Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 18 lipca 2014, 12:31

autor: Meehow

GeForce GTX 870 i GTX 880 mają trafić do sprzedaży z końcem roku

Jak wynika z informacji podanej przez nieoficjalne, choć wiarygodne źródło, nowe karty grafiki firmy NVIDIA z flagowej rodziny Maxwell – GeForce GTX 870 i GTX 880 – mają trafić do sprzedaży w listopadzie bieżącego roku. Po najnowszych układach graficznych można spodziewać się nawet 8 gigabajtów pamięci GDDR5 i znacznego wzrostu wydajności względem podzespołów obecnie dostępnych na rynku.

GeForce GTX 870 i GTX 880 mają trafić do sprzedaży już w listopadzie - GeForce GTX 870 i GTX 880 mają trafić do sprzedaży końcem bieżącego roku [plotka] - wiadomość - 2014-07-18
GeForce GTX 870 i GTX 880 mają trafić do sprzedaży już w listopadzie

Jak wynika z informacji podanej przez nieoficjalne, choć wiarygodne źródło w postaci serwisu Sweclockers, nowe karty grafiki firmy NVIDIA z flagowej rodziny Maxwell – GeForce GTX 870 i GTX 880 – mają trafić do sprzedaży w listopadzie bieżącego roku. Według doniesień, najnowsze układy graficzne mogą być wyposażone nawet w 8 gigabajtów pamięci GDDR5, oferując znaczny wzrost wydajności względem produktów obecnie dostępnych w sprzedaży. Istnieją jednak przesłanki, wedle których najpierw zadebiutują podzespoły wyposażone w 4 gigabajty pamięci operacyjnej, a te z dwukrotnie większą ilością pojawią się na rynku w terminie późniejszym. Nie są jednak znane pełne specyfikacje techniczne. W przypadku GeForce GTX 880, plotki mówią o zegarach rzędu 1000 MHz dla procesora oraz efektywnym taktowaniu 7000 MHz w przypadku pamięci o 256-bitowej szynie i przepustowości wynoszącej 224 gigabajty na sekundę. Wszystko to ma pobierać około 250 watów mocy. Bardziej szczegółową specyfikację (ma się rozumieć, wciąż kompletnie nieoficjalną) zestawił serwis Videocardz.

Układy będące bohaterami tej wieści mają dać początek drugiej generacji rodziny Maxwell. Napędzać będzie je procesor GM204, który ma oferować lepszy stosunek wydajności do poboru mocy. GeForce GTX 870 i GTX 880 zostaną najprawdopodobniej stworzone w 28-nanometrowym procesie technologicznym. Mówi się także o możliwości powstania wzmocnionej wersji karty GTX 880 – GTX 880Ti, która oprócz podkręconych zegarów może oferować więcej procesorów CUDA. Tak było przynajmniej w przypadku GeForce GTX 780 i GeForce GTX 780Ti, których następcą ma zostać wcześniej wspomniany model.

Jak widać, „zieloni” jeszcze w tym roku wypuszczą nowe flagowe układy, co zatem z firmą AMD? Wszystko wskazuje, że „czerwoni” w sierpniu wprowadzą na rynek układ(y) graficzne z serii pod „kryptonimem” Tonga. Jak wynika jednak z dostępnych informacji, nie będą to karty grafiki projektowane z myślą o konkurowaniu z GeForce GTX 870 czy GTX 880, lecz o zastąpieniu Radeona R9 280X. Tonga ma ponoć oferować znaczne ulepszenia w kwestii poboru mocy i dalej oferowanej przy tym wydajności.