracze zostaną poinformowani, jakich problemów mogą się spodziewać podczas zabawy.

Produkcje, które się nie uruchomią, zostaną oznaczone jako „niegrywalne”. Do ostatniej kategorii trafią tytuły o statusie „nieznanym” – przypadnie on grom, które nie zostały jeszcze przetestowane. Valve ostrzega, że sprawdzenie wszystkich gier na Steamie zajmie sporo czasu, więc nie każdy tytuł z oferty serwisu zostanie poddany testom przed grudniową premierą urządzenia.

W przyszłości deweloperzy będą mogli przesłać swoje gry do sprawdzenia przed ich debiutem. Valve spodziewa się, że taki proces zajmie ok. tygodnia.

Warto dodać, że cały ten system zapewni jedynie przydatne informacje. Nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby zainstalować pozycje, które nie wspierają Steam Decka.

Przypomnijmy, że wysyłka Steam Decków do konsumentów rozpocznie się w grudniu 2021 roku. Niestety wszystkie egzemplarze szykowane na ten rok już się rozeszły. Osoby, które dokonają rezerwacji dzisiaj, będą musiały poczekać na swoje urządzenie do drugiej połowy 2022 roku.

  1. Steam Deck – oficjalna strona
  2. Steam Deck w sklepie Steam

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej