Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 14 lipca 2019, 09:56

autor: Serek

AMD wycofuje z produkcji karty Radeon 7

Firma AMD zdecydowała się zakończyć produkcję kart graficznych Radeon VII. Takie informacje podaje serwis Cowcotland. Głównym powodem są wysokie koszty produkcji oraz pojawienie się kart z rodziny Navi.

Coś się kończy, coś się zaczyna. - AMD wycofuje z produkcji karty Radeon 7 - wiadomość - 2019-07-14
Coś się kończy, coś się zaczyna.

7 lutego bieżącego roku na rynku zadebiutowała karta graficzna AMD Radeon VII - pierwsze konsumenckie GPU wykonane w litografii 7nm. Jak łatwo policzyć, od tego momentu minęło niespełna 5 miesięcy. Według informacji podanej przez serwis Cowcotland (i przetłumaczonej przez TechPowerUp), AMD właśnie wycofało wyżej wymienioną kartę z produkcji. Przypomnijmy, że już w lutym spore zaskoczenie wywołała mała liczba tych urządzeń dostępnych w dniu premiery. Pierwsze recenzje rzuciły snop światła na układ, który miał stanąć w szranki z najsilniejszą propozycją konkurencji, jaką była Nvidia GeForce RTX 2080.

Szybko okazało się, że sprzęt od „czerwonych” jest nieco mniej wydajny w grach od karty rywala. Największą bolączką stały się jednak wysokie koszty produkcji, a co za tym idzie drogi produkt (co raczej nie pasowało do wizerunku AMD, które od dłuższego czasu walczy o klienta właśnie konkurencyjnymi cenami). Zakończenie produkcji tego modelu jest również uwarunkowane premierą karty Radeon RX 5700 XT, która może i ma gorsze wyniki w grach (o około 5-12%), ale jest tańsza o prawie półtora tysiąca złotych...

W odróżnieniu od RX 5700 XT, Radeon VII bazuje na litografii 7nm, ale używa 16 GB pamięci HBM2. Wydaje się, że nadejście Navi zakończy czas architektury Vega. Niższe koszty produkcji, mniejsze zużycie energii oraz porównywalne osiągi - to wszystko stoi po stronie nowej technologii. Na półkach sklepowych (lub w internecie) pewnie jeszcze znajdziecie ostatnie modele Radeona VII, ale cena wynosząca ponad 3 tysiące raczej nie zachęca do zakupu.

  1. Oficjalna strona internetowa AMD