Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCXSXSwitchPS5
Okładka Tormented Souls (PC)

Tormented Souls

Przygodowa gra akcji typu TPP, silnie inspirowana takimi klasycznymi survival horrorami, jak Resident Evil czy Alone in the Dark. Za produkcję Tormented Souls odpowiada niezależne studio Dual Effect z Chile.

Akcji | TPP | survival horror | horror | elementy logiczne | indie | przygodowe gry akcji

Okładka Tormented Souls (PC)

data premiery gry:

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Tormented Souls to przygodowa gra akcji, utrzymana w klimatach klasycznego survival horroru, w której akcja prowadzona jest z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Tytuł stylem mocno nawiązuje do takich klasyków, jak Resident Evil, Silent Hill czy Alone in the Dark, zachowując elementy, które przyczyniły się do popularności wymienionych produkcji. Doczekał się jednak pewnych udoskonaleń – kamera jest bardziej dynamiczna a schemat sterowania unowocześniony. Za produkcję Tormented Souls odpowiada niezależne studio Dual Effect, wydaniem zajęło się natomiast PQube.

Fabuła

Akcja gry osadzona została w fikcyjnym Winterlake. Główna bohaterka Caroline Walker ma za zadanie rozwiązać sprawę zaginięcia dwóch sióstr, w tym celu udaje się do Wildberger Mansion – opuszczonej, przemienionej w szpital rezydencji, w której ma nadzieję zdobyć kilka cennych informacji. Podczas przeszukiwania budynku zostaje jednak zaatakowana i pozbawiona przytomności przez nieznaną jej osobę. Po siedmiu dniach wybudza się gwałtownie – podłączona do dziwnej, niszczejącej aparatury, zupełnie naga i zanurzona w wypełnionej zatęchłą wodą wannie. Niedługo po uwolnieniu się zdaje sobie sprawę, że utraciła wszystkie wspomnienia. Zaczyna więc kluczyć po korytarzach, próbując przypomnieć sobie kim jest oraz pojąć cel, dla którego została uwięziona w tej tajemniczej, upiornej rezydencji.

Mechanika

Głównym celem gracza jest eksploracja obszernej rezydencji, rozwiązywanie zagadek logicznych oraz walka z różnymi typami potworów. Główna bohaterka przemierza lokacje w celu odnalezienia jakichkolwiek informacji, które pomogłyby jej ustalić, kim tak naprawdę jest i dlaczego została uwięziona. Ma możliwość badania poszczególnych obiektów oraz gromadzenia przedmiotów, niezbędnych do rozwiązania części zagadek lub uzyskania dostępu do kolejnych pomieszczeń. Zastosowany w grze system ekwipunku przywodzić może zresztą na myśl klasyczne Resident Evil.

Podobnie jak w grach z serii Silent Hill w Tormented Souls występują dwa wymiary – rzeczywisty i alternatywny. Tutaj jednak Caroline przemieszcza się między nimi przy użyciu luster, ulokowanych w różnych częściach rezydencji. Aby aktywować przejście bohaterka musi zapalić świece, znajdujące się po obu stronach obiektu. Po aktywowaniu portalu gracz nie tylko trafia do alternatywnego świata, ale też innego momentu w czasie. Lustra umożliwiają mu więc manipulowanie rozgrywającymi się w rzeczywistości wydarzeniami, obracając poszczególne sytuacje na jego korzyść.

W grze pojawiają się też różnego typu potworne istoty, nieraz blokujące dostęp do kolejnych części rezydencji lub strzegące niektórych z cennych przedmiotów. Jednostki te występują zarówno w prawdziwym, jak i alternatywnym świecie i nie zawahają się zaatakować intruza, bohaterka może je jednak zabić przy użyciu znalezionej wcześniej broni, np. gwoździarki (nailer).

Chcąc zapisać postępy, gracz musi skorzystać z taśmy do nagrywania. Po jej zdobyciu i użyciu na starym magnetofonie wyświetli się możliwość zapisu. Podczas save’u bohaterka wygłasza też najważniejsze informacje, które udało jej się do tej pory zgromadzić.

Kwestie techniczne

Tormented Souls posiada schludną, trójwymiarową grafikę, w której duży nacisk położony został na szczegółowe dopracowanie lokacji. Styl, w jakim została utrzymana rezydencja, przywodzić może na myśl budynek z pierwszego Resident Evil (czy też jego zremasterowanej wersji).

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Gry podobne do Tormented Souls

Wymagania wiekowe Tormented Souls

18+

Wymagania sprzętowe Tormented Souls

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5-2500K 3.3 GHz / AMD FX-8150 3.6 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 550 Ti / 2 GB Radeon HD 6790 lub lepsza
 • 4 GB HDD
 • Windows 7/8/10 64-bit
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i5-4460 3.2 GHz / AMD Ryzen 5 1600X 3.6 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 960 / 3 GB Radeon HD 7950 lub lepsza
 • 4 GB HDD
 • Windows 7/8/10 64-bit
PC
PS5
XSX
Switch