Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 29 listopada 2013, 15:31

Nowa generacja konsol zakończy swój żywot za 5–6 lat?

Dopiero co odbyły się pierwsze premiery konsol nowej generacji, a już pojawiły się spekulacje na temat tego, jak długo będą one wyznaczać trendy na rynku gier. Z wypowiedzi m.in. szefa PlayStation UK może wynikać, że na dziewiątą generację nie będziemy czekać tak długo, jak na obecną, ósmą.

Czy żywot PS4 będzie krótszy od PS3? - Nowa generacja konsol zakończy swój żywot za 5–6 lat? - wiadomość - 2013-11-29
Czy żywot PS4 będzie krótszy od PS3?
Ile trwały wcześniejsze generacje?
  • Szósta (PS2, Xbox): 2000 r. – 2005 r.
  • Siódma (PS3, Xbox 360, Wii): 2005 r. – 2013 r.
  • Ósma (PS4, Xbox One, Wii U): 2013 r. – ?

Ciągle jeszcze trwają premiery konsol nowej generacji. Dzisiaj PlayStation 4 zadebiutowała w Europie, w tym także i na naszym rynku. Z kolei Xbox One pojawił się w 13 krajach raptem tydzień temu, a już teraz mówi się o tym, że żywot tej nowej, ósmej generacji konsol będzie krótszy od poprzedniej. Tak można rozumieć np. wypowiedź szefa PlayStation UK.

Fergal Gara z brytyjskiej filii Sony na dzień przed europejską premierą PS4 podzielił się takimi przemyśleniami, udzielając wywiadu portalowi Tech Radar:

Myślę, że są powody, aby wierzyć, że nowa generacja będzie trwała krócej na takich rynkach jak np. brytyjski. To prawdopodobnie znak czasów i dowód jak wiele się zmieniło w ciągu ostatnich siedmiu lat. Wydaje mi się, że zapotrzebowanie na szybkie wprowadzanie nowych technologii wzrosło”.

Ta wypowiedź wydaje się szczególnie ciekawa w kontekście słów pracownika Microsoft, z których można było wywnioskować, że Xbox One będzie aktywną konsolą przez dziesięć nadchodzących lat.

Podobne do wypowiedzi pracownika Sony były słowa przedstawiciela koncernu Electronic Arts wypowiedziane w wywiadzie dla portalu MCVUK:

Ta generacja konsol trwała nieco dłużej, niż chciałbym. Pod koniec tego okresu, zobaczyliśmy gry typu The Last of Us czy GTA V, których nie spodziewalibyśmy się te kilka lat wcześniej. Ale może pięcio-, sześcioletni okres, to coś czego spodziewałbym się w przyszłości.

Warto podkreślić, że nie są to oficjalne stanowiska ani Sony, ani Microsoftu. Niewątpliwie w tych koncernach planuje się przyszłość na wiele lat naprzód, ale kilka dni po premierze konsol nowej generacji trudno wieszczyć faktyczną długość ich rynkowego życia. Możliwe też, że jest to forma sondowania rynku, aby poznać reakcję zarówno graczy, jak i twórców gier. Pozostaje na razie cieszyć się z nowych konsol i wyczekiwać kolejnych wieści.

Nowa generacja konsol zakończy swój żywot za 5–6 lat? - ilustracja #4Przypomnijmy, że poprzednia generacja konsol rozpoczęła się w 2005 roku wraz z wyprodukowaniem przez koncern Microsoft Xboksa 360. Rok później na rynku pojawiły się produkty Sony i Nintendo - PlayStation 3 i Wii. Przez osiem lat to właśnie ten sprzęt był wyznacznikiem dla wielu twórców gier, a historia tej siódmej generacji się jeszcze nie zakończyła, gdyż ciągle będą powstawać tytuły skierowane na te właśnie konsole.