Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikLogiczneANDPCiOS
Okładka You Must Build a Boat (AND)

You Must Build a Boat

Mobilna gra logiczna typu match-3 z elementami RPG, będąca następcą udanego 10000000. Głównym celem w You Must Build a Boat jest, jak wskazuje tytuł, zbudowanie łodzi, która stanie się domem dla głównego bohatera, jego towarzyszy oraz złapanych przez niego potworów.

Logiczne | elementy RPG | 2D | połącz trzy elementy

Okładka You Must Build a Boat (AND)

data premiery gry:

4cze2015

iOS AND PC

You Must Build a Boat jest grą logiczną typu match-3 z elementami RPG, przeznaczoną na komputery osobiste. Produkcja jest dziełem niezależnego studia EightyEight Games. Mamy tu do czynienia z następcą udanego 10000000, wydanego trzy lata wcześniej na tych samych platformach sprzętowych. Początkowo You Must Build a Boat było planowane jako aktualizacja do wspomnianego tytułu, ale rozrosło się do tego stopnia, że autorzy postanowili przemianować je na samodzielną grę.

You Must Build a Boat nie odbiega za bardzo od tego, co znamy z 10000000. W trakcie kampanii bohater przemierza lochy i krainy w poszukiwaniu skarbów, a przeszkadzają mu w tym rozmaici przeciwnicy. Ciosy wyprowadzamy, łącząc ze sobą odpowiednie ikony – w podobny sposób korzystamy z tarczy, aktywujemy ataki magiczne, omijamy pułapki i otwieramy skrzynie z kosztownościami.

Decyzja o przerobieniu aktualizacji do 10000000 w samodzielną grę nie wzięła się jednak znikąd. Tym razem celem rozgrywki jest – jak zresztą wskazuje sam tytuł – wybudowanie łodzi, która stanie się domem nie tylko dla bohatera, ale też złapanych przez niego potworów i najemnych herosów, pomagających mu w walce. Rozgrywkę rozpoczynamy w ledwie unoszącej się na falach, starej łajbie. Z czasem zdobędziemy fundusze, które pozwolą przeobrazić statek w pełen wygód okręt, czyniący poszukiwania skarbów i artefaktów wyjątkowo przyjemnym zajęciem.

W zakresie szaty graficznej nie wprowadzono większych zmian w stosunku do utrzymanego w dwuwymiarowej stylistyce retro 10000000.

Minirecenzja You Must Build a Boat – wybuchowy miks gatunkowy o niezwykłej głębi

PLUSY:
 • Niezwykłe połączenie kilku gatunków gier, dające prawdziwą mieszankę wybuchową;
 • Wbrew pozorom odznacza się sporą głębią i złożonością rozgrywki;
 • Wciąga bezlitośnie, wywołując charakterystyczny symptom „jeszcze jednego razu”.
MINUSY:
 • Oldskulowa, 8-bitowa grafika, do której trzeba się przyzwyczaić.

Mimo, że tytuł gry absolutnie na to nie wskazuje, You Must Build a Boat jest sequelem gry 10000000, która zawojowała rynek gier mobilnych w 2012 roku, zdobywając bardzo wysokie oceny oraz szereg nagród. Mechanika obu gier jest bardzo zbliżona, tak więc ci, którzy zetknęli się już z poprzednią produkcją studia EightyEight Games, zapewne domyślają się z jak niezwykłym koktajlem gatunkowym będą mieć do czynienia i tym razem. Czy można jednak ten sam – nawet bardzo oryginalny koncept – sprzedać ponownie z sukcesem i bez poczucia wtórności? Jeśli dokona się odpowiednio atrakcyjnych i właściwie wyważonych zmian – jak najbardziej można!

Gdyby rozłożyć You Must Bulid a Boat na czynniki pierwsze, nie znaleźlibyśmy w grze zapewne nic specjalnie odkrywczego. Z jednej strony mamy tu solidną dawkę RPG – kontrolowana przez nas postać odwiedza zróżnicowane lokacje, walczy z potworami, zbiera skarby i rozwija swe umiejętności. Na przeciwnym biegunie znajdziemy zaś kolejną wariację na temat gatunku „match 3”, który w ostatnim czasie dosłownie zalewa platformy mobilne oraz serwisy społecznościowe. Całość uzupełniona została elementami strategii oraz platformówki (czy jak kto woli endless runnera). Wszystko razem daje zaś niezwykłą mieszankę wybuchową, która nie pozwala wprost oderwać się sprzed ekranu, uwalniając w graczach symptom tzw. jeszcze jednego razu.

