Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 12 września 2014, 19:42

autor: Ender

Pierwsze karty GeForce GTX z serii 900 zadebiutują w październiku

Nowa linia kart graficznych GeForce GTX oznaczaona liczbą 900 wejdzie oficjalnie do sprzedaży w październiku tego roku. Pierwszymi modelami, które trafią do graczy będą GeForce GTX 980 i 970. Urządzenia zostaną zaprezentowane po raz pierwszy publicznie pod koniec września.

Jak wiemy już od jakiegoś czasu, firma Nvidia zdecydowała się na wprowadzenie nowej serii kart GeForce GTX nie stosując swojej dotychczasowej numeracji w ich nazewnictwie. Spółka postanowiła kompletnie pominąć serię 800, za sprawą czego zapowiedziana jakiś czas temu karta GTX 880 zamieniła się automatycznie w GTX-a 980. Decyzja ta była umotywowana przede wszystkim chęcią ujednolicenia oznaczeń desktopowych oraz mobilnych linii układów korzystających z nowej architektury Maxwell. Nowe GPU będą zaprezentowane oficjalnie 19 września, podczas specjalnego eventu Nvidii. Wówczas to zostanie zdjęte również embargo prasowe, które pozwoli opublikować prasie oraz portalom branżowym szczegółowe recenzje urządzeń oraz ich dokładne testy.

Nie zmienia to jednak faktu, że wielu producentów, takich jak MSI, przekazało już pierwsze zdjęcia komercyjnych wersji kart. Znamy także konfigurację modeli GTX 980 oraz GTX 970, które jako pierwsze trafią do sprzedaży. W sieci pojawiły się też porównania wydajności, pokazujące jak sprawują się one w porównaniu z innymi hi-endowymi układami Nvidii oraz AMD. Firma GigaByte przekazała dziś dodatkowo informacje, że debiut rynkowy obu wspomnianych GTX-ów nastąpi jeszcze w październiku. Nieco później na półki sklepowe trafi tańszy GTX 960. Oczywiście nie oznacza to, że GeForce'y 780Ti, 780, 770 czy 760 zostaną automatyczne wycofane z produkcji i sprzedaży. Tradycyjnie jeszcze przez jakiś czas będą one produkowane i wspierane przez wytwórców. W zależności od modelu i marki gracze będą mogli liczyć na to, że w najbliższych miesiącach ich ceny spadną.

  1. Oficjalna strona firmy NVIDIA
  2. Testy wydajności GTX 980 i 970