Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikLogiczneiOSPCAND
Okładka You Must Build a Boat (AND)
OkładkaYou Must Build a Boat (AND)

You Must Build a Boat

Mobilna gra logiczna typu match-3 z elementami RPG, będąca następcą udanego 10000000. Głównym celem w You Must Build a Boat jest, jak wskazuje tytuł, zbudowanie łodzi, która stanie się domem dla głównego bohatera, jego towarzyszy oraz złapanych przez niego potworów.

Logiczne | elementy RPG | 2D | połącz trzy elementy

Kolekcja gier
Obserwuj grę

You Must Build a Boat Premiera

4cze2015

PC AND iOS

Gry podobne do You Must Build a Boat

Puzzle Quest 2

Candy Crush Jelly Saga

Best Fiends

You Must Build a Boat jest grą logiczną typu match-3 z elementami RPG, przeznaczoną na komputery osobiste. Produkcja jest dziełem niezależnego studia EightyEight Games. Mamy tu do czynienia z następcą udanego 10000000, wydanego trzy lata wcześniej na tych samych platformach sprzętowych. Początkowo You Must Build a Boat było planowane jako aktualizacja do wspomnianego tytułu, ale rozrosło się do tego stopnia, że autorzy postanowili przemianować je na samodzielną grę.

You Must Build a Boat nie odbiega za bardzo od tego, co znamy z 10000000. W trakcie kampanii bohater przemierza lochy i krainy w poszukiwaniu skarbów, a przeszkadzają mu w tym rozmaici przeciwnicy. Ciosy wyprowadzamy, łącząc ze sobą odpowiednie ikony – w podobny sposób korzystamy z tarczy, aktywujemy ataki magiczne, omijamy pułapki i otwieramy skrzynie z kosztownościami.

Decyzja o przerobieniu aktualizacji do 10000000 w samodzielną grę nie wzięła się jednak znikąd. Tym razem celem rozgrywki jest – jak zresztą wskazuje sam tytuł – wybudowanie łodzi, która stanie się domem nie tylko dla bohatera, ale też złapanych przez niego potworów i najemnych herosów, pomagających mu w walce. Rozgrywkę rozpoczynamy w ledwie unoszącej się na falach, starej łajbie. Z czasem zdobędziemy fundusze, które pozwolą przeobrazić statek w pełen wygód okręt, czyniący poszukiwania skarbów i artefaktów wyjątkowo przyjemnym zajęciem.

W zakresie szaty graficznej nie wprowadzono większych zmian w stosunku do utrzymanego w dwuwymiarowej stylistyce retro 10000000.

Minirecenzja You Must Build a Boat – wybuchowy miks gatunkowy o niezwykłej głębi

PLUSY:
 • Niezwykłe połączenie kilku gatunków gier, dające prawdziwą mieszankę wybuchową;
 • Wbrew pozorom odznacza się sporą głębią i złożonością rozgrywki;
 • Wciąga bezlitośnie, wywołując charakterystyczny symptom „jeszcze jednego razu”.
MINUSY:
 • Oldskulowa, 8-bitowa grafika, do której trzeba się przyzwyczaić.

Mimo, że tytuł gry absolutnie na to nie wskazuje, You Must Build a Boat jest sequelem gry 10000000, która zawojowała rynek gier mobilnych w 2012 roku, zdobywając bardzo wysokie oceny oraz szereg nagród. Mechanika obu gier jest bardzo zbliżona, tak więc ci, którzy zetknęli się już z poprzednią produkcją studia EightyEight Games, zapewne domyślają się z jak niezwykłym koktajlem gatunkowym będą mieć do czynienia i tym razem. Czy można jednak ten sam – nawet bardzo oryginalny koncept – sprzedać ponownie z sukcesem i bez poczucia wtórności? Jeśli dokona się odpowiednio atrakcyjnych i właściwie wyważonych zmian – jak najbardziej można!

Gdyby rozłożyć You Must Bulid a Boat na czynniki pierwsze, nie znaleźlibyśmy w grze zapewne nic specjalnie odkrywczego. Z jednej strony mamy tu solidną dawkę RPG – kontrolowana przez nas postać odwiedza zróżnicowane lokacje, walczy z potworami, zbiera skarby i rozwija swe umiejętności. Na przeciwnym biegunie znajdziemy zaś kolejną wariację na temat gatunku „match 3”, który w ostatnim czasie dosłownie zalewa platformy mobilne oraz serwisy społecznościowe. Całość uzupełniona została elementami strategii oraz platformówki (czy jak kto woli endless runnera). Wszystko razem daje zaś niezwykłą mieszankę wybuchową, która nie pozwala wprost oderwać się sprzed ekranu, uwalniając w graczach symptom tzw. jeszcze jednego razu.

Mimo dość jednoznacznego tytułu, w grze wcale nie chodzi o to, aby zbudować łódź. Owszem, jest to celem samym w sobie, ale z punktu widzenia rozgrywki stanowi raczej dodatek do wielu znacznie ciekawszych czynności. W grze zajmujemy się bowiem głównie wykonywaniem kolejnych misji, poskramianiem potworów, otwieraniem skrzyń i rozwijaniem umiejętności bohatera, a wszystko to wiąże się z wielokrotnym przechodzeniem mini-gier, wymagających zarówno diabelnej zręczności, jak i wysilenia szarych komórek. Wbrew pozorom, całość odznacza się ogromną głębią oraz sporą złożonością i absolutnie nie nadaje się dla casualowych graczy, szukających kilkuminutowego odprężenia w czasie przerwy od pracy czy nauki. Na szczęście twórcy zadbali o to, aby gracze nie byli od razu rzucani na głęboką wodę, a kolejne sekrety mechaniki poznajemy stopniowo w miarę postępów w grze.

Pod względem oprawy You Must Build a Boat zrealizowane zostało w identycznej formie, jak pierwowzór, a grafika gry jest mocno oldskulowa (żeby nie powiedzieć brzydka), tak więc wszyscy zagorzali przeciwnicy „indyków” z 8-bitową grafiką, będą tu mieli nie lada używanie. Postacie złożone są z reguły z co najwyżej kilkunastu pikseli i zanim na dobre oswoimy się z grą, ich rozróżnienie może sprawiać nam pewien problem. Jednak w przeciwieństwie do wielu produkcji, w których oldskulowość jest tylko i wyłącznie zabiegiem stylistycznym, czy też kaprysem twórców, do gry EightyEight Games pixel-artowa grafika pasuje wręcz idealnie, jeszcze bardziej podkreślając jej groteskowy charakter. Przede wszystkim jednak udowadnia, że do stworzenia emocjonującej gry nie potrzebny jest wielki budżet, ani oszałamiająca oprawa graficzna. You Must Build a Boat wygląda jak wygląda, a mimo to chce się w nią grać, grać i grać…

Ostatnia modyfikacja 9 czerwca 2015

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: mała (do 50 MB)

Wymagania wiekowe You Must Build a Boat: Odpowiednia dla każdego wieku.

You Must Build a Boat Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core 2 Duo 1.7 GHz
 • 2 GB RAM
 • karta grafiki 256 MB GeForce 205/Radeon HD 3400 lub lepsza
 • 2 GB HDD
 • Windows 7
 • Zalecane:
 • Dual Core 2 GHz
 • 2 GB RAM
 • karta grafiki 256 MB GeForce 205/Radeon HD 3400 lub lepsza
 • 2 GB HDD
 • Windows XP(SP3)
iOS
AND
PC