Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikWyścigiPS3
Okładka WipEout HD (PS3)
OkładkaWipEout HD (PS3)

WipEout HD PS3

Odświeżona odsłona niezwykle popularnej futurystycznej gry wyścigowej. Zasiadamy za sterami ciekawie zaprojektowanych latających poduszkowców, ścigając się na wymagających trasach.

Wyścigi | science fiction | obraz w 3D | funkcje cross-platform | podzielony/wspólny ekran | tytuły ekskluzywne PlayStation

Kolekcja gier
Obserwuj grę

WipEout HD Premiera PS3

1grudnia2007

producent: Sony Interactive Entertainment wydawca: Sony Interactive Entertainment

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Wipeout HD jest kolejną odsłoną jednej z najpopularniejszej serii futurystycznych gier wyścigowych. Cykl ten zapoczątkowany został jeszcze na pierwszej generacji konsoli PlayStation. Kolejne tytuły trafiały na różne platformy sprzętowe firmy Sony, między innymi handhelda PSP. Opisywana ścigałka jest pierwszym produktem z tej serii, który zdecydowano się przygotować wyłącznie z myślą o posiadaczach PlayStation 3. Oznacza to oczywiście wyjątkowo szczegółową grafikę. Nie zrezygnowano też z pozostałych szczególnych cech tej serii, między innymi poczucia ogromnych prędkości, z którymi przemieszczają się nowocześnie zaprojektowane i unoszące się nad trasą maszyny.

Jednym z głównych atutów omawianej gry wyścigowej są oczywiście bardzo ciekawie zaprojektowane trasy, na których rozgrywane są wyścigi. Tory wypełnione są bardzo ciasnymi zakrętami, czy też licznymi skoczniami, które należy pokonywać z zachowaniem dużej ostrożności. Podobnie jak w przypadku wcześniej wydanych tytułów z serii Wipeout, możemy także liczyć na to, iż każda z tras w pewnym momencie rozgałęzi się, przy czym jeden z wariantów oferuje prostszą, a drugi trudniejszą drogą do celu. Tory zloaklizowano głównie wewnątrz nowoczesnych fabryk, czy wokół futurystycznych miast. W ramach ciekawostki warto też dodać, iż niektóre z zawartych tras pojawiały się już w poprzednich odsłonach cyklu Wipeout. Mowa tu między innymi o torze Chenghou Project, znanym z gry Wipeout Pure.

Do naszej dyspozycji oddano kilkanaście środków transportu. Futurystyczne poduszkowce różnią się pomiędzy sobą nie tylko wyglądem, ale i parametrami. Niektóre maszyny lepiej sprawdzają się na odcinkach z dużą ilością prostych, inne stworzono z myślą o pokonywaniu ciasnych zakrętów. W grze nie zabrakło też oczywiście różnorakich środków zagłady, niezbędnych do eliminowania konkurentów. Mowa tu między innymi o działkach maszynowych, laserach, czy rakietach. Możemy także zbierać tarcze i turbodoładowania. Ponadto na trasie znajdują się znane z innych gier z tej serii charakterystyczne strefy. Najeżdżając na nie, możemy na przykład spowodować, iż sterowany bolid zdecydowanie przyśpieszy.

Wipeout HD, podobnie jak jego poprzednicy, jest stosunkowo trudną produkcją. Wymagane jest przede wszystkim dokładne poznanie każdej z tras, gdyż bywają one dość wąskie i obfitują w wiele zdradliwych nawrotów. Sterowanie może odbywać się w klasyczny sposób lub z wykorzystaniem żyroskopowych funkcji kontrolera SixAxis. Oprawa wizualna gry prezentuje bardzo wysoki poziom wykonania. Tyczy się to w szczególności bardzo zróżnicowanego i świetnie animowanego otoczenia tras. Producent zadbał też o zagrzewający do szybszej jazdy soundtrack.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / podzielony ekran  

Nośnik: 1 BD

Ocena użytkowników: 8,1 / 10 na podstawie 146 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8.6 / 10 na podstawie 8 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI WipEout HD

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.