Hardware Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technologie
Wiadomość sprzęt i soft 8 stycznia 2013, 09:15

autor: Góral

Valve i Xi3 tworzą razem komputer. Steam Box staje się faktem?

Firma Valve, właściciel platformy cyfrowej dystrybucji Steam, weszła w partnerstwo z Xi3 Corporation, na mocy którego zostanie stworzony komputer. Sprzęt zaprezentowano już na targach CES 2013.

Na rozpoczynających się dzisiaj targach CES 2013 w Las Vegas, gdzie co roku prezentowane są różne nowe urządzenia (od komputerów, przez tablety i smartfony, po telewizory), firmy Valve i Xi3 Corporation wystawiają swój wspólny projekt – niewielki komputer Piston.

Piston – komputer firm Xi3 i Valve - Valve i Xi3 tworzą razem komputer. Steam Box staje się faktem? - wiadomość - 2013-01-08
Piston – komputer firm Xi3 i Valve

Od miesięcy branża plotkuje na temat Steam Boxa – komputera od Valve, który miałby stanowić konkurencję dla konsol. Kroki w tym kierunku, jak chociażby niedawno udostępniony interfejs Steam Big Picture, który przystosował platformę do obsługi za pomocą pada, czynione są od dawna. Dzisiaj okazało się, że coś faktycznie jest na rzeczy, bo pokazano mini-komputer współtworzony przez firmy Xi3 Corporation i Valve. Nie ma jednak pewności co do tego, czy jest to faktycznie owiany legendą Steam Box, czy też po prostu bliźniaczy projekt Xi3 Corporation, oparty na tej samej idei i tylko wspierany przez Valve.

Rozesłana do mediów informacja prasowa mówi o produkcie, który jest zaprojektowany do obsługi Steama i Big Picture na dużych ekranach HD. Poinformowano także, że będzie można ulepszać niektóre podzespoły, w tym pamięć RAM. Więcej detali ma zostać ujawnionych w późniejszym czasie. Nie przeszkodziło to jednak w pojawieniu się w sieci pierwszych niepotwierdzonych specyfikacji urządzenia.

Komputer wielkości kubka do kawy. - Valve i Xi3 tworzą razem komputer. Steam Box staje się faktem? - wiadomość - 2013-01-08
Komputer wielkości kubka do kawy.

Systemem operacyjnym ma być Linux, co pokrywa się z ostatnimi doniesieniami. Sprzęt oparty będzie na komputerze firmy Xi3 - X7A, który posiada procesor typu quad-core z zegarem 3.2 GHz, od 4 do 8 GB pamięci RAM i zintegrowaną kartę graficzną. Całość jest zdolna do uruchamiania gier pokroju Crysis 2. Dodatkowo komputer Valve ma zostać wyposażony w dysk twardy o pojemności 1 TB.

Piston posiada sporo portów. - Valve i Xi3 tworzą razem komputer. Steam Box staje się faktem? - wiadomość - 2013-01-08
Piston posiada sporo portów.

Urządzenie posiada 4 porty USB 3.0 i taką samą liczbę 2.0, gniazdo Ethernet, S/PDIF, HDMI i kilka innych. Piston rzekomo zadebiutuje jeszcze w tym roku w cenie 999 dolarów (tyle kosztuje komputer X7A). Ile z tych informacji okaże się prawdziwych, czas pokaże. Faktem jest jednak, że Valve na poważnie podchodzi do tematu przejęcia naszych salonów i telewizorów.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.