Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 20 marca 2014, 12:05

autor: Bartosz "qjin" Woldański

Intel Pentium Anniversary Edition zapowiedziany - mistrz podkręcania dla każdego

Firma Intel ujawniła na konferencji prasowej podczas trwającej właśnie imprezy Game Developers Conference (GDC) swoje plany na przyszłość. Jednym z najciekawszych punktów prezentacji okazał się nowy procesor z serii Pentium, który ma charakteryzować się niską ceną oraz odblokowanym mnożnikiem, a co za tym idzie – podatnością na podkręcanie.

Na wydarzeniu GDC 2014 w San Francisco nie mogło zabraknąć Intela, wiodącego producenta procesorów. Na specjalnej konferencji firma zapowiedziała parę nowych procesorów, w tym taniego przedstawiciela serii Pentium opracowanego z okazji dwudziestej rocznicy jej istnienia. Nowy układ ma mieć odblokowany mnożnik (często oznaczany w innych modelach literą K), dzięki czemu użytkownicy bez problemu przetaktują jednostkę, a co za tym idzie – zwiększą wydajność w grach. Nowy, dwurdzeniowy Pentium, wykorzystujący architekturę Haswell czwartej generacji, będzie kompatybilny z płytami głównymi LGA 1150 opartymi na chipsetach z serii Intel 8 i 9 oraz ma obsługiwać technologię Quick Sync Video przyspieszającą proces kodowania plików wideo.

Nowy, odblokowany Pentium może okazać się hitem sprzedaży - Intel Pentium Anniversary Edition zapowiedziany z okazji 20-lecia istnienia marki Pentium - wiadomość - 2014-03-20
Nowy, odblokowany Pentium może okazać się hitem sprzedaży

Najnowsze jednostki z serii Pentium G, czyli G3220, G3420 i G3430, to dwurdzeniowe i dwuwątkowe procesory o domyślnej częstotliwości taktowania 3,0-3,3 GHz, które nie obsługują technologii Hyper-Threading (HT). Mogą pochwalić się 3 MB pamięci cache L3 oraz zintegrowanym układem graficznym Intel HD Graphics. Jeśli zapowiedziany na GDC 2014 procesor Intel Pentium Anniversary Edition będzie miał potencjał podkręcania na poziomie dotychczasowych układów z rodziny Haswell o odblokowanym mnożniku (K), to uzyskanie na odpowiednio dobrym chłodzeniu powietrzem ponad 4,5 GHz nie powinno być szczególnym wyzwaniem, a może nawet uda się przekroczyć wartość 5 GHz. Niestety, domyślne taktowanie jednostki nie zostało ujawnione, ale prawdopodobnie będzie ono wynosić ponad 3 GHz.

Premiera Intel Pentium Anniversary Edition została zaplanowana na połowę 2014 roku, ale dokładnej daty uruchomienia sprzedaży oraz przewidywanej ceny detalicznej nie znamy. Ostatnie jednostki z serii G kosztowały w dniu wydania około 250-350 zł (obecnie średnio 200-330 zł) w zależności od modelu, więc w tym przypadku będzie raczej mowa o sumie wyższej o kilkadziesiąt złotych.

Rocznicowy Pentium z odblokowanym mnożnikiem to nie wszystko, co miała do zaprezentowania firma Intel na GDC 2014 w San Francisco. Według najnowszego rozkładu jazdy amerykańskiej spółki jeszcze w tym roku doczekamy się premiery ośmiordzeniowego Intel Core i7 Extreme Edition obsługującego pamięci DDR4 i wykorzystującego nowy chipset X99 oraz reprezentantów rodziny Haswell Refresh (obecnie Devil’s Canyon). Intel odniósł się również do bardzo oczekiwanych przez użytkowników desktopowych układów wytwarzanych w 14-nanometrowym wymiarze technologicznym i opartych na nowej architekturze Broadwell. Dowiedzieliśmy się, że procesory piątej generacji, z odblokowanym mnożnikiem, będą miały zintegrowane grafiki Intel Iris Pro. Niestety, nie ujawniono terminu premiery – bieżący rok nadal stoi pod znakiem zapytania.