Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 22 lipca 2014, 16:24

autor: Kamil "Góral" Zwijacz

Nvidia ujawniła tablet i kontroler SHIELD

Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami, firma Nvidia oficjalnie zapowiedziała dziś tablet i kontroler SHIELD. Urządzenia zadebiutują w Polsce 14 sierpnia w cenach 1199 zł (wersja 16 GB WiFi), 1549 zł (wersja 32 GB LTE) i 249 zł (pad).

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, firma Nvidia zapowiedziała dziś oficjalnie swoje nowe urządzenie – tablet SHIELD, który zadebiutuje w Europie, w tym także w Polsce, 14 sierpnia. Zanim przejdziemy do dalszych szczegółów od razu napiszę o kosztach zakupu. Oficjalne ceny brutto, w których sprzedawany będzie sprzęt (nie tylko nowy tablet) przedstawiają się następująco:

  • SHIELD Tablet 16 GB WiFi – 1199 zł,
  • SHIELD Tablet 32 GB LTE – 1549 zł,
  • SHIELD Wireless Controller – 249 zł,
  • SHIELD Tablet Cover – 119 zł.

Tablet SHIELD

A teraz czas na konkrety. Jak informowaliśmy wcześniej, urządzenie posiadać ma 8-calowy ekran o rozdzielczości Full HD. Sprzęt wyposażony zostanie w układ Tegra K1 z 192 rdzeniami CUDA, procesor QuadCore 2.2 GHz A15 oraz 2 GB pamięci RAM. Do tego dochodzą dwie kamery (z przodu i z tyłu), każda po 5 megapikseli, slot na karty SD (do 128 GB pamięci) i szereg innych elementów (Bluetooth, GPS, itd.). Warto także wspomnieć, że czas działania wynosić ma około 10 godzin, przy czym podczas grania spadnie on do około 5 godzin, co w sumie też jest niezłym wynikiem.

Jedna z funkcji tabletu SHIELD. - Nvidia ujawniła tablet i kontroler SHIELD - wiadomość - 2014-07-22
Jedna z funkcji tabletu SHIELD.
Rodzina SHIELD:
  • Tablet SHIELD dostępny w dwóch wersjach - 16 GB WiFi oraz 32 GB LTE
  • Bezprzewodowy kontroler SHIELD, współpracujący zarówno z tabletem, jak i dostępną już konsolą SHIELD Portable
  • Tablet i kontroler ukażą się w Polsce 14 sierpnia

Podzespoły to jednak dopiero początek tego, co przyszykował koncern Nvidia. Do każdego tabletu SHIELD dodawany będzie stylus działający w oparciu o technologię DirectStylus 2, wykorzystującą moc GPU podczas malowania obrazów (farba mieszana w czasie rzeczywistym, oświetlenie tworzonego dzieła uzależnione źródła światła w pomieszczeniu).

To jednak tylko ciekawostka. Nas interesują najbardziej gry, których nie zabraknie na nowym gadżecie. Oprócz możliwości samodzielnego uruchamiania i wyświetlania na swoim ekranie androidowych tytułów, sprzęt umożliwi również przesyłanie obrazu na telewizor przy pomocy kabla HDMI. Będzie można także streamować rozgrywkę z komputerów PC (wymagana karta grafiki z serii GeForce GTX 6xx lub lepsza) dzięki technologii NVIDIA GameStream. Mało tego, tablet posiadać ma specjalny tryb konsoli, w którym podłączymy sprzęt do telewizora, weźmiemy sobie kontroler SHIELD i pogramy na wielkim ekranie, siedząc wygodnie na kanapie. Nic nie stanie także na przeszkodzie, by do zabawy zaprosić trzy inne osoby, o ile oczywiście zakupicie tyle padów.

Specyfikacja tabletu SHIELD. - Nvidia ujawniła tablet i kontroler SHIELD - wiadomość - 2014-07-22
Specyfikacja tabletu SHIELD.
Tablet SHIELD wyposażony będzie w stylus. - Nvidia ujawniła tablet i kontroler SHIELD - wiadomość - 2014-07-22
Tablet SHIELD wyposażony będzie w stylus.

Gry

A teraz czas na gry. Tablet SHIELD będzie mieć zainstalowaną aplikację Nvidia SHIELD Hub, zapewniająca dostęp do 400 zoptymalizowanych androidowych gier. Nie zabraknie także możliwości pobierania wszystkiego, co ukazuje się na Androidzie ze sklepu Google Play. W pamięci urządzenia znajdziemy również specjalną wersję Trine 2: Complete Story, zoptymalizowaną pod kątem układu Tegra K1. To nie jedyna tego typu produkcja, która wykorzysta moc nowego urządzenia. Oprócz niej możliwości maszyny zaprezentują następujące tytuły: War Thunder (możliwa rozgrywka z posiadaczami wersji na PC i PS4), Talos Principle, Portal, Half Life 2, Pure Chess, Rochard, Anomaly 2, Flyhunter: Origins, Dungeon Defenders Eternity oraz Chuck’s Challenge 3D: Reloaded. Pierwsze dwie gry ukażą się jesienią, a pozostałe wraz z amerykańską premierą tabletu SHIELD, czyli 29 lipca.

Kontroler SHIELD

Wraz z tabletem do sprzedaży trafi także bezprzewodowy kontroler SHIELD działający w oparciu o technologię Wi-Fi Direct, który od konkurencji odróżniać ma się przede wszystkim bardzo niewielkimi opóźnieniami (około 10 ms w porównaniu do 20 ms w tradycyjnych kontrolerach Bluetooth). Sprzęt, oprócz standardowych przycisków i spustów, posiada także panel dotykowy i androidowe przyciski Home i Back. Co ciekawe, Nvidia współpracuje już z Google, by wydać specjalne sterowniki, które umożliwią współpracę kontrolera z innymi urządzeniami działającymi pod kontrolą systemu operacyjnego Android.

Specyfikacja kontrolera SHIELD. - Nvidia ujawniła tablet i kontroler SHIELD - wiadomość - 2014-07-22
Specyfikacja kontrolera SHIELD.

Nowe gadżety z pewnością zapowiadają się ciekawie i kto wie, czy nie uda im się nieco zamieszać na rynku. Przy okazji pragnę jeszcze wspomnieć, że jeszcze dziś w serwisie tvgry.pl opublikujemy materiał z prezentacji urządzeń, na której nie mogło nas zabraknąć.

Tablet i kontroler SHIELD to nie jedyne urządzenia z rodziny SHIELD. Od roku w sprzedaży znajduje się SHIELD Portable, czyli przenośna konsola wyposażona w układ Tegra 4 i czterordzeniowy procesor Cortex A15. Sprzęt działa pod kontrolą systemu operacyjnego Android i umożliwia granie w gry ze sklepu Google Play oraz strumieniowanie rozgrywki z komputerów PC.