Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 22 czerwca 2020, 13:05

autor: Aquma

Google zapłaci karę. Francuski sąd podtrzymał wyrok

Google będzie musiało zapłacić karę w wysokości 50 milionów euro za naruszanie prywatności użytkowników i niewłaściwy sposób uzyskiwania zgody na wyświetlanie spersonalizowanych reklam. Wyrok dotyczy sprawy ze stycznia zeszłego roku.

Google zapłaci karę. Francuski sąd podtrzymał wyrok - ilustracja #1
Google przegrało przed francuskim sądem.

W SKRÓCIE:

  1. francuski sąd najwyższy utrzymał w mocy karę w wysokości 50 milionów euro, która została nałożona na Google w styczniu zeszłego roku;
  2. grzywna dotyczy naruszania prywatności użytkowników i błędów popełnianych przy pytaniu ich o personalizowanie reklam.

Agencja Reuters donosi, że francuski sąd najwyższy utrzymał w mocy karę w wysokości 50 milionów euro, która została nałożona na Google w związku z naruszaniem prywatności użytkowników i łamaniem obecnego prawa europejskiego w tej kwestii (tzw. RODO). W piątkowym komunikacie prasowym koncern poinformował, że rozpatrzy zmiany w swojej polityce.

(Sąd) zauważa również, że dostępne informacje są czasami niekompletne, w szczególności w odniesieniu do okresu przechowywania danych i celów różnych operacji przetwarzania danych przeprowadzanych przez Google – czytamy w wyroku.

Wyrok dotyczy sprawy ze stycznia zeszłego roku, kiedy to francuski organ CNIL (Commission Nationale de l’informatique et des Libertés) uznał, że Google niewystarczająco klarownie informowało użytkowników o tym, w jaki sposób jego wyszukiwarka zbiera i wykorzystuje ich dane, a także nie poprosiło we właściwy sposób o ich zgodę na wyświetlanie spersonalizowanych reklam.

Ludzie oczekują, że będą mogli zrozumieć i kontrolować sposób, w jaki ich dane są wykorzystywane, a my zainwestowaliśmy w wiodące w branży narzędzia, które pomagają im robić jedno i drugie. W tym przypadku nie chodziło o to, czy potrzebna jest zgoda na wyświetlenie spersonalizowanej reklamy, ale o to, jak dokładnie należy ją uzyskać. W świetle tej decyzji, przeanalizujemy, jakich zmian musimy dokonać - napisano w oświadczeniu.

Co ciekawe, wymierzona kara jest największą grzywną za tego typu przewinienia w historii, choć dla giganta z Mountain View zapewne nie stanowi zbyt wielkiej sumy.

  1. Google – strona oficjalna
GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.