Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 26 czerwca 2014, 18:00

autor: Meehow

Oculus VR wnosi oficjalną odpowiedź na pozew ZeniMax Media

Firma Oculus VR wniosła oficjalną odpowiedź na pozew ZeniMax Media o rzekome naruszenie praw autorskich. Twórcy Oculus Rifta stwierdzają w niej m.in. że nie wykorzystali „ani linijki” kodu, ani żadnej technologii stworzonej przez ZeniMax Media, które według nich rości sobie prawa do stworzenia wirtualnej rzeczywistości. Dodają także, że ZeniMax media stara się naprawić wielki błąd, jakim było niezainwestowanie w Oculus VR dwa lata temu.

Oculus Rift Development Kit 2 - Oculus VR wnosi oficjalną odpowiedź na pozew ZeniMax Media - wiadomość - 2014-06-26
Oculus Rift Development Kit 2

Firma Oculus VR wniosła oficjalną 32-stronnicową odpowiedź na pozew ZeniMax Media o rzekome naruszenie praw autorskich. Twórcy Oculus Rifta stwierdzili w niej m.in. że nie wykorzystali „ani linijki” kodu, ani żadnej technologii stworzonej przez ZeniMax Media, które według nich niesłusznie rości sobie prawa do stworzenia sprzętu oraz oprogramowania wirtualnej rzeczywistości. Dodali także, że ZeniMax Media stara się „naprawić wielki błąd”, jakim było niezainwestowanie w Oculus VR dwa lata temu, kiedy miało do tego „wielokrotne okazje”. Sprawa miała się pojawić dopiero po wykupieniu Oculus VR przez Facebooka za 2 miliardy dolarów, zaś wcześniej nie było żadnych przesłanek, by sądzić, że ZeniMax Media rości sobie jakiekolwiek prawa do technologii używanej przez Oculus VR, stąd wniosek broniących się, że jest to próba „skorzystania na sprzedaży Oculus VR Facebookowi”.

Cała awantura rozpoczęła się od oskarżenia Johna Carmacka przez firmę ZeniMax Media o bezprawne używanie technologii VR należącej do w/w korporacji. Carmack, znany przede wszystkim z rewolucyjnych swojego czasu odkryć w dziedzinie grafiki 3D, odszedł końcem ubiegłego roku z id Software, będącego częścią ZeniMax Media od 5 lat, i podjął pracę na pełny etat w Oculus VR. Niecałe dwa miesiące temu firma ZeniMax Media oficjalnie pozwała Oculus VR o naruszenie praw autorskich, o czym pisaliśmy w Serwisie Informacyjnym.

Trzeba przyznać, że jeśli prawdą jest to, co w swojej odpowiedzi zamieściła firma Oculus VR jest prawdą, to sprawa może wydawać się dość śliska. Na razie pozostaje czekać na dalszy rozwój wydarzeń.