Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 16 stycznia 2014, 10:37

SteamOS – system operacyjny firmy Valve ze wsparciem dla filmów, telewizji i muzyki

System SteamOS umożliwi oglądanie filmów i telewizji oraz słuchanie muzyki – takie ogłoszenie padło ze strony firmy Valve Software podczas trwającej obecnie konferencji Steam Dev Days.

Do tej pory mówiąc o SteamOS (i innych sprzętowo-softowych nowościach od firmy Valve Software, łącznie ze Steam Machines), zwracano uwagę przede wszystkim na funkcjonalności związane z grami. Jednak zastosowania wspomnianego systemu operacyjnego na tym się nie skończą. Podczas Steam Dev Days – konferencji w Seattle trwającej w dniach 15-16 stycznia – ogłoszono, że SteamOS zaoferuje także usługi umożliwiające oglądanie filmów i telewizji oraz słuchanie muzyki. Niestety, nie podzielono się szczegółami na ten temat – wiemy jeszcze tylko, że Valve Software planuje zaimplementować te funkcje w swoim systemie przed debiutem jego finalnej wersji (dzięki czemu być może uda się sprawdzić je testerom wersji beta).

Co prawda, powyższa informacja nie pochodzi od samego producenta, a została umieszczona na twitterowych kontach paru uczestników wspomnianej konferencji, jednak mimo wszystko można uznać ją za wiarygodną. Tym bardziej że dodanie do SteamOS podobnych funkcji wydaje się logicznym posunięciem, zwłaszcza w sytuacji, kiedy mówimy o systemie przygotowanym z myślą o Steam Machines – platformie sprzętowej do „salonowego” grania, która ma stać się konkurencją chociażby dla konsol firm Sony i Microsoft.

Czy dzięki SteamOS i Steam Machines komputerowe granie wkroczy „na salony”? - SteamOS – system operacyjny firmy Valve pozwoli cieszyć się filmami, telewizją i muzyką - wiadomość - 2014-01-16
Czy dzięki SteamOS i Steam Machines komputerowe granie wkroczy „na salony”?

Przypomnijmy, że od połowy grudnia dostępna jest wersja beta omawianego systemu operacyjnego. Każdy może pobrać ją za darmo, lecz należy liczyć się z tym, że to wczesna wersja (pozbawiona wielu funkcji), która na dodatek może jeszcze sprawiać niejakie trudności osobom, które nie są obeznane ze środowiskiem Linuksa.

Nie podano terminu wydania finalnej wersji SteamOS, lecz można być pewnym, że nastąpi to nie później niż w dniu premiery pierwszych Steam Machines. Te z kolei mają ukazać się w późniejszej części 2014 roku – na przykład firma Alienware dopiero co zapowiedziała debiut swojej wersji owej platformy sprzętowej na wrzesień.