Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSymulacjePS1PC
Okładka Wing Commander IV: The Price of Freedom (PS1)

Wing Commander IV: The Price of Freedom

Czwarta odsłona słynnej kosmicznej sagi, która łączy elementy typowe dla strzelanin FPP i przygodówek. Tytuł ponownie wyróżniają efektownie zrealizowane scenki przerywnikowe z udziałem prawdziwych aktorów.

Symulacje | FPP | science fiction | symulator kosmiczny | kosmiczne

Okładka Wing Commander IV: The Price of Freedom (PS1)

producent: Origin Systems

data premiery gry:

21maj1996

PC

14maj1997

PS1

Kontynuująca historię opowiedzianą w trzech poprzednich częściach cyklu produkcja studia Origin Systems. Wing Commander IV: The Price of Freedom przeplata sekwencje przygodowe, w których gracz musi właściwie prowadzić rozmowy z napotkanymi osobami, z misjami za sterami myśliwca.

Fabuła

Od zakończenia długiego i krwawego konfliktu zbrojnego pomiędzy ludźmi, a kotopodobną rasą Kilrathi minęło wiele lat. Galaktyka pogrążona jest w chaosie. Bohater wojenny, pułkownik Christopher „Maverick” Blair, odszedł na emeryturę i stara się ułożyć sobie życie na nowo. Spokój jednak nie jest mu dany. Wkrótce zostaje przywrócony do służby przez admirała Tolwyna, który przydziela mu pod opiekę jedną z ważnych jednostek. Nie mija wiele czasu, nim Blair znowu zyskuje szansę, by wykazać się umiejętnościami dowodzenia i pilotażu. Od jego działań zależy przyszłość galaktyki stojącej na krawędzi kolejnej wojny.

Mechanika

Wing Commander IV: The Price of Freedom to interaktywny film z prawdziwymi aktorami, w którym twórcy połączyli elementy typowe dla pierwszoosobowych, trójwymiarowych strzelanek kosmicznych i gier przygodowych. Przywrócony do służby porucznik Blair ma do wykonania trzynaście misji o zróżnicowanych celach, podczas których musi ratować sojuszników, niszczyć wrogie oddziały oraz badać nieznane rejony w poszukiwaniu cennych informacji. Przed każdą misją może wybrać najlepiej odpowiadający wyzwaniu pojazd, dobrać wyposażenie i skrzydłowych, którzy będą mu towarzyszyć podczas lotu. Ci ostatni opisani są szeregiem statystyk, które wpływają na ich zachowanie ze sterami myśliwca.

W czwartej odsłonie sagi znacznie rozbudowano sekwencje przygodowe, w których gracze rozmawiają z członkami załogami i napotkanymi NPC-ami. Każda wybrana opcja dialogowa może mieć istotny wpływ na dalszą część opowieści. Decyzje wpływają na morale kompanów i ich zaufanie do Blaira, przebieg kolejnych misji, a czasami mogą nawet zmieniać zakończenie.

Kwestie techniczne

Produkcja Origin Systems została przygotowana z podobnym rozmachem jak poprzedniczki. We wstawkach filmowych wystąpili uznani aktorzy kinowi, jak Mark Hamill, John Rhys-Davies, Tom Wilson i Malcolm McDowell. Usprawnieniu uległ też silnik gry, który umożliwił m.in. stworzenie bardziej szczegółowych, atrakcyjnych wizualnie modelów statków.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 6,5 / 10 na podstawie 209 głosów czytelników.

Gry podobne do Wing Commander IV: The Price of Freedom

Wymagania wiekowe Wing Commander IV: The Price of Freedom

12+

Wymagania sprzętowe Wing Commander IV: The Price of Freedom

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium 166MHz
  • 32MB RAM
Wing Commander Saga: The Darkest Dawn – fani wypuścili darmową kontynuację klasycznej serii
Wing Commander Saga: The Darkest Dawn – fani wypuścili darmową kontynuację klasycznej serii

wiadomość23 marca 2012

Fani klasycznej serii Wing Commander przygotowali jej nieoficjalną kontynuację, którą można pobrać za darmo. W Wing Commander Saga: The Darkest Dawn ponownie zasiadamy za sterami myśliwców, aby zmierzyć się z rasą Kilrathi. Prace nad tym projektem trwały aż 10 lat.

Electronic Arts zabiera się za stare marki?

wiadomość11 sierpnia 2009

W lipcu zastanawialiśmy się, czy Electronic Arts powróci do marek studia Bullfrog. Harvey Elliott z EA Bright Light mówił wtedy, że chętnie zabrałby się za takie projekty, bo dzieła firmy założonej przez Petera Molyneux były wybitne. Jeden z blogów zauważył właśnie wnioski patentowe złożone przez wydawcę i obejmujące nazwy Populous, Theme Park, Wing Commander oraz Road Rash.

Wing Commander Arena latem 2007 roku
Wing Commander Arena latem 2007 roku

wiadomość23 lutego 2007

Zgodnie z tym, co napisaliśmy wczoraj w oparciu o zakulisowe doniesienia, korporacja Electronic Arts wskrzesza słynną markę Wing Commander. Dziś wiadomo już oficjalnie, że zmierzająca ku konsoli Xbox 360 gra pt. Wing Commander Arena ujrzy światło dzienne latem bieżącego roku i będzie rozprowadzana drogą elektroniczną za pośrednictwem Xbox Live Arcade.

Marka Wing Commander wkrótce triumfalnie powróci dzięki konsoli Xbox 360?

wiadomość22 lutego 2007

Baza danych organizacji Entertainment Software Rating Board, zajmującej się kategoryzowaniem wiekowym gier, wielokrotnie dostarczała nam pierwszych informacji na temat nowych pozycji elektroniczno-rozrywkowych, jeszcze przed oficjalnymi zapowiedziami producentów. Tak było ostatnio z Grand Theft Auto: Vice City Stories dla PlayStation 2, a teraz jest z Wing Commander Arena dla Xboxa 360.

Origin - koniec legendy ?

wiadomość24 lutego 2004

Crusader, Privateer 2 ale przede wszystkim znakomite serie Ultima oraz Wing Commander zapisały się na zawsze złotymi literami w sercach ich fanów. Są to gry, które można powiedzieć weszły już do panteonu znakomitych tytułów a stworzone zostały przez firmę Origin. Niestety, wygląda na to, iż do obecnej sytuacji Origin można zastosować powiedzenie "Źle się dzieje w państwie duńskim".

PC
PS1