Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 25 maja 2016, 10:20

autor: Adrian Werner

Najlepsze gry mobilne bez mikropłatności (hybrydy match-3 i RPG w stylu Puzzle Questa)

Dzisiejszy odcinek cyklu omawiającego najlepsze gry mobilne bez mikropłatności postanowiliśmy poświęcić hybrydom gatunków match-3 i RPG. You Must Build a Boat, Hero Emblems i Dungeon Raid to świetne produkcje na dłuuugie godziny.

W kolejnym odcinku naszego cyklu omawiającego najlepsze mobilne produkcje pozbawione mikropłatności postanowiliśmy zająć się tytułami łączącymi mechanizmy gier logicznych typu match-3 z elementami RPG. Ta kategoria jest niezwykle popularna na smartfonach i tabletach, ale jest równocześnie kompletnie zdominowana przez model free-to-play. Osoby tolerujące jedynie produkcje premium mimo wszystko mogą zagrać w kilka interesujących pozycji tego typu.

You Must Build a Boat

Zaczynamy od You Must Build a Boat. Jest to następca udanego 10000000 i pod każdym względem przewyższa swojego poprzednika. Wcielamy się w bohatera, który otrzymuje skromną łódkę i jego zadaniem jest przeobrażenie jej w olbrzymią arkę, tak aby stała się domem nie tylko dla bohatera, ale też złapanych przez niego potworów i najemnych herosów, pomagających mu w walce.

Potrzebne surowce i sprzymierzeńców zdobywamy przemierzając lochy i krainy w poszukiwaniu skarbów. Po drodze napotykamy oczywiście masę wrogów, a walka z nimi została zrealizowana w formie znanej z gier logicznych match-3. Zarówno ataki, jak i korzystanie z tarczy czy aktywacje zaklęć wykonujemy manipulując ikonami wrzuconymi na planszę z 48 polami, tak aby tworzyć ciągi przynajmniej trzech tego samego typu. Autorzy nie zapomnieli także o systemie rozwoju bohatera.

You Must Build a Boat to mocno nietypowy przedstawiciel swojej kategorii – gra jest bardzo trudna i zaskakująco złożona. Nie jest to propozycja dla osób szukających prostej zabawy, ale gracze pragnący większej głębi poczują się tutaj jak w domu.

You Must Build a Boat w App Store (14 PLN)

You Must Build a Boat w Google Play (16 PLN)

Hero Emblems

Mniejszy poziom skomplikowania prezentuje Hero Emblems. Ta gra również łączy mechanizmy match-3 w postaci tworzenia kombinacji minimum trzech symboli tego samego rodzaju z elementami RPG, ale koncentruje się głównie na turowych bitwach. Za pomocą ciągów symboli aktywujemy techniki obronne i umiejętności specjalne oraz leczymy bohaterów. Autorzy opracowali bogaty bestiariusz, gdzie każdy typ wroga ma własne słabe strony, których sprawne wykorzystywanie jest często kluczem do zwycięstwa.

Kampania oferuje dosyć standardowy scenariusz, w którym musimy powstrzymać inwazję sił ciemności na krainę fantasy. Sekcje fabularne zapewniają jednak miły odpoczynek od łamigłówek, podobnie jak możliwość zwiedzania świata, prowadzenia rozmów i rozwijania bohaterów.

Hero Emblems w App Store (4 PLN)

Dungeon Raid

Ostatnią produkcją, którą chcemy polecić jest Dungeon Raid. Ta pozycja najmocniej kładzie nacisk na mechanizmy match-3, a elementy RPG stanowią jedynie mały, choć przyjemny dodatek. Fabuła jest szczątkowa – wcielamy się w bohatera, który trafia do pełnego potworów lochu i jego zadaniem jest dotarcie do końca labiryntu.

Zabawa w całości nastawiona jest na tworzenie kombinacji minimum trzech symboli tego samego rodzaju, co pozwala wykonywać wszystkie czynności podczas bitew. Istotną rolę odgrywa rozbudowany system rozwoju bohatera. Gra oferuje sporo swobody przy ulepszaniu umiejętności herosa oraz bogaty wybór coraz lepszego ekwipunku.

Jeśli szukacie dopracowanej hybrydy, która położy nacisk przede wszystkim na zabawę w match-3, to z tego przeglądu Dungeon Raid będzie najlepszą propozycją.

Dungeon Raid w App Store (4 PLN)

Dungeon Raid w Google Play (3 PLN)

Poprzednie odsłony cyklu: