Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 9 sierpnia 2018, 10:40

autor: Osti

AMD czy Nvidia? Czyje sterowniki wpływają lepiej na wydajność

Kto zapewnia lepsze wsparcie dla swoich kart graficznych po roku czy dwóch od premiery? Serwis Tom's Hardware porównał osiągi sprzętu AMD i Nvidii wraz z kolejnymi aktualizacjami sterowników.

Kolejny epizod „odwiecznej” rywalizacji producentów kart graficznych. - AMD czy Nvidia? Czyje sterowniki wpływają lepiej na wydajność - wiadomość - 2018-08-09
Kolejny epizod „odwiecznej” rywalizacji producentów kart graficznych.

Współczesne karty graficzne potrafią być prawdziwymi potworami wydajności. Ale na niewiele się to przyda w grach, jeśli nie będą regularnie otrzymywać aktualizacji sterowników. Kupując kartę graficzną z górnej półki liczymy, że zapewni ona płynną rozgrywkę również po roku czy dwóch. Takie obietnice składają zwykle producenci, zapewniając wieloletnie wsparcie dla swojego sprzętu. Kto zatem bardziej dba o swoich klientów? AMD czy Nvidia?

Na to pytanie starali się odpowiedzieć redaktorzy portalu Tom’s Hardware, którzy sprawdzili, jak bardzo kolejne aktualizacje sterowników wpłynęły na wydajność kart graficznych w grach. Na potrzeby testu wykorzystano popularne wśród klientów układy: Radeona RX 480 oraz GeForce’a GTX 1060. Porównano wydajność kart w 11 różnych tytułach, używając przy tym 3 zestawów sterowników, publikowanych przez producentów na przestrzeni dwóch lat.

Gra

Przyrost wydajności AMD

Przyrost wydajności Nvidii

Kto jest szybszy, GTX 1060 czy RX 480

Battlefield 3

1.8%

2.7%

Nvidia 12.1% szybsza niż AMD

Battlefield 4

2.4%

0.1%

Nvidia 26.6% szybsza niż AMD

Metro: Last Light Redux

1.1%

0.7%

Nvidia 14.1% szybsza niż AMD

Grand Theft Auto V

4.0%

1.4%

Nvidia 30.5% szybsza niż AMD

The Witcher 3

3.2%

0.1%

AMD 2.7% szybsze niż Nvidia

Rise of the Tomb Raider

13.5%

3.8%

Nvidia 2.5% szybsza niż AMD

Hitman

0.3%

15.3%

AMD 4.2% szybsze niż Nvidia

Tom Clancy's The Division

-2.3%

6.5%

AMD 0.3% szybsze niż Nvidia

Battlefield 1

-4.7%

3.6%

Nvidia 2.4% szybsza niż AMD

Ashes of the Singularity: Escalation

-3.7%

12.8%

Nvidia 8.5% szybsza niż AMD

Tom Clancy's Ghost Recon Wildlands

9.6%

-0.2%

Nvidia 4.5% szybsza niż AMD

Wyniki testów nie pozostawiają złudzeń, że wydajność kart graficznych Nvidii zwiększyła się bardziej od konkurencji z AMD. GeForce przyspieszył średnio o 4,3% w każdej grze, natomiast Radeon zyskał dzięki aktualizacjom sterowników 2,3%.

Trzeba jednak podkreślić, że wiele zależy od konkretnego tytułu. AMD znacząco poprawiło wydajność w Rise of the Tomb Raider, natomiast Nvidia „dostała kopa” w Hitmanie i Ashes of the Singularity: Escalation. Zdarzały się gry, w których nowe sterowniki nie tylko nie przynosiły spodziewanej „dobrej zmiany”, ale wręcz spowalniały działanie tytułu.

Więcej szczegółów odnośnie procedury testowej przeczytacie TUTAJ.