Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowePCXONESwitchPS4
Okładka Yoku's Island Express (PC)
OkładkaYoku's Island Express (PC)

Yoku's Island Express

Oryginalna hybryda platformówki oraz produkcji typu metroidvania, za której powstanie odpowiada niewielkie szwedzkie studio Villa Gorilla. Akcja Yoku's Island Express rozgrywa się na wyspie Mokumana, na którą trafia główny bohater – sympatyczny chrząszcz.

Zręcznościowe | pinball | platformówki | bajki | metroidvania | elementy przygodowe | Xbox Game Pass | EA Play

Yoku's Island Express Premiera

29maj2018

PC PS4 XONE Switch

Gry podobne do Yoku's Island Express

Gibbon: Beyond the Trees

Ori and the Blind Forest

Webbed

Yoku's Island Express jest oryginalną hybrydą gatunkową, łączącą elementy charakterystyczne dla platformówek oraz produkcji typu metroidvania. Za jej stworzenie odpowiada niewielkie szwedzkie studio Villa Gorilla, a źródeł inspiracji dla deweloperów należy doszukiwać się w dziełach wytwórni studia Ghibli. Tytuł został wydany między innymi na platformie PC, PS4 itd..

Fabuła

Akcja Yoku's Island Express rozgrywa się na wyspie Mokumana, na którą trafia główny bohater – sympatyczny chrząszcz. Protagonista zamierza zatrudnić się tutaj w roli nowego listonosza, jednakże szybko natrafia na ślad poważnej intrygi – starożytne bóstwo, które sprawowało opiekę nad krainą, zostało uwięzione w pełnym koszmarów śnie, co zaowocowało rozmaitymi katastrofami naturalnymi, takimi jak trzęsienia ziemi i burze. Od tej pory zadaniem owada jest znalezienie sposobu na przebudzenie śpiącego opiekuna, a tym samym przywrócenie dawnego ładu i porządku.

Mechanika

W Yoku's Island Express na platformie PC, PS4 itd. akcja prezentowana jest w perspektywie bocznej. U podstaw rozgrywki leżą elementy platformowe, a zatem eksploracja otoczenia, przeskakiwanie z platformy na platformę, unikanie wszechobecnych pułapek, eliminacja nierzadko przerośniętych oponentów, a także kolekcjonowanie cennych przedmiotów. W toku przygody przychodzi nam również wykonywać rozmaite zadania zlecane przez postacie niezależne, polegające choćby na nakarmieniu przymierających głodem lemurów czy na usunięciu zagrożenia w postaci eksplodujących węży.

Tym jednak, co wyróżnia Yoku's Island Express na tle innych produkcji tego typu, są aspekty mechaniki zaczerpnięte z pinballa. Żuczek toczy przed sobą kulkę, dzięki której odbija się od wkomponowanych w otoczenie flipperów. W ten sposób może na przykład błyskawicznie nabierać prędkości czy skakać na duże wysokości i dostawać się w trudno dostępne miejsca. Warto nadmienić, że na modłę tzw. metroidvanii świat ma otwartą strukturę, jednak dotarcie do wielu lokacji wymaga posiadania odpowiedniego ekwipunku lub nauczenia się konkretnych zdolności. Sprawia to, że zabawa ma nieliniowy charakter, a zjawisko backtrackingu, które zazwyczaj jest postrzegane jako wada, łączy się tu z możliwością zdobycia wartościowych łupów.

Kwestie techniczne

Yoku’s Island Express cechuje się niebywale przyjemną dla oka, ręcznie rysowaną oprawą graficzną, zrealizowaną w kreskówkowej konwencji. Barwne lokacje zamieszkane są przez doskonale animowane zwierzaki, a wszystko to budzi jednoznaczne skojarzenia z twórczością wspomnianego powyżej, japońskiego studia filmów animowanych.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 7,9 / 10 na podstawie 29 głosów czytelników.

Yoku's Island Express cena w dniu premiery: 71,99 PLN

Klasyfikacja PEGI Yoku's Island Express

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Yoku's Island Express Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • 2 GB RAM
  • 3 GB HDD
  • Windows 7
PC
PS4
XONE
Switch