futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 19 kwietnia 2018, 18:08

autor: Amadeusz Cyganek

Nowe Ryzeny w sprzedaży [Aktualizacja: mamy pierwsze, premierowe testy]

Dziś - tj. 19 kwietnia – do sklepów trafiły nowe, długo oczekiwane procesory kolejnej generacji AMD Ryzen. W ofercie koncernu z Sunnyvale pojawiły się cztery premierowe modele. W sieci opublikowano także pierwsze testy po rynkowym debiucie CPU od AMD.

Po wielu miesiącach plotek, spekulacji, przedpremierowych testów i branżowych donosów nowe procesory kolejnej generacji Ryzen od AMD właśnie trafiły na półki sklepów. Nowe CPU tego producenta mają stanowić bezpośrednią konkurencję dla wydanych niedawno układów ósmej generacji Coffee Lake od Intela. Cztery nowe propozycje AMD to procesory skierowane do przyszłych nabywców bądź dotychczasowych posiadaczy komputerów stacjonarnych wyposażonych w płyty główne z podstawką AM4.

Nowe procesory AMD Ryzen trafiły do sprzedaży [Aktualizacja: mamy pierwsze, premierowe testy] - ilustracja #1

Procesory AMD Ryzen nowej generacji to sześcio- oraz ośmiordzeniowe CPU wykonane w procesie technologicznym 12 nm. Oficjalne ceny nowych procesorów przedstawiają się następująco:

  1. Ryzen 5 2600 – 819 złotych
  2. Ryzen 5 2600X – 929 złotych
  3. Ryzen 7 2700 – 1249 złotych
  4. Ryzen 7 2700X – 1359 złotych

Więcej informacji na temat specyfikacji poszczególnych modeli znajdziecie w naszym newsie sprzed kilku dni:

  1. AMD Ryzen nowej generacji – znamy polskie ceny procesorów

Warto dodać, że procesory pojawiły się już w ofercie praktycznie wszystkich największych sklepów z elektroniką w Polsce – oto wybrane oferty:

RTV Euro AGD - Ryzen 5 2600, Ryzen 5 2600X, Ryzen 7 2700, Ryzen 7 2700X

Komputronik - Ryzen 5 2600, Ryzen 5 2600X, Ryzen 7 2700, Ryzen 7 2700X

Pierwsze testy procesorów AMD Ryzen po premierze

Do sieci trafiają pierwsze, premierowe testy nowych procesorów AMD Ryzen. Serwis Wccftech wziął pod lupę możliwości topowego układu Ryzen 7 2700 w połączeniu z dwoma nowymi płytami głównymi korzystającymi z debiutującego na rynku chipsetu X470.

Uwagę w przypadku tego modelu zwraca wysoka wydajność jeśli chodzi o obsługę kilku programów naraz, bardzo przyzwoicie wypadają także wyniki w testach syntetycznych, wskazujących na sporą moc procesora w zakresie produktywności i pracy w systemie. Testujący zwracali za to uwagę na niewielkie możliwości w zakresie overclockingu, jak również wydajności w grach, która nieco ustępuje modelowi Intel Core i7-8700, czyli bezpośredniemu rywalowi układu AMD. Co ciekawe, na pokładzie tego procesora nie znajdziemy zintegrowanego układu graficznego.

Serwis Tom's Hardware zaopiekował się z kolei najmocniejszym z nowych procesorów, czyli Ryzenem 7 2700X. Test potwierdza, że procesory Intela radzą sobie lepiej, jeśli chodzi o gry – Intel Core i7-8700K zaprezentował lepsze wyniki w praktycznie wszystkich tytułach testowanych przez redakcję tego portalu technologicznego. Testerzy zaznaczają jednak, że znakomicie sprawdza się dołączony do zestawu wentylator, który pozwala na utrzymanie niskich temperatur w trakcie pracy CPU. Nie można zapomnieć także o większej wydajności i mniejszym opóźnieniu pamięci podręcznej oraz cache, a przeszkodą w budowaniu tanich pecetów w oparciu o chipset X470 może okazać się brak odpowiednio wycenionych płyt głównych z tą architekturą.

