Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 24 lipca 2017, 10:03

autor: Aquma

Nowe benchmarki ze starcia kart AMD Radeon RX Vega Frontier Edition i GeForce GTX 1080

Do sieci trafiły wyniki testów nowej karty AMD Radeon RX Vega Frontier Edition. Możemy dzięki nim zobaczyć, jak nowy produkt AMD radzi sobie w takich tytułach jak Battlefield 1, Assassin’s Creed: Unity czy Sniper Elite 4. Jednak wyniki stawiają więcej pytań, niż oferują odpowiedzi.

Nowe benchmarki ze starcia kart AMD Radeon RX Vega Frontier Edition i GeForce GTX 1080 - ilustracja #1

Testowana wersja AMD Vega Frontier Edition jest kartą przeznaczoną dla stacji roboczych. W założeniu produkt ten jest kierowany np. do naukowców, którzy potrzebują w swojej pracy potężnych jednostek obliczeniowych, a do tego coraz częściej korzystają z nowoczesnych technologii – np. VR. Dlatego też wydajność tego kawałka sprzętu w grach może nie być optymalna. Jego wariant dedykowany graczom - Radeon RX Vega - potencjalnie będzie spisywał się lepiej. Warto przy tym podkreślić, że konstrukcja AMD najprawdopodobniej ma rywalizować głównie z GTX-em 1080 Nvidii. Cena nowego układu nie jest na razie znana, choć według niektórych przecieków powinna być bardzo atrakcyjna, szczególnie w odniesieniu do oferowanej wydajności.

Parę znaków zapytania

Radeon Vega Frontier Edition najlepiej poradził sobie w zeszłorocznym megahicie od EA: Battlefieldzie 1. Przy rozdzielczości 4K i maksymalnych ustawieniach graficznych karta AMD wyciągała średnio po 3-4 klatki animacji na sekundę więcej od GTX-a 1080. Flagowiec zielonych – potężny GeForce GTX 1080Ti – zostawia ją co prawda daleko (15-20 FPS) w tyle, ale to raczej nie jest niespodzianką.

W kolejnych testach jest już niestety tylko gorzej. W przypadku stworzonego i wydanego przez Rebellion Developments Sniper Elite 4 Vega co prawda trzymała się blisko GTX-a 1080, ale mimo wszystko była od niego wolniejsza o średnio 4-5 klatek animacji na sekundę. O rywalizacji z 1080 Ti nawet nie ma co marzyć – różnica miejscami sięga 30 FPS. Benchmark był przeprowadzony w trybie DX12.

Nowa konstrukcja od AMD najsłabiej poradziła sobie jednak w liczącym sobie już kilka lat Assassin’s Creed: Unity od Ubisoftu. Karta czerwonych wlecze się 10-13 FPS-ów za GTX-em 1080. GTX 1080Ti konkuruje wyłącznie sam ze sobą, zostawiając nowego flagowca AMD w tyle średnio o ponad 40 klatek animacji na sekundę. Jesteśmy naprawdę ciekawi, jak w tej grze poradzi sobie RX Vega, a także – co być może nawet ważniejsze – czy podobne różnice pojawią się także w przypadku Assassin’s Creed: Syndicate oraz debiutującego tej jesieni, wyczekiwanego Assassin’s Creed: Origins.

AMD RX Vega już za rogiem

Dedykowana graczom karta AMD RX Vega zadebiutuje 30 lipca, w czasie konferencji SIGGRAPH w Los Angeles. Na sklepowe półki produkt powinien trafić niedługo później. Według doniesień nowy flagowiec AMD został wyposażony w rdzeń posiadający 4090 procesorów strumieniowych, zgrupowanych w 64 blokach CU. Taktowanie jednostek w trybie Boost sięga 1630 MHz. RX Vega będzie wyposażona w 8 GB nowoczesnej pamięci HBM2, o 2048-bitowej magistrali i taktowaniu na poziomie 945 MHz. W pierwszych testach w 3DMarku karta uzyskała 31 873 punktów – o przeszło 4 tysiące więcej od GTX-a 1080, ale o ponad 6 tys. mniej od 1080 Ti.