futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 21 listopada 2013, 12:14

autor: Paweł Orzoł

Polecane dyski twarde HDD i SSD do 700zł

Czas na nas kolejny mini-poradnik sprzętowy. Dzisiaj przyjrzymy się ofercie dysków twardych. Zapraszam do dyskusji i dzielenia się swoimi spostrzeżeniami pod tekstem.

Dzisiaj przyjrzymy się ofercie dysków twardych. Zapraszam do dyskusji i dzielenia się swoimi spostrzeżeniami pod tekstem.

Dysk twardy jest odpowiedzialny za przechowywanie, zapisywanie i odczytywanie danych. Wydajność dysku twardego zdecydowanie wpływa na komfort pracy z komputerem.

HDD

PLUSY:
  1. Duży stosunek cena/pojemność
  2. Stosunkowo niska cena
  3. Jednotalerzowy 1TB
MINUSY:
  1. Tylko dwa lata gwarancji
  2. Niższa wydajność na tle SSD
  3. Możliwa wysoka głośność pracy

Tradycyjne, talerzowe dyski twarde charakteryzują się niezbyt dużą wydajnością, lecz są tanie i oferują w dobrych cenach duże pojemności.

Przy wyborze HDD powinniśmy zwracać szczególną uwagę na liczbę talerzy, jakie dany dysk posiada. Im mniej talerzy, tym większa gęstość zapisu (wydajność jest wtedy większa). Ponadto warto wspomnieć, że im mniej elementów znajduje się w danym dysku, tym mniejsza istnieje szansa, że coś się uszkodzi. Teoretycznie dysk z dwoma talerzami ma dwa razy większą szansę na awarię niż dysk z jedym talerzem.

Moim zdaniem nie opłaca się kupować dysku twardego mniejszego niż 500GB - po prostu ceny mniejszych jednostek wiele się od 500GB nie różnią.

Dobrym wyborem wśród takich dysków jest Seagate ST500DM002. Alternatywą może być dysk Western Digital z serii Blue (produkty z serii Green są wolniejsze i często droższe, nie dajcie się nabrać).

Wśród dysków 1TB warto zainteresować się modelem ST1000DM003 od Seagate. Jest to dysk jednotalerzowy. Wyróżnia się na tle konkurencji zarówno wydajnością jak i ceną - nie jest wcale droższy od dysków konkurencji.

Seagate ST1000DM003 - tani i wydajny dysk 1TB
Seagate ST1000DM003 - tani i wydajny dysk 1TB

SSD

Dyski SSD charakteryzują się bardzo dużą wydajnością, z reguły całkowitą ciszą podczas pracy oraz dość wysoką ceną.

Powinniśmy odrzucić wszelkie SSD z pamięciami asynchronicznymi - są to zazwyczaj tańsze modele. Ich wydajność sporo maleje przy zapełnieniu dysku.

Należy też pamiętać, że dopiero Windows 7 wspiera w pełni fukcję TRIM, utrzymującą dyski SSD w dobrej kondycji. W dużym uproszczeniu TRIM odpowiada za komunikację między systemem a kontrolerem SSD. Starsze systemy tej funkcji nie posiadają, co powoduje znaczne zmniejszenie wydajności dysku SSD wraz z czasem (w szczególności prędkości zapisu - po pewnym czasie kontroler zaczyna 'wariować'. Nie wie czy dany sektor jest pusty czy zajęty - czy może na nim zapisać dane, czy też nie).

Jeżeli chcielibyśmy kupić SSD do starszych systemów (na przykład Windows XP) należy wybrać dyski, które albo posiadają software do TRIM (na przykład Intel posiada program o nazwie "Intel SSD Toolbox") albo posiadają tzw. agresywny Garbage Collection (przykładowo Kingston V100). Należy także pamiętać o wyrównaniu partycji (tzw. partition alignment) oraz o włączeniu trybu AHCI (w systemie XP może on być domyślnie wyłączony). Jednakże mimo ich zastosowania wydajność SSD i tak będzie mniejsza w porównaniu z systemami obsługującymi w pełni TRIM - dlatego najlepiej przesiąść się ze starszych systemów do co najmniej Windowsa 7, jeśli chcemy w stu procentach wykorzystać nasz dysk.

~200zł

PLUSY:
  1. Cena
  2. Wydajność
  3. Cichy podczsa pracy
MINUSY:
  1. Stosunkowo niewielka prędkość zapisywania

Najtańszym opłacalnym dyskiem w tej cenie jest Kingston V300. Wyróżnia się na tle innych, tanich SSD sporą wydajnością. Z reguły nie sprawia też większych problemów, jeśli chodzi o awaryjność. Jedynym większym minusem jest nienajlepsza prędkość zapisywania.

 Kingston V300 idealny SSD dla osób, które nie chcą wydać dużej kwoty
Kingston V300 idealny SSD dla osób, które nie chcą wydać dużej kwoty

350zł

Plextor M5S PLUSY:
  1. Stosunek cena/wydajność/pojemność/awaryjność
  2. Bezgłośność
  3. Chwalony kontroler Marvella
MINUSY:
  1. Brak większych

W tym przedziale pojemnościowym powinniśmy zainteresować się dyskami Crucial M4, Plextor M5S oraz Samsungiem z serii 840.

Samsung ma swój własny kontroler - wydajny i chwalony za niewielką awaryjność. Wersja 840 Pro to jeden z najwydajniejszych SSD na rynku, ale swoje niestety kosztuje. Możemy też zainteresować się wersją Evo - nieco tańszą, ale wciąż wydajną opcją.

Crucial M4 i Plextor M5S są oparte na kontrolerach Marvella , które są chwalone za bardzo niską awaryjność i wysoką wydajność. Na rynku jest też Plextor M5P - wydajniejszy wybór od M5S ale mniej opłacalny, bo M5P jest sporo droższy.

Dyski Plextora są jednymi z najbardziej opłacalnych dysków na rynku
Dyski Plextora są jednymi z najbardziej opłacalnych dysków na rynku

500zł - 700zł

PLUSY:
  • Świetny stosunek cena/pojemność/wydajność
  • Bezgłośność
  • Chwalony kontroler Maxwella
MINUSY:
  • Większość modeli jakie znajdziemy to używki

W tej cenie mamy do wyboru najwydajniejszą 120-tkę - Samsunga 840 Pro albo dyski 256GB. Warte zainteresowania są Kingstony V300, Plextory oraz Samsungi. Niezłe są też niektóre modele OCZ, jednak cena jednostek godnych polecenia pozostawia wiele do życzenia...

Ciekawą alternatywą w tej cenie jest Micron C400. W większych ilościach można je kupić na allegro, często z gwarancją (niektórzy sprzedają też nowe). Jest to nic innego jak Crucial M4 w innej obudowie. Cena to zaledwie 450-500zł za wersję 256GB co sprawia, że jest to dysk z najlepszym stosunkiem cena/pojemność. Wydajność jest na poziomie Cruciala M4 - na tle nowych jednostek już nie powala jak kiedyś, jednak nadal jest to bardzo wydajny dysk.

Micron C400 - ciekawa alternatywa za niewielkie pieniądze
Micron C400 - ciekawa alternatywa za niewielkie pieniądze