Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 14 kwietnia 2018, 14:00

AMD Ryzen nowej generacji – znamy polskie ceny procesorów

Na kilka dni przed premierą AMD oficjalnie przedstawiło nowe procesory wchodzące w skład kolejnej generacji CPU Ryzen. Co więcej, znamy także wreszcie polskie ceny procesorów i mamy kolejne, bardzo ciekawe testy ich wydajności.

AMD Ryzen – znamy oficjalną specyfikację procesorów i polskie ceny - ilustracja #1

Całkiem niedawno premierę miały nowe procesory Intela wchodzące w skład ósmej generacji Coffee Lake – koncern z Santa Clara zaprezentował kilkanaście nowych układów przeznaczonych zarówno do komputerów stacjonarnych, jak i laptopów, ale na odpowiedź głównego konkurenta – AMD – nie musieliśmy zbyt długo czekać. Po miesiącach niepotwierdzonych informacji, plotek i pierwszych testów wreszcie otrzymaliśmy oficjalnie potwierdzenie premiery czterech procesorów wchodzących w skład nowej generacji układów Ryzen.

Nowe CPU AMD nadal będą korzystać z podstawki AM4 – lepszą obsługę ich możliwości zapewnią nowe płyty główne korzystające z chipsetu X470. Pozwolą one chociażby na pełne wykorzystanie technologii Precision Boost 2, umożliwiając nieco szybsze osiąganie pełnej sprawności procesora w trybie Turbo bez względu na ilość aktualnie wykorzystywanych rdzeni. Posiadacze starszych „mobo” z socketem AM4 otrzymają z kolei stosowną aktualizację BIOS-u, po której wymiana starych CPU na najnowsze stanie się możliwa.

Nowe procesory AMD zostały wyprodukowane w procesie technologicznym 12 nm i bazują na architekturze Zen+. - AMD Ryzen – znamy oficjalną specyfikację procesorów i polskie ceny - wiadomość - 2018-04-14
Nowe procesory AMD zostały wyprodukowane w procesie technologicznym 12 nm i bazują na architekturze Zen+.

Procesory bazują na architekturze Zen+ i zostały wyprodukowane w 12-nanometrowym procesie technologicznym. Za odprowadzanie ciepła z CPU odpowiedzialne będą ulepszone wentylatory Wraith Cooler – w przypadku najmocniejszego z nowych układów, czyli Ryzen 7 2700X, skorzystamy natomiast z możliwości bardziej wydajnego Wraith Prism Cooler. Ciekawostką jest zastosowanie technologii AMD StoreMi, która pozwoli na optymalizację pracy nośników danych i umożliwi chociażby szybszy start systemu czy krótsze czasy ładowania aplikacji.

Oto pełna specyfikacja premierowych procesorów nowej generacji Ryzen od AMD:

Nazwa

Ilość rdzeni

Ilość wątków

Taktowanie bazowe

Taktowanie Turbo

Cache

TDP

Ryzen 5 2600

6

12

3,4 GHz

3,9 GHz

19 MB

65W

Ryzen 5 2600X

6

12

3,6 GHz

4,25 GHz

19 MB

95W

Ryzen 7 2700

8

16

3,2 GHz

4,1 GHz

20 MB

65W

Ryzen 7 2700X

8

16

3,7 GHz

4,25 GHz

20 MB

105W

To, co bez wątpienia najbardziej interesuje polskich klientów to oficjalne ceny tych procesorów podane w złotówkach. W sklepie x-kom.pl została już uruchomiona przedsprzedaż nowych CPU, więc wiemy już, ile przyjdzie nam zapłacić za każdy z nowych układów;

  • Ryzen 5 2600 – 819 złotych
  • Ryzen 5 2600X – 929 złotych
  • Ryzen 7 2700 – 1249 złotych
  • Ryzen 7 2700X – 1359 złotych

Muszę uczciwie przyznać, że mamy do czynienia z naprawdę przyzwoicie wycenionymi procesorami. Oczywiście wielu z Was swoją uwagę skupia na najmocniejszym Ryzenie 7 2700X, który ma być bezpośrednią konkurencją dla topowego procesora Intela – Core i7-8700K. Oficjalna cena tego układu w sklepach to 1449 złotych, a więc AMD wyceniło swoją flagową propozycję nieco niżej. A jak pokazują najnowsze testy, inwestycja w Ryzena 7 2700X pod kątem gier może być bardzo trafiona.

Tym razem otrzymujemy porcję najnowszych benchmarków prosto z Hiszpanii – redaktorzy serwisu El Chapuzas Informatico sprawdzili możliwości tego CPU w dziesięciu testach wykonanych przy użyciu pięciu gier - Dooma, Battlefield 1, Resident Evil 7, Total War: Warhammer 2 oraz Rise of the Tomb Raider. W siedmiu z nich flagowy Ryzen poradził sobie lepiej niż wspomniana konkurencja od Intela, czyli Core i7-8700K. Topowy układ AMD lepiej radzi sobie także w testach sprawdzających wydajność wielu rdzeni jednocześnie. Warto przy okazji wspomnieć, że testy były wykonywane przy użyciu platformy X370, więc śmiało można czekać na pierwsze pomiary przy wykorzystaniu nowego chipsetu X470, który powinien pozwolić na uzyskanie jeszcze lepszych rezultatów.

Przewaga nad propozycjami Intela zarysowuje się chociażby w teście w Resident Evil, w rozdzielczości 4K przy wykorzystaniu DirectX 11. - AMD Ryzen – znamy oficjalną specyfikację procesorów i polskie ceny - wiadomość - 2018-04-14
Przewaga nad propozycjami Intela zarysowuje się chociażby w teście w Resident Evil, w rozdzielczości 4K przy wykorzystaniu DirectX 11.
Choć w DirectX 11 Ryzen 7 2700X ustępuje procesorowi Intela sprzed dwóch generacji, to w DirectX 12 jest on bezkonkurencyjny. - AMD Ryzen – znamy oficjalną specyfikację procesorów i polskie ceny - wiadomość - 2018-04-14
Choć w DirectX 11 Ryzen 7 2700X ustępuje procesorowi Intela sprzed dwóch generacji, to w DirectX 12 jest on bezkonkurencyjny.

Wygląda więc na to, że nowe procesory AMD mogą okazać się udaną próbą powrotu do równorzędnej rywalizacji z Intelem na polu CPU. Wyniki uzyskiwane przez topowy układ nowej generacji – Ryzen 7 2700X – pozwalają sądzić, że mamy do czynienia z układem sprawdzającym się nie tylko w codziennym użytkowaniu, ale także w grach, a wszystkie nowe propozycje zostały przyzwoicie wycenione i stanowią konkurencję pod względem finansowym dla procesorów z rodziny Coffee Lake. Pozostaje więc czekać na kolejne recenzje i testy, które dadzą nam większy pogląd na możliwości CPU z najnowszej generacji rodziny AMD Ryzen. Ich sprzedaż rozpocznie się 19 kwietnia.