Mimo dość jednoznacznego tytułu, w grze wcale nie chodzi o to, aby zbudować łódź. Owszem, jest to celem samym w sobie, ale z punktu widzenia rozgrywki stanowi raczej dodatek do wielu znacznie ciekawszych czynności. W grze zajmujemy się bowiem głównie wykonywaniem kolejnych misji, poskramianiem potworów, otwieraniem skrzyń i rozwijaniem umiejętności bohatera, a wszystko to wiąże się z wielokrotnym przechodzeniem mini-gier, wymagających zarówno diabelnej zręczności, jak i wysilenia szarych komórek. Wbrew pozorom, całość odznacza się ogromną głębią oraz sporą złożonością i absolutnie nie nadaje się dla casualowych graczy, szukających kilkuminutowego odprężenia w czasie przerwy od pracy czy nauki. Na szczęście twórcy zadbali o to, aby gracze nie byli od razu rzucani na głęboką wodę, a kolejne sekrety mechaniki poznajemy stopniowo w miarę postępów w grze.

Pod względem oprawy You Must Build a Boat zrealizowane zostało w identycznej formie, jak pierwowzór, a grafika gry jest mocno oldskulowa (żeby nie powiedzieć brzydka), tak więc wszyscy zagorzali przeciwnicy „indyków” z 8-bitową grafiką, będą tu mieli nie lada używanie. Postacie złożone są z reguły z co najwyżej kilkunastu pikseli i zanim na dobre oswoimy się z grą, ich rozróżnienie może sprawiać nam pewien problem. Jednak w przeciwieństwie do wielu produkcji, w których oldskulowość jest tylko i wyłącznie zabiegiem stylistycznym, czy też kaprysem twórców, do gry EightyEight Games pixel-artowa grafika pasuje wręcz idealnie, jeszcze bardziej podkreślając jej groteskowy charakter. Przede wszystkim jednak udowadnia, że do stworzenia emocjonującej gry nie potrzebny jest wielki budżet, ani oszałamiająca oprawa graficzna. You Must Build a Boat wygląda jak wygląda, a mimo to chce się w nią grać, grać i grać…

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: mała (do 50 MB)

Gry podobne do You Must Build a Boat

Wymagania wiekowe You Must Build a Boat

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe You Must Build a Boat

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core 2 Duo 1.7 GHz
 • 2 GB RAM
 • karta grafiki 256 MB GeForce 205/Radeon HD 3400 lub lepsza
 • 2 GB HDD
 • Windows 7
 • Rekomendowane:
 • Dual Core 2 GHz
 • 2 GB RAM
 • karta grafiki 256 MB GeForce 205/Radeon HD 3400 lub lepsza
 • 2 GB HDD
 • Windows XP(SP3)
Najlepsze gry mobilne bez mikropłatności (hybrydy match-3 i RPG w stylu Puzzle Questa)
Najlepsze gry mobilne bez mikropłatności (hybrydy match-3 i RPG w stylu Puzzle Questa)

wiadomość25 maja 2016

Dzisiejszy odcinek cyklu omawiającego najlepsze gry mobilne bez mikropłatności postanowiliśmy poświęcić hybrydom gatunków match-3 i RPG. You Must Build a Boat, Hero Emblems i Dungeon Raid to świetne produkcje na dłuuugie godziny.

Najlepsze mobilne gry czerwca (m.in. Hitman: Sniper, Dragon Quest VI i Fallout Shelter)
Najlepsze mobilne gry czerwca (m.in. Hitman: Sniper, Dragon Quest VI i Fallout Shelter)

wiadomość30 czerwca 2015

Omawiamy najlepsze gry mobilne szóstego miesiąca tego roku. Wśród polecanych pozycji znalazły się takie produkcje jak Hitman: Sniper, Dragon Quest VI, Fallout Shelter, Xenowerk, You Must Built A Boat, Geometry Wars 3, Edge of Oblivion 2 czy Final Fantasy Tactics.

You Must Build a Boat - premiera gry logicznej, następcy 10000000
You Must Build a Boat - premiera gry logicznej, następcy 10000000

wiadomość5 czerwca 2015

Na urządzeniach mobilnych i pecetach ukazała się gra logiczna You Must Build a Boat, będąca następcą udanego 10000000.

You Must Build a Boat - następca udanej gry logicznej 10000000 zadebiutuje 4 czerwca
You Must Build a Boat - następca udanej gry logicznej 10000000 zadebiutuje 4 czerwca

wiadomość22 maja 2015

Studio EightyEight Games, znane z udanej gry logicznej typu match-3 10000000, poinformowało, że następca zatytułowany You Must Build a Boat zadebiutuje na urządzeniach mobilnych z systemami Android oraz iOS już 4 czerwca. Produkcja trafi też na komputery osobiste.

iOS
AND
PC