Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPC
Okładka Subverse (PC)
OkładkaSubverse (PC)

Subverse PC

Subverse to hybryda strzelanki oraz turowej strategii z mocnymi elementami erotycznymi. Gracze eksplorują obcą galaktykę, wykonują misje, rozwijają postacie i statek kosmiczny. Sukcesy nagradzane są licznymi oraz obszernymi scenami seksu z członkiniami załogi.

Akcji | science fiction | elementy RPG | elementy strategiczne | elementy przygodowe | crowdfunding | indie | erotyczne

Subverse Premiera PC

wczesny dostęp

26marca2021

grudzień2022

Steam

grudzień2022

producent: FOW Interactive wydawca: FOW Interactive Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Subverse to o produkcja erotyczna łącząca elementy strzelanki i strategii. Projekt opracowało studio FOW Interactive. Subverse to pierwsza gra zespołu, który wcześniej tworzył krótkie pornograficzne filmy CG ze słynnymi postaciami z branży interaktywnej rozgrywki.

Fabuła

Akcja toczy się w odległej przyszłości, w czasach, gdy ludzkość skolonizowała znaczące obszary kosmosu i poznała wiele obcych cywilizacji. Fabuła opowiada o załodze statku ziemskiego, który podczas podróży gwiezdnej wpada w czarną dziurę i zostaje wyrzucony w nieodkrytej dotąd galaktyce Prodigium. Region ten pełen jest dziwnych ras i budzących podziw światów, ale jest równocześnie rządzony przez purytańskie imperium, nienawidzące wszystkiego, co związane jest z seksem.

Gracz wciela się w kapitana ziemskiego statku, który wraz z załogą i zwerbowanymi w trakcie przygód mieszkankami Prodigium będzie musiał zapoczątkować rewolucję przeciwko imperium. Wszystko to zaprezentowane jest z dużym przymrużeniem oka i obfituje w elementy komediowe.

Gameplay

W przeciwieństwie do większości typowych gier erotycznych, Subverse ma rozbudowaną mechanikę rozgrywki, która składa się z trzech głównych elementów – eksploracji kosmosu, turowych walk oraz rozmów z postaciami, w czasie których niejednokrotnie jesteśmy uczestnikiem lub obserwatorem różnorakich pikantnych scen.

Eksploracja kosmosu odbywa się w stylu wzorowanym na oldskulowych strzelankach. Nasz statek porusza się tylko w dwóch wymiarach, a starcia międzygwiezdne są mocno zręcznościowe. Co ciekawe, możemy zdecydować o tym, która z podróżujących z nami bohaterek zasiądzie w fotelu drugiego pilota i wybór ten ma wpływ na rozgrywkę (przykładowo jedna z postaci daje naszemu myśliwcowi energetyczną tarczę, zaś druga zwiększa jego możliwości ofensywne).

Drugą częścią zabawy są misje na planetach, w czasie których kierujemy drużyną żołnierzy i bierzemy udział w starciach zrealizowanych w systemie turowym (przypominają to, co znamy np. z serii XCOM). Poruszamy się po podzielonej na kwadraty mapie i wykorzystujemy odmienne zdolności postaci (często pozwalają one bohaterkom przyjmować bardziej niebezpieczne formy), łącząc je w potężne kombinacje. Misje nie zawsze polegają na zabiciu wszystkich przeciwników – czasem musimy się bronić lub zniszczyć określone obiekty na mapie.

Wszystko to zostało wzbogacone o silne elementy RPG. Podczas zabawy musimy rozwijać umiejętności podwładnych, zdobywać nowy ekwipunek (znajdujemy go w czasie misji) i ulepszać statek – ten ostatni może się składać aż z siedmiu różnych sekcji, które budujemy stopniowo w miarę postępów w rozgrywce. Gracz może także hodować zmodyfikowane genetyczne potwory (tzw. Mantics), aby wspomagały go podczas potyczek, walcząc obok innych postaci.

Romanse

Ostatnim elementem rozgrywki w Subverse jest rozmawianie i budowanie relacji z bohaterkami (i bohaterami, choć tych jest zdecydowanie mniej). W grze można znaleźć kilkanaście różnych postaci, które rekrutujemy do naszej załogi, wykonując określone misje. Znajdziemy pośród nich takie osobowości, jak Dr Lillian Margaliss (ekspertka od biologii i genetyki odpowiedzialna za stworzenie Mantics), Sovalin Maliana (wojownicza księżniczka), Fortune (hakerka i najemniczka) czy Celestina (obecna władczyni galaktycznego Imperium). Warto odnotować, że poznając lepiej członkinie swojej załogi odblokowujemy dodatkowe zdolności, które można wykorzystać w walce.

Gra posiada imponującą oprawę wizualną, znacznie wykraczającą ponad to, co jest standardem wśród produkcji erotycznych. Subverse zbudowano w oparciu o silnik Unreal Engine, co pozwoliło zaoferować pełną detali grafikę 3D, a wcześniejsze doświadczenie autorów zaowocowało długimi i pomysłowymi scenami seksu.

Multiplayer

Subverse oferuje wyłącznie tryb fabularny dla pojedynczego gracza. Autorzy nie przewidzieli żadnej opcji rozgrywek wieloosobowych.

Wczesny dostęp

Subverse zadebiutowało w usłudze Early Access na platformie Steam w marcu 2021 roku, oferując pierwszy z planowanych sześciu rozdziałów kampanii fabularnej. Kolejne części opowieści miały pojawić się w późniejszych aktualizacjach.

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 7.9 / 10 na podstawie 361 głosów czytelników.

Subverse cena w dniu premiery: 107,99 PLN

Wymagania wiekowe Subverse: 18+

Subverse Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i3-2100 3.1 GHz / AMD FX-6300 3.5 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 760 / Radeon HD 7950 lub lepsza
 • 25 GB HDD
 • Windows 7/8/10 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i5-2500K 3.3 GHz / AMD Ryzen 5 1400 3.2 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 970 / Radeon RX 570 lub lepsza
 • 25 GB HDD
 • Windows 7/8/10 64-bit