Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 20 października 2020, 19:55

autor: Dameredet

PlayStation i Xbox wciąż za Nintendo; cyfry pokazują przewagę twórców Mario

W sieci pojawiło się zestawienie pokazujące sprzedaż konsol od Nintendo, Sony i Microsoftu na przestrzeni lat. Gigant z Kioto dalej zajmuje pierwsze miejsce, natomiast Xbox wypada wyjątkowo słabo.

Serwis Safe Betting Sites przyjrzał się sprzedaży konsol do gier na przestrzeni lat. Z danych wynika, że Nintendo wygrywa „wojnę konsolową”.

Skąd pochodzą dane?

Dane użyte do opracowania zestawienia pochodzą z serwisów Safe Betting Sites i VGChartz. Druga z wymienionych stron zajmuje się śledzeniem sprzedaży konsol i przeznaczonego na nie oprogramowania. Zapewnia również narzędzia do analizy danych pochodzących z całego świata.

Od czasów NES-a firma z Kioto sprzedała 739,87 miliona platform do gier. Dla porównania Sony spieniężyło 541,64 mln egzemplarzy wszystkich swoich konsol, a Xboksy wybrano „jedynie” 158,92 mln razy. Dlaczego Nintendo odniosło tak spektakularny sukces? Jak wskazuje portal, w rękach Japończyków znajdują się niezwykle popularne marki, takie jak Mario, The Legend of Zelda czy Pokemon, a tytuły ekskluzywne to zdecydowanie solidny argument za zakupem sprzętu do gier. Co więcej, Nintendo za każdym razem stawia na nowości. Podczas gdy PlayStation 4 i Xbox One skorzystały ze znanej, „stacjonarnej” formuły, Switch zabłysnął jako konsola przenośna z możliwością podłączenia do większego ekranu.

PlayStation i Xbox wciąż za Nintendo; cyfry pokazują przewagę twórców Mario - ilustracja #1
Via safebettingsites.com

Choć najnowsza platforma Nintendo sprzedała się w nakładzie 63,41 miliona sztuk (czyli prawie o połowę gorzej niż PS4), to i tak przebiła popularnością Xboksa ósmej generacji. Konsola Microsoftu osiągnęła wynik rzędu 46,36 milionów sprzedanych egzemplarzy, a sama marka zajęła niechlubne ostatnie miejsce w omawianym zestawieniu. Jak pokazują dane, gigant z Redmond musi się nieco bardziej postarać, by dorównać Sony i Nintendo. Czy Xbox Series X/S i Game Pass mają szansę coś zmienić? A może to niedawne przejęcie ZeniMax poprawi sytuację Microsoftu?