futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 13 marca 2020, 11:28

autor: Bartosz Świątek

Naukowcy rozwiewają wątpliwości: 5G nie szkodzi zdrowiu

Niezależni naukowcy zrzeszeni w organizacji International Commission on Non-Ionizing Radiation Protection (ICNIRP) uznali, że w oparciu o obecną wiedzę naukową, standard łączności 5G nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzi.

Naukowcy rozwiewają wątpliwości: 5G nie szkodzi zdrowiu - ilustracja #1
5G to bezpieczna technologia.

W SKRÓCIE:

  1. organizacja zajmująca się oceną szkodliwości pól magnetycznych uznała, że sieć 5G nie stanowi zagrożenia dla zdrowia;
  2. technologia operuje dużo poniżej limitów wytyczonych przez naukowców;
  3. eksperci zdecydowali się też zmienić wytyczne dla tzw. fal milimetrowych.

Dziennik The Guardian donosi, że zrzeszająca niezależnych naukowców organizacja International Commission on Non-Ionizing Radiation Protection (ICNIRP), która zajmuje się badaniem potencjalnych zagrożeń związanych z promieniowaniem, potwierdziła iż sieć 5G nie jest niebezpieczna dla ludzkiego zdrowia.

Wiemy, że część społeczności troszczy się o to, czy 5G jest bezpieczne i mamy nadzieję, że zaktualizowane wytyczne pomogą uspokoić ludzi. Zostały one opracowane po gruntownym przeglądzie całej istotnej literatury naukowej, a także przeprowadzeniu warsztatów naukowych i szeroko zakrojonych konsultacji społecznych. Zapewniają ochronę przed wszelkimi naukowo uzasadnionymi szkodliwymi skutkami zdrowotnymi wynikającymi z ekspozycji na działanie pola elektromagnetycznego w zakresie od 100 kHz do 300 GHz – powiedział Guardianowi dr Eric van Rongen, przewodniczący ICNIRP.

Wspomniane ciało postanowiło też zwiększyć limity dla tzw. fal milimetrowych. Warto zaznaczyć, że nie zrobiono tego, by sieć 5G mieściła się w nowych ramach – technologia operuje dużo poniżej limitu i w gruncie rzeczy wykorzystuje frekwencje podobne do tych, których telefonia komórkowa używa od końca XX wieku. Ekspozycja na promieniowanie generowane przez stacje bazowe wynosi mniej więcej 1% maksymalnej wartości, zaś telefony komórkowe w najgorszym przypadku sięgają 50% (choć na ogół również jest to około 1%).

Najważniejsze jest to, że podstawowa ocena ryzyka dla zdrowia pozostaje niezmieniona. Limity, które mieliśmy w 1998 roku, nadal nas chronią – podkreślił inny ekspert, dr Jack Rowley.

Sieć 5G wzbudziła niepokoje w licznych krajach – w tym w Polsce. Wiele osób nadal protestuje przeciwko jej wprowadzeniu. Więcej informacji o omawianej technologii znajdziecie w naszym artykule poświęconym temu tematowi.

  1. ICNIRP – strona oficjalna
  2. Sieć 5G w Polsce – zagrożenie czy nowe możliwości?