Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 11 stycznia 2021, 12:52

autor: Adrian Werner

Smartobroża pozwoli zrozumieć szczekanie psa

Na targach CES 2021 jedno z wyróżnień w kategorii innowacyjnych produktów otrzymała obroża Petpuls, która będzie interpretowała szczekanie psów.

Dzisiaj ruszyły targi CES 2021, które w tym roku, z powodu koronawirusa, przybrały formę cyfrową. Wśród prezentowanych gadżetów zaciekawił nas Petpuls, czyli obroża dla psa, która pomoże w zrozumieniu, co chce przekazać nasz pupil, jak i w dbaniu o jego zdrowie. Produkt otrzymał od organizatorów imprezy wyróżnienie w kategorii innowacji.

Urządzenie ma analizować szczeknięcia czworonoga i na tej podstawie informować nas o jednym z pięciu stanów emocjonalnych zwierzęcia (szczęście, niepokój, gniew, smutek czy relaks). Obroża nie pozwoli zatem zrealizować marzeń o pogadaniu z psem, ale umożliwi lepsze interpretowanie jego zachowania.

Technologia bazuje na sztucznej inteligencji, która wykorzysta bazę danych ponad dziesięciu tysięcy szczeknięć wydawanych przez ponad 50 ras psów. Według badań Narodowego Uniwersytetu Seulskiego Petpuls może się pochwalić ponad 80-procentową precyzją w rozpoznawaniu nastroju czworonogów. Ponadto AI ma się uczyć zachowań naszego podopiecznego, dlatego im dłużej będziemy z korzystali z tej technologii, tym dokładniejsze odczyty otrzymamy.

Dodatkową zaletą jest to, że dzięki akcelerometrowi urządzenie będzie również śledziło aktywność fizyczną czworonoga, co pomoże w dobraniu odpowiedniej diety. Nie zabraknie także monitorowania snu i stanu zdrowia. Otrzymamy więc coś w rodzaju opaski fitness dla psów.

Petpuls ma ważyć 25 g. Urządzenie będziemy konfigurowali za pomocą aplikacji dostępnej na urządzenia mobilne z systemami iOS i Android. Obroża ma mieć normę szczelności IP65, co oznacza, że z deszczem gadżet sobie poradzi, ale powinniśmy go zdjąć, gdy zechcemy wykąpać psa lub pozwolić mu popływać.

Cena wyniesie od 99 do 108 dolarów (368-401 złotych) w zależności od rozmiaru obroży. Urządzenie ma wytrzymać na baterii 8-10 godzin, co niestety wymusi częste doładowywania.

Pierwsze egzemplarze Petpuls trafiły już do osób, które wsparły projekt w zbiórce w serwisie Indiegogo. Obecnie nie da się kupić urządzenia, gdyż pojawiły się opóźnienia w produkcji. Na oficjalnej stronie można składać zamówienia, ale wysyłka ruszy dopiero wczesną wiosną.

  1. Petpuls – strona oficjalna
Smartobroża pozwoli zrozumieć szczekanie psa - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.