Test w Wiedźminie 3: Dziki Gon pokazuje przewagę Intela na poziomie 16 klatek nad topowym układem AMD. - Nowe procesory AMD Ryzen trafiły do sprzedaży [Aktualizacja: mamy pierwsze, premierowe testy] - wiadomość - 2018-04-19
Test w Wiedźminie 3: Dziki Gon pokazuje przewagę Intela na poziomie 16 klatek nad topowym układem AMD.

Portal Benchmark.pl poddał wnikliwej analizie dwa nowe procesory – Ryzen 6 2600X oraz 2700X. Testerzy zwracają uwagę przede wszystkim na zauważalnie zwiększoną wydajność oraz energooszczędność względem poprzedniej generacji tych procesorów, choć lepszym wyborem w ich mniemaniu są modele bez literki "X", które są nieco tańsze i bardziej sensowne, jeśli chodzi o współczynnik ceny do jakości. Redakcja serwisu przetestowała procesory w grze Wiedźmin 3: Dziki Gon i osiągnięte rezultaty nie pozostawiają złudzeń - procesory Intela radzą sobie lepiej, jeśli chodzi o wydajność osiąganą w grach. Z Ryzenem 7 2700X przy wsparciu pamięci DDR4 taktowanych częstotliwością 3400 MHz poradził sobie zarówno Core i7-8700K, jak również Core i5-8600K, dodatkowo wsparte niżej taktowaną pamięcią RAM, bo 3200 MHz. Różnice potrafią być zauważalne, bo w przypadku rozdzielczości FullHD i niskich detali to blisko 20 klatek na sekundę.

Słabszą wydajność w grach potwierdzają także testy tych procesorów przeprowadzone przez serwis PCLab. W tym wypadku wyniki są jeszcze bardziej zaskakujące, bo w znakomitej większości tytułów do dwóch topowych procesorów Intela dołącza CPU ze średniej półki - Core i5 8400K, który również znajduje się na listach wydajności wyżej od obydwu nowych Ryzenów. Trudno spodziewać się, by premierowe układy AMD stały się pierwszym wyborem dla zapalonych graczy w Counter Strike: Global Offensive – w przypadku tej produkcji lepsze rezultaty zgarnia nawet Core i5-7600K z poprzedniej generacji. Taka sama sytuacja pojawia się w przypadku Battlefield 1 oraz Total War: Warhammer II.

Nowe Ryzeny zamykają pierwszą dziesiątkę... No, chyba nie tak to miało wyglądać. - Nowe procesory AMD Ryzen trafiły do sprzedaży [Aktualizacja: mamy pierwsze, premierowe testy] - wiadomość - 2018-04-19
Nowe Ryzeny zamykają pierwszą dziesiątkę... No, chyba nie tak to miało wyglądać.

Konkluzja jest więc prosta – nowe Ryzeny bardzo dobrze radzą sobie zwłaszcza w operacjach wielowątkowych oraz obsłudze programów. Jeśli chodzi o gry, to przewaga zdecydowanie jest po stronie CPU od Intela, w niektórych przypadkach także poprzedniej generacji - widać to zarówno w nowszych, jak i nieco starszych tytułach. Cieszy, że w nowych Ryzenach poprawiono komunikację pomiędzy poszczególnymi rdzeniami – o ile w testach pojedynczych wątków nowe procesory AMD niekoniecznie radzą sobie lepiej od konkurencji, tak pomiary wielowątkowe pokazują przewagę koncernu z Sunnyvale. Nowe Ryzeny nie oferują jednak zbyt wielkich możliwości jeśli chodzi o podkręcanie - mowa tu zarówno o standardowych modelach, jak i tych opatrzonych literką "X", które w założeniach powinny pozwalać na duże pole manewru, jeśli chodzi o overclocking.

Biorąc pod uwagę, że kolejna generacja procesorów Ryzen i ósma generacja procesorów od Intela jest sprzedawana w bardzo podobnych cenach, wygląda na to, że w kwestii wydajności w grach zostało zachowane status quo. To Intel wciąż rozdaje karty w tym temacie, choć przewaga nieco zmalała w porównaniu do pierwszej generacji układów AMD.

  1. Strona firmy AMD