Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 7 lipca 2017, 10:40

autor: AlexB

Ankieta sprzętowa Steam za czerwiec - AMD kontynuuje tendencję spadkową

Na oficjalnej stronie platformy Steam pojawiły się wyniki ankiety sprzętowej, przeprowadzonej wśród jej użytkowników, za czerwiec. Według tych danych, firma AMD znów nieco straciła, zarówno jeśli chodzi o procesory, jak i karty graficzne.

AMD znów nieco traci

Firma Valve opublikowała wyniki kolejnej ankiety sprzętowej przeprowadzonej w czerwcu wśród jej użytkowników. Zgodnie z przedstawionymi danymi, przez ostatnie 30 dni utrzymane zostały pewne tendencje, przynajmniej jeśli chodzi o procesory i karty grafiki. Firma AMD znów nieco straciła na obu tych polach. Nie są to powalające liczby, lecz trend spadkowy jest widoczny już od ponad roku. W ubiegłym miesiącu z procesorów „czerwonych” korzystało 19% ankietowanych. W czerwcu wzrósł za to procent osób mających w swoich komputerach jednostki firmy Intel – jest ich już 81%. Wśród przebadanych największą popularnością cieszą się procesory czterordzeniowe, z których korzysta 52,06% respondentów. To więcej aż o 3,27% niż w poprzednim zestawieniu.

Lekka tendencja spadkowa firmy AMD nadal się utrzymuje, przynajmniej na platformie Steam. - Ankieta sprzętowa Steam za czerwiec - AMD kontynuuje tendencję spadkową - wiadomość - 2017-07-07
Lekka tendencja spadkowa firmy AMD nadal się utrzymuje, przynajmniej na platformie Steam.

Przyjrzyjmy się teraz danym dotyczącym kart grafiki. W czerwcu spadła liczba użytkowników Radeonów. W ubiegłym miesiącu stanowili oni 20,5% ankietowanych, czyli mniej o 1% niż w maju. Zyskała za to Nvidia. Posiadanie kart „zielonych” zadeklarowało 63,6% uczestników ankiety. To więcej o 1,2% w porównaniu z wcześniejszym zestawieniem. Największą popularnością cieszą się urządzenia obsługujące DirectX 12 (76,84% komputerów użytkowników Steam ma takowe zainstalowane), wśród nich prym wiedzie GeForce GTX 1060, którego wybrało 6,29% ankietowanych (więcej o 1,10% niż w maju).

Windows 10 stabilizuje pozycję na rynku

Przy okazji omówienia poprzedniej ankiety sprzętowej zauważyliśmy, że w maju Windows 7 zdobył nieco użytkowników, stracił za to Windows 10. W czerwcu jednak najnowszy system operacyjny firmy Microsoft ustabilizował nieco swoją pozycję. Obecnie korzysta z niego ponad połowa ankietowanych – konkretnie 51,23% (50,33% z wersji 64-bit i 0,90% z 32-bit). Windows 7 64-bit natomiast jest zainstalowany na 32,05% komputerów.

Ogólne wyniki steamowej ankiety za czerwiec. - Ankieta sprzętowa Steam za czerwiec - AMD kontynuuje tendencję spadkową - wiadomość - 2017-07-07
Ogólne wyniki steamowej ankiety za czerwiec.

Na rynku VR bez zmian

Mikroskopijną niszę nadal stanowią urządzenia VR. Według czerwcowej ankiety sprzętowej Steam, korzysta z nich tylko 0,38% przebadanych użytkowników. Wśród nich największą popularnością cieszy się HTC Vive, którego posiadanie zadeklarowało 0,23% ankietowanych. Natomiast 0,15% korzysta z różnych wersji Oculus Rifta. Statystyki te praktycznie nie zmieniły się od poprzedniego zestawienia.

Liczba użytkowników Steam korzystających z urządzeń VR nadal jest niewielka. - Ankieta sprzętowa Steam za czerwiec - AMD kontynuuje tendencję spadkową - wiadomość - 2017-07-07
Liczba użytkowników Steam korzystających z urządzeń VR nadal jest niewielka.

Chińczycy w natarciu

Na koniec warto jeszcze przyjrzeć się kliku pomniejszym danym. Według czerwcowej ankiety, najpopularniejszą rozdzielczością wśród użytkowników Steama jest 1920 x 1080. Umocniła się ona na pozycji lidera – zgodnie z najnowszymi danymi korzysta z niej 48,77% osób, czyli więcej o 1,16% w porównaniu z majem. Nieco, bo 0,03%, zyskało również 4K (3840 x 2160). Jej użytkownicy nadal stanowią jednak zaledwie 0,86% wszystkich ankietowanych.

Osoby posługujące się uproszczonym pismem chińskim stanowią już drugą siłę na platformie Steam. - Ankieta sprzętowa Steam za czerwiec - AMD kontynuuje tendencję spadkową - wiadomość - 2017-07-07
Osoby posługujące się uproszczonym pismem chińskim stanowią już drugą siłę na platformie Steam.

Jeśli chodzi o języki, na platformie Steam najpopularniejszym jest oczywiście angielski. Posługuje się nim 40,13% użytkowników. Co jednak ciekawe, to mniej o 3,82% w porównaniu z poprzednim zestawieniem. Najwięcej, bo aż 4,86%, zyskało za to uproszczone pismo chińskie. Według czerwcowej ankiety, korzysta z niego 16,95% osób na Steam, co daje drugie miejsce na platformie. O jedno oczko spadł polski. Nasz język zajmuje obecnie dziewiątą pozycję i posługuje się nim 2,03% ankietowanych.