Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 5 stycznia 2015, 13:45

autor: Michał "Meehow" Jodłowski

Tegra X1 – mobilny superprocesor na architekturze Maxwell zaprezentowany

Podczas tegorocznych targów CES, firma NVIDIA zaprezentowała mobilny procesor oparty o architekturę Maxwell – Tegra X1. Jest to pierwszy na świecie mobilny układ, który przekroczył barierę 1 teraflopa.

NVIDIA Tegra X1 - Tegra X1 – mobilny superprocesor na architekturze Maxwell zaprezentowany - wiadomość - 2015-01-05
NVIDIA Tegra X1

Podczas tegorocznej imprezy CES w amerykańskim Los Angeles (a właściwie jeszcze przed jej oficjalnym, jutrzejszym startem), firma NVIDIA w osobie Jen-Hsun Huanga zaprezentowała swoją najnowszą innowację – mobilny SoC [ang. System-on-a-chip] Tegra X1, oparty o architekturę Maxwell, będący następcą Tegry K1. Ów potworek jest pierwszym w historii przenośnym układem, który przekroczył magiczną barierę 1 teraflopa [jednostka mierzenia wydajności komputera – przyp. Meehow] przy zużyciu energii na poziomie 10 watów. Dla porównania: 15 lat temu najszybszy komputer świata, ASCI Red, miał te same osiągi, jednak jego apetyt na prąd był astronomiczny, bo według różnych źródeł mogło to być nawet (!) 850 kilowatów, nie licząc chłodzenia! Odkładając jednak ciekawostki na bok, Tegra X1 wyposażona jest w 256 rdzeni graficznych CUDA i ośmiordzeniowe, 64-bitowe CPU. Huang zaznaczył, że daje to możliwość płynnego odtwarzania obrazu w 60 klatkach na sekundę w rozdzielczości 4K. Poniżej możecie zapoznać się z wynikami porównawczego testu wydajności, w którym Tegra X1 w zasadzie miażdży zarówno poprzedniczkę, jak i konkurenta:

Tegra X1 w porównaniu z Tegrą K1 i A8X (iPad Air 2) - Tegra X1 – mobilny superprocesor na architekturze Maxwell zaprezentowany - wiadomość - 2015-01-05
Tegra X1 w porównaniu z Tegrą K1 i A8X (iPad Air 2)

Jaki wpływ na mobilne technologie będzie miała premiera Tegry X1? Jeśli wierzyć Huangowi, rzeczony układ zapewni urządzeniom przenośnym wystarczającą moc, aby można było na nich grać w tytuły next-genowe, a przynajmniej o zbliżonej do nich jakości. Zaprezentowano również demo technologiczne silnika Unreal Engine 4 (Elemental Tech Demo), choć według niektórych relacji, jakość grafiki i liczba wyświetlanych klatek na sekundę była widocznie ograniczona. Huang poświęcił też sporo uwagi zastosowaniu Tegry X1 w tzw. samochodach przyszłości (wiecie, tych które mają prowadzić się same i zamiast okien mieć ekrany).

Rozwój wydajności serii Tegra - Tegra X1 – mobilny superprocesor na architekturze Maxwell zaprezentowany - wiadomość - 2015-01-05
Rozwój wydajności serii Tegra

Nie wiadomo jeszcze, kiedy na rynek trafi pierwsze urządzenie mobilne wyposażone w Tegrę X1.