Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 20 lutego 2018, 17:51

autor: ElMundo

CompactGUI – świetna rzecz dla graczy narzekających na małą ilość miejsca na dysku

Jeśli macie problem z pomieszczeniem swojej pokaźnej biblioteki gier na dysku umieszczonym w Waszym komputerze czy laptopie, to warto rozważyć wykorzystanie narzędzia CompactGUI. To bowiem prosty sposób na zredukowanie rozmiaru wielu różnorodnych tytułów.

Nie da się ukryć, że ostatnimi czasy popularność dysków HDD regularnie spada – z podstawowego niegdyś nośnika danych stają się one pojemnymi, acz wolnymi magazynami plików multimediów. Ich miejsce powoli zastępują znacznie szybsze dyski SSD – jednak z pewnością nie można o nich powiedzieć, że mamy do czynienia z podzespołami oferującymi ogromną przestrzeń dyskową. Bardzo często są to bowiem dyski z maksymalnie 256-512 GB miejsca – oczywiście na rynku znajdziemy także pojemniejsze modele, ale na ten moment kosztują one po prostu za dużo. Nośniki SSD bardzo często lądują w laptopach, choć raczej w swoich podstawowych wersjach, nierzadko posiadających ledwie 128 GB wolnej przestrzeni. Biorąc pod uwagę rozmiary dzisiejszych gier, warto zatroszczyć się o to, by możliwie jak najbardziej zredukować zajmowane przez nie miejsce.

CompactGUI – świetna rzecz dla graczy narzekających na małą ilość miejsca na dysku - ilustracja #1

Jednym z ciekawszych pomysłów na rozwiązanie tych problemów może być CompactGUI, czyli bardzo niewielki i w pełni darmowy program, za pomocą którego możemy w łatwy sposób skoordynować proces kompresji plików odbywający się na bazie możliwości oferowanych przez Windows 10. Ta niewielka aplikacja to bowiem nic innego jak narzędzie, które jedynie rozszerza możliwości zaimplementowanej w tym OS-ie tak zwanej transparentnej kompresji. Dzięki niej zaoszczędzimy miejsce na dysku bez jakiejkolwiek straty w wydajności czy też prędkości odczytu lub zapisu. Obawy o wolniejsze działanie gier lub programów nie są oczywiście bezpodstawne, bowiem skompresowane pliki wymagają od sprzętu skorzystania z większej ilości zasobów sprzętowych, a w tym wypadku – cykli odczytu/zapisu. Autorzy programu zapewniają jednak, że kompresja odbywa się bez jakiegokolwiek dodatkowego obciążenia komputera.

Warto wspomnieć o tym, iż z możliwości tego narzędzia mogą skorzystać tylko posiadacze komputerów z systemem Windows 10 – jeśli zechcecie przenieść skompresowane gry czy programy na dysk sieciowy lub nośnik z innym OS-em niż „dziesiątka”, to zostaną one automatycznie rozpakowane i powrócą do swojego pierwotnego rozmiaru. Oczywiście najlepszym potwierdzeniem skutecznego działania tego programu będą wyniki kompresji – twórcy programu pod lupę wzięli bowiem setki bardzo popularnych tytułów i rezultaty w niektórych przypadkach okazują się bardzo zadowalające. W przypadku Resident Evil 7 – Biohazard rozmiar gry z 26 GB zmniejszył się aż o 65% do 9 GB, z kolei Wiedźmin 2: Zabójcy Królów po kompresji zajmuje zaledwie 8.8 GB zamiast 18. Na trochę mniejsze zyski przestrzeni dyskowej możemy liczyć w przypadku trzeciego „Wieśka”, ale 7 GB dodatkowego wolnego miejsca to w wielu przypadkach zdecydowanie nie przelewki. Oczywiście w większości przypadków różnice w ilości miejsca zajmowanego przed i po kompresji wynoszą około 15-20%, ale trafiają się także produkcje, które pozwalają na zaoszczędzenie nawet 90% rozmiaru.

CompactGUI – świetna rzecz dla graczy narzekających na małą ilość miejsca na dysku - ilustracja #2

Ten niepozorny, acz bardzo użyteczny programik możecie pobrać ze strony serwisu GitHub – pamiętajcie, że za jego pomocą możecie zmniejszyć rozmiar praktycznie każdego pliku, nie tylko gier!