Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 7 stycznia 2019, 12:22

autor: ElMundo

Nvidia udostępni obsługę G-Sync na monitorach z FreeSync

To ruch, którego raczej niewielu się spodziewało, biorąc pod uwagę fakt, że Nvidia mocno forsowała technologię G-Sync, służącą poprawie jakości i płynności obrazu na monitorach. Teraz obóz „zielonych" będzie oficjalnie wspierał konkurencyjną technologię FreeSync, nad której rozwojem pracuje bezpośredni rywal – AMD.

Piekło zamarzło – Nvidia udostępni obsługę G-Sync na monitorach z FreeSync - ilustracja #1

Nvidia G-Sync była pierwszym rozwiązaniem dla posiadaczy monitorów oraz kart z rodziny GeForce, która umożliwiała poprawę jakości wyświetlanego obrazu w trakcie rozgrywki – technologia ta umożliwia likwidację zjawiska rozrywania obrazu (czyli tzw. tearingu) oraz usprawnia jego płynne wyświetlanie zwłaszcza w trakcie zabawy w dynamicznych grach, jak np. strzelaniny czy zręcznościówki. Wkrótce potem z bliźniaczym projektem wystartowało AMD, które zaoferowało technologię FreeSync przeznaczoną dla posiadaczy monitorów obsługujących to narzędzie, a także komputerów z kartami graficznym z rodziny Radeon. Mimo znacznej przewagi rynkowej, która stoi po stronie Nvidii, to właśnie rozwiązanie obozu czerwonych cieszy się znacznie większym zainteresowaniem, głównie ze strony producentów monitorów.

Wpływ na tę sytuację ma przede wszystkim fakt, że technologia od AMD jest udostępniana za darmo, natomiast zastosowanie G-Synca wymaga uiszczenia opłaty licencyjnej. Nie dziwi więc fakt, że producenci znacznie częściej wykorzystują w swoich sprzętach FreeSync. Aktualnie bardzo rzadko można spotkać monitor wyposażony w technologię Nvidii, więc firma zdecydowała się na dość niespodziewany krok, jakim jest rozpoczęcie wsparcia dla monitorów wykorzystujących konkurencyjną technologię.

Oto lista monitorów z FreeSync, które od teraz są kompatybilne także z technologią G-Sync. - Piekło zamarzło – Nvidia udostępni obsługę G-Sync na monitorach z FreeSync - wiadomość - 2019-01-07
Oto lista monitorów z FreeSync, które od teraz są kompatybilne także z technologią G-Sync.

Taką informację podczas konferencji, która odbyła się przeddzień rozpoczynających się targów CES 2019 w Las Vegas, przekazał CEO obozu „zielonych”, Jen-Hsun Huang. Stwierdził on, że firma testuje aktualnie praktycznie wszystkie dostępne na rynku monitory wykorzystujące technologię FreeSync, ale proces ich certyfikacji potrwa co najmniej kilka miesięcy. Jak na razie dostęp do obsługi G-Sync otrzymają posiadacze dwunastu monitorów:

 • ACER XFA240;
 • ACER XZ321Q;
 • ACER XG270HU;
 • ACER XV253KASUS;
 • Agon AG241QG4;
 • AOC G2590FX;
 • BenQ XL2740;
 • ASUS MG278Q;
 • ASUS XG248;
 • ASUS VG258Q;
 • ASUS XG258;
 • ASUS VG278Q.

Opcja ta zostanie udostępniona 15 stycznia – wtedy to Nvidia wypuści zaktualizowane sterowniki, dzięki czemu możliwość włączenia G-Synca pojawi się w narzędziu Nvidia Control Panel. O kolejnych certyfikowanych monitorach koncern będzie informować w najbliższych miesiącach i co tu dużo mówić – to spory przełom, bowiem decyzji o wsparciu technologii konkurencyjnego producenta raczej nikt się nie spodziewał. Być może jest to zręczna próba ratowania coraz gorszej sytuacji ekonomicznej i wizerunkowej firmy, bowiem trudno nie zareagować pozytywnie na takie informacje.