Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 22 sierpnia 2019, 18:25

autor: Bartosz "XxX" Faryna

Ruszyły otwarte beta-testy przeglądarki Microsoft Edge opartej na Chromium

Opartą na Chromium przeglądarkę Microsoft Edge można już testować od kwietnia tego roku, jednak dopiero teraz oficjalnie wypuszczono otwartą wersję beta dostępną dla wszystkich do pobrania ze strony producenta.

Nowa wersja przeglądarki Microsoft Edge trafiła do beta-testów. - Ruszyły otwarte beta-testy przeglądarki Microsoft Edge opartej na Chromium - wiadomość - 2019-08-22
Nowa wersja przeglądarki Microsoft Edge trafiła do beta-testów.

Microsoft od lat przegrywa w wielkim wyścigu przeglądarek, a ich kultowy niegdyś Internet Explorer stał się bohaterem memów. Gigant z Redmond nie powiedział jeszcze ostatniego słowa i wystartował z opartym na Chromium projektem Edge, który jest o niebo lepszy od poprzednika. Dwie wersje testowe dostępne są już od kwietnia tego roku, a teraz do naszej dyspozycji trafiła otwarta dla wszystkich wersja beta.

Do tej pory dostępne były jedynie wersja deweloperska oraz Canary, przez które przechodzą wszystkie nowe aktualizacje, co jest powodem ich kiepskiej stabilności oraz sporej liczby błędów. Do wersji beta trafiają jedynie najbardziej sprawdzone rozwiązania, dzięki czemu korzystanie z niej jest na tę chwilę najwygodniejsze.

Przeglądarka Microsoft Edge w wersji beta dostępna jest na systemy Windows oraz macOS. Niestety nie obsługuje ona języka polskiego, jednak znalazł się on w wersji Canary, co daje wyraźny sygnał, że twórcy pracują nad jego implementacją.

Microsoft szykuje dla użytkowników jeszcze wiele niespodzianek. - Ruszyły otwarte beta-testy przeglądarki Microsoft Edge opartej na Chromium - wiadomość - 2019-08-22
Microsoft szykuje dla użytkowników jeszcze wiele niespodzianek.

Microsoft chwali się, że wprowadził już ponad 1000 usprawnień do swojego projektu, odkąd zdecydował się postawić na wersję opartą na Chromium. Dodatkowo sami użytkownicy zgłaszają wiele poprawek – do bazy Microsoftu wpłynęło już 140000 sugestii.

W Edge’u nie doszukamy się wielu zmian w interfejsie w porównaniu do zwykłego Chrome’a. Można tam jednak znaleźć kilka autorskich rozwiązań, które powinny znacznie ułatwić pracę. Dodatkowo Microsoft Edge ma znacznie lepiej współpracować ze środowiskiem Windows niż w przypadku klasycznej przeglądarki od Google.

Microsoft rozszerzył również swój program nagród za odnajdywanie luk w zabezpieczeniach przeglądarki. Za namierzenie wadliwego elementu można otrzymać nawet 30000 dolarów. Użytkownicy mają również dostęp do sklepu Microsoft Edge Insider oraz innych sklepów opartych na Chromie, takich jak na przykład Chrome Web Store, za pośrednictwem których można instalować dodatkowe, w pełni kompatybilne z przeglądarką, rozszerzenia.

Do wersji Dev oraz Canary dołączyła niedawno wersja Beta. - Ruszyły otwarte beta-testy przeglądarki Microsoft Edge opartej na Chromium - wiadomość - 2019-08-22
Do wersji Dev oraz Canary dołączyła niedawno wersja Beta.

Nowy Microsoft Edge to również dodatkowe zabezpieczenie przed atakami z zewnątrz. Wkrótce udostępniona zostanie funkcja, gdzie użytkownik będzie mógł wybrać spośród trzech poziomów prywatności: podstawowego, zrównoważonego i ścisłego. Dodatkowo istnieje również coś takiego, jak Windows Defender Application Guard przeznaczone do użytku firmowego.

Wprawdzie nowy Microsoft Edge wszedł dopiero do fazy beta-testów, to wielu użytkowników twierdzi, iż jest to dobra i stabilna wersja, z której śmiało można korzystać na co dzień. Niestety nie jest jeszcze znana oficjalna data premiery Edge’a. Można jednak przypuszczać, że nastąpi to w ciągu kilku najbliższych miesięcy.