Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 14 września 2012, 09:33

autor: Góral

Nintendo Wii U umożliwi oglądanie telewizji na żądanie

Na wczorajszej konferencji firmy Nintendo zaprezentowano usługę umożliwiającą oglądanie filmów na żądanie - TVii. Japońska korporacja związała się umowami z Netflix, Hulu Plus i Amazon Instant Video. Oprócz możliwości obejrzenia ulubionego filmu, będzie można także go ocenić, wyrazić swoją opinię czy wysłać informacje na Twittera.

Nintendo Wii U umożliwi oglądanie telewizji na żądanie - ilustracja #1

Obecne konsole to nie tylko sprzęt służący do grania. Producenci sprzętu reklamują je jako multimedialne centra rozrywki, umożliwiające odtwarzanie filmów, słuchanie muzyki czy dające dostęp do Internetu. W Polsce zazwyczaj ogranicza się to do odtwarzania plików z nośników fizycznych i aplikacji popularnych serwisów społecznościowych (Facebook, Twitter). W USA czy Wielkiej Brytanii sprawa wygląda nieco inaczej - ludzie mają dostęp do ogromnej biblioteki filmów na żądanie, radia internetowego, serwisów muzycznych i nie tylko. Nintendo popełniło błąd przy Wii bardzo mocno ograniczając multimedialne funkcje konsoli, jednak sytuacja ta nie powtórzy się już w przypadku Wii U.

Firma zapowiedziała TVii – darmową usługę dającą dostęp do programów i filmów najpopularniejszych dostawców telewizji na żądanie (Netflix, Hulu Plus, Amazon Instant Video). Możliwe będzie także nagrywanie materiałów dzięki TiVo, ale to jeszcze nie wszystko. System umożliwia skorzystanie z popularnej encyklopedii internetowej - Wikipedii - podczas oglądania filmu, by np. dowiedzieć się czegoś więcej o danym obrazie. Ponadto będzie można oceniać, komentować, a nawet wyszukiwać osoby, które są fanami (np. Harrego Pottera) i nawiązywać z nimi kontakt.

Nie trzeba chyba dodawać, że na razie w Polsce nie ma co liczyć na takie cuda. Być może zmieni się to za kilka lat - wszystko zależy od popularności Wii U na naszym rynku. Warto dodać, że obecnie Xbox 360 i PlayStation 3 są u nas o wiele popularniejsze od produktów Nintendo, a mimo to użytkownicy tych konsol muszą się zadowolić kanałem AXN, serwisem ipla, YouTube i Dailymotion.

Premiera konsoli w Europie odbędzie się 30 listopada bieżącego roku. Sprzet dostępny będzie w dwóch wersjach. Tańsza, według sklepu Muve.pl, kosztować będzie 1289,99 zł. Droższą, z większą ilością pamięci, stojakami na Wii U i pada, a także stacją dokującą i abonamentem Nintendo Network Premium, wyceniono na 1499,99 zł.