Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 26 października 2016, 19:08

autor: Michał "Ender" Kułakowski

Nintendo Switch - dwa miliony egzemplarzy konsoli w pierwszym miesiącu sprzedaży

Nintendo ogłosiło, że w marcu 2017 roku, a więc w pierwszym miesiącu sprzedaży konsoli Nintendo Switch, firma planuje wysłać do sklepów dwa miliony sztuk nowego urządzenia. W półrocznym raporcie finansowym spółka podzieliła się także najnowszymi wynikami sprzedaży pozostałych produkowanych przez nią platform sprzętowych - Wii U i 3DS-a.

Długo oczekiwana zapowiedź nowej konsoli Nintendo Switch, która miała miejsce w ubiegłym tygodniu odpowiedziała tylko na część najważniejszych pytań dotyczących nowej platformy. Japońska spółka jeszcze przez najbliższy czas nie ma zamiaru udzielić wszystkich szczegółów na temat funkcjonalności oraz podzespołów nowego sprzętu. Spotkanie szefów firmy z inwestorami, które odbyło się w tym tygodniu, poskutkowało jednak kilkoma nowymi i interesującymi informacjami, dostarczonymi przez Takashiego Mochizukiego – reportera Wall Street Journal, obecnego na miejscu zebrania. Zgodnie z wcześniejszymi obietnicami, Nintendo Switch powinno zadebiutować w marcu 2017 roku. Producent planuje w pierwszym miesiącu wysłać do sklepów na całym świecie dwa miliony egzemplarzy urządzenia.

Co ciekawe, jeden z analityków rynkowych powiedział dziennikarzowi, że wiele zależy od tego, czy Switch zadebiutuje na początku czy też na końcu marca. Jeżeli premiera konsoli będzie miała miejsce w pierwszej połowie miesiąca, dwa miliony egzemplarzy w sklepach świadczyć mają o ostrożności producenta co do wstępnego sukcesu platformy. Jeżeli Switch pojawi się w ostatnich dniach marca oznaczać ma to, że Nintendo liczy na świetny start oraz spore zainteresowanie konsumentów.

Według źródła Mochizukiego, dokładana marcowa data premiery powie nam więcej o oczekiwaniach Nintendo wobec debiutującej konsol - Nintendo Switch - dwa miliony egzemplarzy konsoli w pierwszym miesiącu sprzedaży - wiadomość - 2016-10-27
Według źródła Mochizukiego, dokładana marcowa data premiery powie nam więcej o oczekiwaniach Nintendo wobec debiutującej konsol

Inne interesujące wieści dotyczące nadchodzącej konsoli dostarczył prezydent Nintendo, który potwierdził, że Switch, podobnie jak inne urządzenia spółki, nie będzie sprzedawany ze stratą. Zapewnił przy tym, że jego firma wsłuchuje się w opinie graczy, którzy oczekują od sprzętu konkurencyjnej i niskiej ceny. Dodał także, że zainteresowani kupnem Switcha będą mogli jeszcze przed premierą przetestować jego możliwości, najprawdopodobniej w wybranych sklepach oraz na specjalnych eventach.

Przy okazji spotkania z inwestorami Nintendo opublikowało także sprawozdanie finansowe, obejmujące pierwsze półrocze tego roku fiskalnego (okres od 1 kwietnia do 30 września 2016 roku). Ogólnie spółka odnotowała 33-procentowy spadek przychodów ze sprzedaży większości swoich produktów względem ubiegłego roku. W tym półroczu przychody japońskiego giganta wyniosły około 1,3 miliarda dolarów (1,9 miliarda w analogicznym okresie 2015 roku). Jeżeli chodzi o sprzedaż konsol, to w przeciągu ostatnich sześciu miesięcy spółka wysłała do sklepów 800 tysięcy sztuk Wii U, sprzedając zaledwie 560 tysięcy z nich. To ponad 50-procentowy spadek względem ubiegłego roku. Wina za ten stan rzeczy leży według producenta w braku nowych hitów na platformę, takich jak Splatoon czy Super Mario Maker, które zadebiutowały w 2015 roku. Znacznie lepiej poradziły sobie konsole z rodziny 3DS (N3DS, 2DS i 3DS), które w sumie sprzedały się w liczbie 2,71 miliona sztuk (19-procentowy wzrost w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku). Spadki odnotowała jednak sprzedaż figurek (3,8 miliona sztuk) oraz kart Amiibo (1,7 miliona sztuk). W drugim fiskalnym półroczu 2016 roku Nintendo liczy na dobrą sprzedaż konsoli 3DS, którą zapewnią kolejne odsłony serii Pokemon, a także sukces nowych produktów, takich jak Nintendo Classic Mini NES.

  1. Oficjalna strona firmy Nintendo