Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 9 kwietnia 2013, 11:22

autor: eLCeBe

Drobny falstart konsoli Ouya

Oparta na systemie operacyjnym Android konsola Ouya odniosła wielki sukces na Kickstarterze, zbierając aż 8,6 milionów dolarów. Sprzęt ma pojawić się w sprzedaży w czerwcu tego roku. Niestety pierwsze recenzje użytkowników, którzy dzięki wpłaceniu podczas zbiórki odpowiednich funduszy otrzymali sprzęt już w marcu, nie są pozytywne. Producenci odpowiadają, że nie jest to ostateczna wersja konsoli.

Czy Ouya okaże się niewypałem? - Drobny falstart konsoli Ouya - wiadomość - 2013-04-09
Czy Ouya okaże się niewypałem?

Fundatorzy projektu działającej pod kontrolą systemu Android konsoli Ouya, którzy podczas kickstarterowej zbiórki wpłacili przynajmniej 95 dolarów, otrzymali już w marcu swoje egzemplarze sprzętu, choć jego premiera została oficjalnie zapowiedziana dopiero na czerwiec tego roku. W sieci pojawiły się więc pierwsze testy tego przeboju serwisu Kickstarter (na konto twórców trafiło aż 8,6 milionów dolarów) i nie są one pochlebne. Czy oznacza to porażkę tej konsoli, a może tylko mały falstart?

Recenzenci z serwisów Engadget oraz The Verge narzekają przede wszystkim na problemy z działaniem pada, niedużą liczbę dostępnych gier (póki co, są to 104 tytuły, z czego część jest jednak prostymi mini gierkami) i niestabilność konsoli. Twórcy odpowiadają na te zarzuty za pośrednictwem oświadczenia wysłanego do serwisu Games Industry International – według nich sprzęt, który trafił do fundatorów już teraz, nie jest jeszcze ostateczną wersją konsoli i nie jest przeznaczony do recenzji. Premiera Ouya odbędzie się 4 czerwca i wtedy będzie można poddawać ją ostatecznym testom.

Tłumaczenie autorów urządzenia jest dość dziwne – zgodnie z zapowiedziami z Kickstartera, fundatorzy mieli otrzymać przedpremierowo gotowe konsole, a nie ich nieskończone prototypy. Pozostaje mieć jedynie nadzieję, że deweloperzy wykorzystają czas, który im pozostał i znacznie poprawią swój projekt, zanim ostatecznie trafi w ręce graczy – już teraz pracują nad optymalizacją oprogramowania, ułatwieniem procesu instalacji gier oraz zwiększeniem dostępnych opcji płatności w sklepie z grami.

Ouya to pracująca pod kontrolą znanego ze smartfonów i tabletów system operacyjnego Android konsola, wyróżniająca się niewielkimi rozmiarami (mieści się w dłoni) i otwartością na modyfikacje. Głównym założeniem projektu jest przeniesienie na duże ekrany telewizorów gier znanych z urządzeń przenośnych. Data premiery została ustalona na 4 czerwca tego roku, a za cenę 99 dolarów (około 315 złotych) w zestawie z konsolą klienci otrzymają także dedykowanego pada.