Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikLogiczneANDiOS
Okładka Best Fiends (AND)
OkładkaBest Fiends (AND)

Best Fiends

Best Fiends jest rozbudowaną grą logiczną typu „połącz trzy elementy”, która posiada również pewne cechy charakterystyczne dla produkcji RPG. W dziele studia Seriously dowodzimy grupą wesołych robaczków, starając się uwolnić porwane rodziny naszych podopiecznych.

Logiczne | zagraj za darmo | elementy RPG | połącz trzy elementy

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Best Fiends Premiera

20sie2014

iOS

10gru2014

AND

producent: Seriously wydawca: Seriously

Gry podobne do Best Fiends

Puzzle Quest 2

Pokemon Cafe Mix

Bejeweled 2

Best Fiends to wydana na Androida produkcja studia Seriously, posiadającego swoje biura w Los Angeles oraz Helsinkach. Gra na pierwszy rzut oka jest standardowym przedstawicielem gatunku „połącz trzy elementy”, lecz wyróżnia się implementacją pewnych rozwiązań znanych z gier RPG, a mianowicie tworzenia oraz rozwijania drużyny.

Fabuła gry przenosi nas do świata Minutia zamieszkanego przez małe, pocieszne stworki. Niestety harmonia życia na planecie zostaje zakłócona przez uderzenie meteorytu w górę Boom. W wyniku tego zdarzenia dziwna siła zaczyna zamieniać mieszkańców planety w złoczyńców, którzy porywają rodziny naszych podopiecznych. By ich odbić, nasi weseli bohaterowie muszą urosnąć, nabrać doświadczenia oraz przebić się przez rzesze zbirów pilnujących drogi do Mount Boom.

Autorzy pełnymi garściami czerpią z rozwiązań stosowanych w tego typu grach – są więc bomby zmiany kolorów i inne ułatwienia bądź utrudnienia. Wśród wspomnianych elementów RPG najważniejszym jest rozwój postaci podobny trochę do ewolucji znanych z serii Pokemon. Jak to zwykle bywa w produkcjach free-to-play, również w Best Fiends zawarty został system mikropłatności, mający na celu ułatwienie oraz przyśpieszenie zdobywania kolejnych poziomów.

Graficznie produkcja studia Seriously prezentuje się dość przyzwoicie, a to dzięki połączeniu elementów dwuwymiarowych z trójwymiarowymi. Kolorystyka gry może kojarzyć się ze sklepem ze słodyczami, stanowi więc dobre dopełnienie tej wesołej gry.

Minirecenzja Best Fiends – insekty także mają swoje match-3

PLUSY:
  1. Zabawna i wciągająca rozgrywka łącząca mechanikę match-3 z prostym RPG;
  2. Ciekawe starcia z bossami, podczas których liczy się odpowiednia taktyka, silni bohaterowie i trochę szczęścia.
MINUSY:
  1. Od 50 etapu wzwyż mikropłatności poważnie dają o sobie znać;
  2. Wszystkie elementy rozgrywki widzieliśmy już w innych grach, więc tytuł nie zaskakuje absolutnie niczym.

Cześć użytkowników tabletów i smartfonów na sam dźwięk wyrażenia „match-3” dostaje szału. Ogromny sukces Candy Crush Saga sprawił bowiem, że rynek zalały rozmaitej maści klony tej produkcji. Pozytywną stroną tego szału jest wkroczenie układanek do innych gatunków. Dziś już na przykład nikogo nie dziwią tytuły RPG z mechaniką walki opierającą się na łączeniu elementów i właśnie jedną z takich produkcji jest Best Fiends.

Tytuł nie ma nic wspólnego z poważnymi role-play’ami, gdyż jest to uniwersalna aplikacja, w którą mogą grać nawet najmłodsi. W produkcji kierujemy bowiem różnymi insektami walczącymi ze ślimakami przemienionymi w agresywne istoty w wyniku uderzenia meteorytu. Nasi wrogowie dodatkowo porwali niektóre stworzonka, więc musimy czym prędzej pomóc naszym kamratom.

Zabawa, jak to w przypadku układanek match-3, polega na łączeniu przynajmniej trzech takich samych elementów. W ten sposób zadajemy obrażenia pojawiającym się na górze ekranu przeciwnikom. Sama walka z wrogami to jedno, ale oprócz tego na kolejnych poziomach musimy rozwalać skrzynie, zbierać wyznaczone elementy, borykać się z małymi ślimakami wypluwanymi przez bossów itd.

Podczas zabawy zdobywamy punkty, które przeznaczamy na rozwój herosów. Maksymalnie do walki możemy wystawić pięć robaczków, ale podczas zabawy zdobywamy ich dużo więcej. Levelowanie herosów jest o tyle ważne, że w późniejszym czasie rozgrywka staje się dość trudna, gdyż, jak w innych układankach match-3, na wykonywanie poszczególnych zadań mamy określoną liczbę ruchów, których później po prostu brakuje. Tak czy siak nasi podopieczni stają się silniejsi, a dodatkowo zmienia się ich wygląd.

Rozgrywka w Best Fiends jest przyjemna, okraszona całkiem niezłą oprawą graficzną i dobrym udźwiękowieniem. System energii i mikropłatności w późniejszym czasie potrafi jednak mocno utrudnić rozgrywkę (do wyboru mamy albo mozolne farmienie doświadczenia, albo wydawanie pieniędzy), a poza tym gra nie posiada żadnych wyjątkowych elementów. Mimo wszystko w praniu sprawdza się dobrze i jeżeli wykażecie się odrobiną cierpliwości, to tytuł zapewni Wam przynajmniej kilka godzin porządnej rozrywki.

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Wymagania wiekowe Best Fiends: Odpowiednia dla każdego wieku.

iOS
AND