Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 29 stycznia 2021, 13:09

autor: Aquma

Karty graficzne mają być jeszcze droższe. Winne ceny pamięci

Wygląda na to, że w połowie lutego może dojść do kolejnej podwyżki cen układów graficznych, które i tak są obecnie bardzo drogie. Wszystko za sprawą wyższych cen pamięci.

W SKRÓCIE:

  1. podwyżki na rynku kości pamięci mogą doprowadzić do dalszego wzrostu cen kart graficznych;
  2. wzrosty prawdopodobnie rozpoczną się po 12 lutego.

Jeśli planujecie w najbliższym czasie zakup karty graficznej, to nie mamy dla Was dobrych wieści. Wszystko wskazuje na to, że za GPU niedługo trzeba będzie zapłacić jeszcze większe pieniądze. Ma to związek ze spodziewanymi wzrostami cen wykorzystywanych w tego typu układach kości pamięci GDDR5, GDDR6 czy GDDR6X. Źródłem informacji jest chiński serwis MyDrivers.

Do podwyżek najprawdopodobniej dojdzie po chińskim nowym roku, czyli po 12 lutego. Z wymienionej powyżej pamięci korzystają zarówno producenci kart graficznych Nvidia GeForce RTX 3000, jak i AMD Radeon RX 6000, więc należy spodziewać się, że podrożeją produkty z obydwu obozów („zielonego” i „czerwonego”). Niestety, niewykluczone, że więcej zapłacimy także za starsze modele (np. GPU z serii RTX 2000 czy Radeon RX 5000).

Warto zaznaczyć, że dzisiejszych doniesień nie należy mylić z inną podwyżką, spowodowaną nowym cłem nałożonym na sprzęt elektroniczny produkowany w Chinach. To dwie oddzielne kwestie. Wszystko wskazuje na to, że ceny układów graficznych mogą w najbliższym czasie poszybować do naprawdę nieprzyjemnych poziomów.

  1. Ranking kart graficznych Nvidia GeForce i AMD Radeon | Styczeń 2021
  2. Tanie karty graficzne - GTX 1650, GTX 1660 vs RX 570 i RX 580
  3. Nvidia – strona oficjalna
  4. AMD – strona oficjalna
Karty graficzne mają być jeszcze droższe. Winne ceny pamięci - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.