Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 13 sierpnia 2019, 15:45

autor: Lazlo

AMD ponoć pracuje nad „pogromcą Nvidii" - premiera kart za rok?

W sieci pojawiły się pogłoski sugerujące, że AMD pracuje nad kartami, które mają zdetronizować układy Nvidii. Chodzi o GPU z rodziny Navi 23, które mają sprzętowo obsługiwać ray tracing i zadebiutować na rynku w przyszłym roku.

Jak by to rzekł zapomniany bohater ze świata IT – Hi-Mem: „Na potęgę Posępnego Ray tracingu, mocy przybywaj!”. - AMD ponoć pracuje nad „pogromcą Nvidii" - premiera kart za rok? - wiadomość - 2019-08-13
Jak by to rzekł zapomniany bohater ze świata IT – Hi-Mem: „Na potęgę Posępnego Ray tracingu, mocy przybywaj!”.

Wygląda na to, że walka pomiędzy AMD a Nvidią nabierze w przyszłym roku prawdziwych rumieńców. Nie od dziś słychać głosy sugerujące, że AMD przygotowuje mocniejsze karty graficzne, jednak do bardzo ciekawych informacji dotarł portal RedGamingTech, który powołując się na swoje źródła twierdzi, że w przygotowaniu są układy Navi 23 będące „pogromcami Nvidii”.

W sumie taki był plan…

Nowe karty AMD mają być oparte na drugiej odsłonie architektury RDNA i trafić na półki sklepowe już w przyszłym roku. Zwykle jednak poprawa wydajności między kolejnymi odsłonami danej architektury nie jest gigantyczna, w związku z czym „Czerwoni” muszą przygotować coś, co pozwoli nie tylko poprawić rezultaty Radeona RX 5700 XT, lecz będzie oferować coś ekstra.

AMD od samego początku mówiło o zamiarze szybkiego rozwoju architektury RDNA. - AMD ponoć pracuje nad „pogromcą Nvidii" - premiera kart za rok? - wiadomość - 2019-08-13
AMD od samego początku mówiło o zamiarze szybkiego rozwoju architektury RDNA.

RedGamingTech sugeruje, że będzie nim sprzętowo wspierany przez Navi 23 ray tracing, co umożliwi walkę na równych zasadach z układami RTX od Nvidii. Nie jest to w sumie wielkie zaskoczenie i potwierdza, że AMD jest zainteresowane czymś więcej niż tylko pokazaniem skoku w mocy obliczeniowej względem swoich wcześniejszych kart graficznych opartych na architekturze GCN. Wydaje się to też o tyle logicznie, że AMD przygotowuje dedykowane układy Navi dla konsol PlayStation 5 oraz Xbox, które mają obsługiwać rzeczony ray tracing. Zatem jeśli technologia powstaje, to czemu nie wykorzystać jej na szerszą skalę?

Wszystkie przedstawione powyżej informacje pozostają w sferze plotek. Można jednak śmiało sądzić, że AMD nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa i będzie chciało podjąć walkę z Nvidią na najwyższym poziomie.