Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikWyścigiPS3
Okładka WipEout HD (PS3)

WipEout HD PS3

Odświeżona odsłona niezwykle popularnej futurystycznej gry wyścigowej. Zasiadamy za sterami ciekawie zaprojektowanych latających poduszkowców, ścigając się na wymagających trasach.

Wyścigi | science fiction | obraz w 3D | funkcje cross-platform | podzielony/wspólny ekran | tytuły ekskluzywne PlayStation

Sony PlayStation 3
Okładka WipEout HD (PS3)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PS3:

1grudnia2007

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Wipeout HD jest kolejną odsłoną jednej z najpopularniejszej serii futurystycznych gier wyścigowych. Cykl ten zapoczątkowany został jeszcze na pierwszej generacji konsoli PlayStation. Kolejne tytuły trafiały na różne platformy sprzętowe firmy Sony, między innymi handhelda PSP. Opisywana ścigałka jest pierwszym produktem z tej serii, który zdecydowano się przygotować wyłącznie z myślą o posiadaczach PlayStation 3. Oznacza to oczywiście wyjątkowo szczegółową grafikę. Nie zrezygnowano też z pozostałych szczególnych cech tej serii, między innymi poczucia ogromnych prędkości, z którymi przemieszczają się nowocześnie zaprojektowane i unoszące się nad trasą maszyny.

Jednym z głównych atutów omawianej gry wyścigowej są oczywiście bardzo ciekawie zaprojektowane trasy, na których rozgrywane są wyścigi. Tory wypełnione są bardzo ciasnymi zakrętami, czy też licznymi skoczniami, które należy pokonywać z zachowaniem dużej ostrożności. Podobnie jak w przypadku wcześniej wydanych tytułów z serii Wipeout, możemy także liczyć na to, iż każda z tras w pewnym momencie rozgałęzi się, przy czym jeden z wariantów oferuje prostszą, a drugi trudniejszą drogą do celu. Tory zloaklizowano głównie wewnątrz nowoczesnych fabryk, czy wokół futurystycznych miast. W ramach ciekawostki warto też dodać, iż niektóre z zawartych tras pojawiały się już w poprzednich odsłonach cyklu Wipeout. Mowa tu między innymi o torze Chenghou Project, znanym z gry Wipeout Pure.

Do naszej dyspozycji oddano kilkanaście środków transportu. Futurystyczne poduszkowce różnią się pomiędzy sobą nie tylko wyglądem, ale i parametrami. Niektóre maszyny lepiej sprawdzają się na odcinkach z dużą ilością prostych, inne stworzono z myślą o pokonywaniu ciasnych zakrętów. W grze nie zabrakło też oczywiście różnorakich środków zagłady, niezbędnych do eliminowania konkurentów. Mowa tu między innymi o działkach maszynowych, laserach, czy rakietach. Możemy także zbierać tarcze i turbodoładowania. Ponadto na trasie znajdują się znane z innych gier z tej serii charakterystyczne strefy. Najeżdżając na nie, możemy na przykład spowodować, iż sterowany bolid zdecydowanie przyśpieszy.

Wipeout HD, podobnie jak jego poprzednicy, jest stosunkowo trudną produkcją. Wymagane jest przede wszystkim dokładne poznanie każdej z tras, gdyż bywają one dość wąskie i obfitują w wiele zdradliwych nawrotów. Sterowanie może odbywać się w klasyczny sposób lub z wykorzystaniem żyroskopowych funkcji kontrolera SixAxis. Oprawa wizualna gry prezentuje bardzo wysoki poziom wykonania. Tyczy się to w szczególności bardzo zróżnicowanego i świetnie animowanego otoczenia tras. Producent zadbał też o zagrzewający do szybszej jazdy soundtrack.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / podzielony ekran    

Nośnik: 1 BD

Ocena czytelników: 8,1 / 10 na podstawie 145 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8.6 / 10 na podstawie 8 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI WipEout HD

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.
WipEout: Omega Collection ukaże się latem 2017 roku
WipEout: Omega Collection ukaże się latem 2017 roku

wiadomość3 grudnia 2016

Firma Sony zapowiedziała WipEout: Omega Collection - pakiet gier WipEout HD wraz z dodatkiem Fury z konsoli PlayStation 3 oraz WipEout 2048 z PlayStation Vita. Składanka zadebiutuje latem 2017 roku na PlayStation 4.

Sony o interakcji między PlayStation Vita oraz Playstation 3

wiadomość3 sierpnia 2011

W czasie Develop Conference 2011 Sony ujawniło szereg informacji dotyczących nowych funkcji konsoli PlayStation Vita, dotyczących między innymi współpracy z PlayStation 3 oraz platformą PSN. Na specjalnym pokazie przedstawiono także możliwości rozgrywki multiplatformowej.

PlayStation 3 z pierwszymi grami 3D
PlayStation 3 z pierwszymi grami 3D

wiadomość10 czerwca 2010

Firma Sony potwierdziła, że dzisiaj w ofercie PlayStation Network pojawią się pierwsze tytuły robiące użytek ze stereoskopowego efektu 3D, wprowadzonego do PlayStation 3 w ramach kwietniowej aktualizacji systemu operacyjnego konsoli.

Wieści ze świata (Final Fantasy VII, Epic Mickey, Darkness Within 2) 1/06/10
Wieści ze świata (Final Fantasy VII, Epic Mickey, Darkness Within 2) 1/06/10

wiadomość1 czerwca 2010

„Wieści ze świata” to codzienna porcja krótkich wiadomości. Dzisiaj piszemy m.in. o wznowieniu Final Fantasy VII, nowym stylu graficznym Epic Mickey, problemach z ekranizacją Hobbita, dwóch milionach egzemplarzy iPada, a także premierze przygodówki Darkness Within 2. Zapraszamy do lektury.

O wpływie stereoskopowego 3D na oprawę graficzną gier na PlayStation 3
O wpływie stereoskopowego 3D na oprawę graficzną gier na PlayStation 3

wiadomość25 kwietnia 2010

Na łamach brytyjskiego serwisu Eurogamer zamieszczony został interesujący artykuł na temat wsparcia dla technologii 3D, zawartego w ostatniej aktualizacji firmware konsoli PlayStation 3. Jego autor poinformował, że aktywacja tej funkcji wpłynie bezpośrednio na obniżenie jakości oraz płynności oprawy graficznej wspierających ją gier.